رسته‌ها
قحطی بزرگ
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 69 رای
نویسنده:
مترجم:
محمد کریمی
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 69 رای
تاریخ دو سده اخیر ایران سرشار از حوادث مهمی است که به دلیل فقر تاریخنگاری معاصر مسکوت یا ناشناخته مانده است. تاکنون درباره قحطی بزرگ سال‌های 1917-1919 میلادی در ایران چیز زیادی نمی‌دانستیم و اهمیت و جایگاه بزرگ این حادثه را در تعیین سرنوشت جامعه ایران، به‌ویژه صعود دیکتاتوری پهلوی، نمی‌شناختیم. اینک به همت «دکتر محمدقلی مجد» می‌توانیم با نخستین پژوهش جدّی درباره این حادثه سرنوشت‌ساز آشنا شویم .
دکتر محمد قلی مجد، بر اساس اسناد غنی موجود در مرکز اسناد ملّی ایالات متحده آمریکا (نارا)، تصویری هولناک از ایران در سال‌های جنگ جهانی اوّل و پس از آن به دست اورده است. اسناد علنی شده دولت آمریکا درباره دوره تاریخی فوق، که در کتاب (قحطی بزرگ و نسل‌کشی در ایران 1917-1919)، ثابت می‌کند که بزرگ‌ترین نسل‌کشی سده بیستم میلادی در ایران رخ داد و ایران بزرگ‌ترین قربانی جنگ اوّل جهانی بود. طبق تحقیق دکتر مجد، در طول سال‌های 1917-1919 بین هشت تا ده میلیون نفر از مردم ایران در اثر قحطی یا بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه از میان رفتند و جمعیت ایران به شدت کاهش یافت.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
mtabrizi
آپلود شده توسط: mtabrizi
۱۳۹۴/۱۲/۰۹
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
230
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی قحطی بزرگ

تعداد دیدگاه‌ها:
52
به نظرم اعضای محترم وقتی پیامی در مورد اشخاص و حکومت ها مطرح میشه که توهین و فحاشی نداره فوری جبهه نگیرن و برچسب نزنن طبیعتا دکتر مصدق و دولت ایشون نکات مثبت و منفی داشته و اگر به دموکراسی قائلیم بایستی اجازه نقد کردن ایشون رو بدیم
دشمنان مصدق دشمنان آزادی و دموکراسی اند. در مورد تعامل با امریکا تمام اسناد و مدارک نشان میدهد که امریکاییها دنبال تفاهم با دولت ملی نبودند . وقتی با دربار و کودتا چی ها قرارداد ۲۰ درصدی میتوان بست چرا با مصدق قرارداد ۵۰ درصدی ببندند. مصدق میخواست قدرت را به مردم اعطا کند . البته در ایران قدرت به تنهایی ارزش ندارد و منافع مالی حاصل از ان اهمیت دارد . نکته جالب این که تنها دولت پاک دست تاریخ ایران همین دولت ملی است و هیچ سندی بر فساد اعضای ملی ان وجود ندارد. درباره بقایی و مکی هم تمام اسناد و مدارک نشان میدهد که از یک نقطه ای به بعد برای منافع شخصی از جریان ملی خارج شدند و امروز هم هیچ جایی در حافظه تاریخی این ملت ندارند.
مصدق در بهترین حالت یک سیاستمدار آرمان گرا بود، در جهان سیاست این سیاستمداران عمل گرا هستند که میتوانند تاثیر مثبتی بر روزگار کشور و مردم خویش داشته باشند. ترس مصدق از اینکه او را با همان اتهامی (نوکر استثمارگران) که او همه دشمنانش (که بسیاری از آنها مانند بقایی و حسین مکی از همرزمان او بودند) را از صحنه سیاسی حذف کرد، متهم کنند، از گرفتن تصمیم در رابطه با همکاری با ایالات متحده امریکا بازداشت. که اگر او هم مانند مستوفی الممالک، خدمت گذار ملت بودن را بر وجیه المله بودن ترجیح می داد، شاید اکنون ما در جهانی بهتر زندگی می کردیم. ایران نیاز به دولتمردانی دارد که صلاح کشور را حتی به قیمت بی آبرویی سیاسی خود بر حفظ شخصیت سیاسی خود ترجیح دهند و مصدق بدون شک اینگونه نبود.
میرزا حسن مستوفی‌الممالک (۱۳ مهر ۱۲۵۴ برابر ۵ رمضان ۱۲۹۲ ه‍. ق آشتیان – ۶ شهریور ۱۳۱۱ تهران) معروف به «آقا»، دولتمرد ایرانی و پنج دوره نخست‌وزیر ایران) رئیس‌الوزراء) در دورهٔ قاجار و یک دوره نخست‌وزیر ایران در زمان سلطنت رضاشاه بود (جمعاً شش دوره). مستوفی الممالک، از معدود رجال قاجاری بود که نزد رضاشاه احترام داشت. او یکی از اولین نفراتی بود که با محمد مصدق قدم اول نظریه ملی شدن نفت را در سال ۱۲۹۲ برداشت. او در قحطی بزرگ ایران در سال ۱۲۹۷، جان ۱۶۰۰۰۰ ایرانی را از طریق فروش املاک خود نجات داد. او از خاندان بزرگ آشتیانی و یک دموکرات سوسیالیست قدرتمند بود. مستوفی بخش بزرگی از املاک پدری خود را وقف کرد و از جمله باغ‌هایی را در ونک برای احداث دانشگاه برای دختران اختصاص داد. «مدرسه عالی دختران» که بعدها دانشگاه الزهرا نام گرفت، در این زمین‌ها ساخته شد.
در سال ۱۲۹۶ که قحطی در تهران بیداد می کرد و اغلب مردم گرسنه بودند، انبارهای غله احمدشاه مملو از غله بود و او از در اختیار گذاشتن آن غلات به مردم امتناع می کرد؛ تا اینکه ارباب کیخسرو با شاه وارد مذاکره شد و از او خواست تا درِ انبارهای غله خود را باز کرده و عده ای را از گرسنگی نجات دهد. احمد شاه بر سر مبلغ پولی که از این طریق نصیب او می شد چانه زده و به زحمت راضی شد که مقداری غله را به دولت بفروشد تا بین مردم توزیع شود؛ به جهت همین اقدام ارباب کیخسرو، مدرس در مجلس گفت:" اگر یک نفر مسلمان در این مجلس باشد همین ارباب کیخسرو است". کیخسرو شاهرخ ملقب به ارباب کیخسرو بنیانگذار شبکه تلفن سراسری ایران، بانی کتابخانه مجلس، بنیان‌گذار آرامگاه فردوسی، نماینده زرتشتیان در یازده دوره مجلس شوری ملی و رئیس انجمن زرتشتیان تهران بود. از ارباب کیخسرو به عنوان یکی از برجسته‌ترین چهره‌های جامعه زرتشتی ایران و از شخصیت‌های خوش‌نام تاریخ معاصر ایران یاد می‌شود.
دشمنی سلطنت طلبها با محمد مصدق و آزادی و دموکراسی محدود به ایشان نمیشود دوستان میتوانند به مستند اریامهر از شبکه من و تو در یوتیوب رجوع کنند مدت شش دقیق فقط دروغ درباره این اسطوره آزادی در این مستند وجود دارد یا به مجریان شبکه های سلطنت طلب مثل هاله نظری و مهرا ملکی که در دشمنی با محمد مصدق با هم رقابت دارند کارگردان مستند اریامهر هم تینا قاضی مراد که البته بعید میدانم یک کتاب درباره تاریخ معاصر ایران خوانده باشه
بله محمد مصدق خائن بود البته خائن به اربابان انگلیسی و امریکایی سلطنت طلبهایی مثل سالومه سیدنیا و امثالهم خائن کسانی بودند که به خاطر ۴ درصد سهم بیشتر نسبت به قراداد دارسی ۳۲ سال قرارداد ننگین با انگلیس را تمدید کردند به قول دکتر حسابی جهان سوم جایی است که اگر بخواهی کشورت را آباد کنی خانه ات را ویران میکنند مثل مرحوم مصدق که در تابستان ۳۲ تانکهای ارتش خانه اش را به گلوله بستند
در دشمنی سلطنت طلبها با انسانهای ازاده و دموکراسی خواه به شما دوستان گفته بودم حال ببینید جوهر کلمات بنده خشک نشده مجری بیسواد شبکه من و تو سالومه سیدنیا توئیت میزنه مصدق خیانتکارتر بود یا خاتمی یا ظریف آن هم درست در روز تشکیل دولت ملی این مرد بزرگ فقط میتوان گفت تو در نماز عشق چه خواندی که این شحنه های پیر از مرده ات هنوز پرهیز می کنند؟
قبل از رضا شاه که همون اعدا هم نبود . تازه با اون همه دسیسه و سرکشی و خیانتها بازم کارستان بود گرفتن بیست درصد . شما اطلاعات را بصورت وارونه جلوه میدهی . در قرار دادهای قبلی به اندازه یه سفر ناصرالدین شاه یکسال پول نفت تموم میشد . حالا هی بگید اگه قرارداد دارسی اینطور میشد و اونطور میشد . انگلیسیها هرگز نمیخواستند و نمی گذاشتند با اون همه جاسوس و وطف فروش و خائن هرگز اینکار عملی نمیشد .
PDF
1 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file