رسته‌ها
تذکره الاولیا
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 71 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 71 رای
به کوشش و مقدمه: میرزا محمدخان قزوینی

عطار نیشابوری یکی از بزرگترین شعرا و عرفای فارسی است که آثار بسیاری از وی برجای مانده که اغلب منظوم هستند. کتاب تذکره الاولیاء یکی از شناخه شده ترین تالیفات وی است که از چند جهت اهمیت و ارزش بالایی دارد. یکی آن که از معدود آثار نثر فارسی طی قرون پنجم و ششم هجری است. بیان مقامات عارفین و مناقب صوفیه، مکارم اخلاق مشایخ طریقت، سیره اولیا و صالحین، شرح حال و اوضاع ایشان در زهد، نقل سخنان حکمت آمیز و مواعظ سودمند این اشخاص یکی دیگر از دلایل ارزشمندی این کتاب است. کتاب حاضر که از روی نسخه چاپ نیکلسون و با مراجعه به نسخه بدلهای همان چاپ تدوین شده است، با مقدمه ای از میرزا محمدخان قزوینی (1256-1328) ادیب و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران و به شکل دو جلد در یک مجلد است. از امتیازات این تصحیح یکی بی‌طرفی مذهبی نیکلسن (از نظر شیعه و سنی) و دیگری مقدمهٔ قزوینی بر آن است که حاوی اطلاعات دقیق و سودمندی‌ می باشد. تدوین حاضر مشتمل بر نود و پنج باب با زبان ساده و شیرین است. از نظر برخی از صاحبنظران دیگر دست‌نویس‌های معتبر تذکرةالاولیا تا قرن دهم هجری، شامل ۷۲ باب بوده و مابقی مطالب پس از این تاریخ به کتاب افزوده شده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
601
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
hanieh
hanieh
1395/02/28

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تذکره الاولیا

تعداد دیدگاه‌ها:
8
"نقل است که از او[ابراهیم ادهم] پرسیدند روزگار چون می‌گذرانی؟ گفت: چهار مرکب دارم بازداشته. چون نعمتی پدید آید بر مرکب شکر نشینم و پیش وی باز روم و چون محنتی پدید آید بر مرکب صبر نشینم و‌ پیش وی باز شوم و چون معصیتی پدید آید بر مرکب توبه نشینم و پیش وی باز روم و چون طاعتی پدید آید بر مرکب اخلاص نشینم و پیش وی باز شوم."
(تذکره الاولیاء عطار، چاپ شفیعی کدکنی، نشر سخن، ص ۱۲۰)
بسیار موضوعات اموزنده دارد ، برای محتوا اکادمیک استفاده میکنم
...پرسیدند: مسلمانی چیست و مسلمان کیست؟ گفت: مسلمانی در کتاب‌هاست و مسلمانان در زیر خاک‌اند.
از او پرسیدند: اصل دین چیست؟
فقال الورع.
و پرسیدند: جنات عدن کجاست؟
گفت: کوشکی است از زر. در او نیاید الا پیغامبری یا صدیقی یا شهیدی یا سلطانی عادل.
و پرسیدند: طبیبی که بیمار بود دیگران را معالجه چون کند؟
گفت: تو نخست خود را علاج کن، آنگاه دیگران را.
گفت: سخن من بشنوید که علم من شما را سود دارد، و عمل من شما را زیان ندارد.
گفتند: یا شیخ! دل‌های ما خفته است که سخن تو در دل‌های ما اثر نمی‌کند. چه کنیم؟
گفت: کاش خفته بودی که خفته را بجنبانی بیدار گردد. دل‌های شما مرده است که هرچند می‌جنبانی بیدار نمی‌گردد.
حضرت عطار، تذکرة الاولیاء، بخش ذکر حسن بصری رحمة الله علیه
خیلی ممنون از توصیه های سروران گرامی hanieh و Iran Islam korosh و راهنمایی مشروحِ دوست گرامی Daftarpour . موفق باشید
تقریبا تمام اطلاعات درباره ی ساخت، ویرایش و کاهش حجم کتابهای الکترونیکی رو میتونید از این کتاب دریافت کنید. البته به همراه تمام دیدگاه های دوستان!
http://ketabnak.com/book/48382
سلام.
به نوبت خودم از بانو هانیۀ گرامی برای این نسخه از تذکرة‌الاولیا سپاسگزارم که شاید اوّلین تصحیح از این کتاب ارزشمند باشد.
چون در این سایت سر و کار ما با فایل‌های پی‌دی‌اف است، امیدوارم همدیگر را یاری و اطّلاعات خود را در مورد کار با این نوع فایل با یکدیگر مبادله کنیم. یکی از دوستان که متأسّفانه الآن اسم شریفشان را به یاد نمی‌آورم با راهنمایی بسیار ارزشمندشان در خصوص تبدیل فایل‌های دو-صفحه‌ای به تک-‌صفحه‌ای مرا تا ابد رهین منّت خود ساختند و موجب شدند فایل‌هایی با کیفیّت بهتر در اختیار همه قرار دهم.
من یکی برای تقلیل حجم از Adobe Acrobat که در میان مردم به Acrobat Writer هم معروف است به صورت آزمون و خطا از دو شیوه استفاده می‌کنم:
1. Document>Optimize Scanned Pdf
2. Document>Reduce File Size
که همین کارها را در نرم‌افزار FoxIt Phantom هم می‌توان انجام داد.
گاهی که حجم فایلِ عکسی (scanned) به هیچ طریقی کاهش نمی‌پذیرد از گزینۀ Save as استفاده و همۀ صفحات را با فرمت tiff سِیو می‌کنم و بعد در برنامه‌هایی گرافیکی مانند ACDSee اندازۀ طول و عرض صفخات را کاهش می‌دهم و بعد همۀ صفحات را با آکروبات یا فاکسیت ترکیب می‌کنم و بعداً هم کارهای بهینه‌سازی یا تقلیل فوق را بر فایل حاصله اِعمال می‌کنم.
آکروبات یا فاکسیت فایل را
این نرم‌افزار اخیز (فاکسیت فانتوم) نرم‌افزار جانبی و فرعی‌ای هم با نام Advanced Editor دارد که با آن بسیاری ویرایش‌ها می‌توان انجام داد که از عهدۀ آکروبات بر نمی‌آید، مانند حذف یا اضافۀ متن یا تصویر، تغییر نوع و اندازۀ فونت برای فایل‌های متنی و کارهای دیگر.
والسّلام.
سلام بر همگی. از دوستان کسی میدونه با چه نرم افزاری میشه حجم کتاب پی دی اف رو کم کرد بدون اینکه کیفیت پایین بیاد؟
تذکره الاولیا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک