Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

دنیای ارانی

نویسنده:
دنیای ارانی برای مدتی کوتاه ، یعنی کمی بیش از یک سال ، در دوازده شماره ، به سرپرستی خود او و با یاری دو تن از برجستگان ادب و فرهنگ و دانش آن زمان جامعه ی ما انتشار یافت . چنان که امروزه پس از هفتاد سال ، با وجود جثه ای کوچک ، پدیده ایست بزرگ که نه تنها اهمیتی تاریخی دارد ، بلکه مطالب آن ، همانند بنیانگذارانش همچنان زنده است ...
ارانی و یارانش توانستند با زیرکی و با زبانی ساده ، در محیط عقب مانده و بسته ی زمان خویش ، که استبداد سیاسی همه را خفه می کرد ... پیشرفته ترین اندیشه های علمی و فلسفی و اجتماعی را بسط دهند .

حق تکثیر: نشر خجسته - ۱۳۸۴ - تهران

» کتابناکهای مرتبط:
بخشی از تاریخ مشروطیت: فتح تهران و اردوی برق
اشتباه بزرگ ملی شدن نفت
اسناد نهضت آزادی - ضمایم جلد سی و پنجم

نسخه ها
4.6 / 5
با 35 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۵/۰۲/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
farshid_ett
Publisher
تقی ارانی فعال سیاسی کمونیست و ناشر ایرانی و آغازگر فکری حزب توده در ایران بود.
وی از اعضای برجسته گروه ۵۳ نفر بود که از اواخر سال ۱۳۱۵ تا اوایل سال ۱۳۱۶ به تدریج دستگیر و در زندان موقت تهران و قصر زندانی شدند.
این گروه که به گروه ۵۳ نفر معروف شدند متهم بودند که از مرام اشتراکی و کمونیستی پیروی می‌کنند. اعضای گروه ۵۳ نفر تا پیش از دستگیری با هم ارتباطی نداشتند و این نام پس از دستگیری به آنها اطلاق شد. آنها عمدتاً زیر شکنجه‌های جانکاه مأموران اداره آگاهی (تأمینات) شهربانی رضاشاه قرار گرفتند و با پرونده‌هایی که برای آنها ساخته شد به زندان‌های درازمدت محکوم و راهی زندان قصر شدند.
دکتر تقی ارانی در ۱۳ شهریور ۱۲۸۲ خورشیدی در تبریز زاده شد و بین روزهای ۱۰ تا ۱۴ بهمن ۱۳۱۸ به طرز مشکوکی در زندان درگذشت.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You