زیباشناسی در هنر و طبیعت

زیباشناسی در هنر و طبیعت

نویسنده:
پیش از دوران مدرن، هنر برحسب غایت آن مورد توجه قرار می­ گرفت. هنر و زیبایی امور عینی و برون ذات بود و حوزه مستقلی را تشکیل نمی­ داد. افلاطون مدعی ­بود هنر امری زمینی است و هنرمند کسی است که بیشتر مشتغل به امور غیر مهم است. ارسطو این معنا را واژگون کرده و هنرمند را در مرتبه­ ای معادل اهل نظر قرار می­ دهد.
افلاطون زیبایی را امری بسیار واجد اهمیت دانسته و هنر را امر کم اهمیتی دانست اما ارسطو زیبایی را در پرتو هنر بامعنا تلقی می­ کرد. زیبایی ­شناسی در قرون ­وسطی در حقیقت مجموعه­ ای است از نظریات فیثاغورث، افلاطون، ارسطو، رواقیون با تحلیلی از بوئتیوس، آگوستین و سپس توماس آکوئیناس بود. در هنر مدرن زیبایی هنری بر زیبایی طبیعی تقدم دارد و ذهنیت هنرمند و مخاطب اثر هنری واجد اهمیت شمرده می ­شود. در هنر پست ­مدرن بر کثرت­ گرایی و نداشتن استقلال اثر تأکید می ­شود و امور اجتماعی ـ سیاسی در هنر بازتاب می یابد.

حق تکثیر: تهران، هیرمند، 1363

» کتابناکهای مرتبط:
زیبایی شناسی در معماری - 1
زیبایی شناسی در معماری - 2
هنر و زیبایی شناسی

نسخه ها
PDF
حجم: 4 مگابایت
تعداد صفحات: 216
کلمات کلیدی
4.7 / 5
با 23 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۶/۰۲/۱۵


پاسخنگارش دیدگاه
tankamanee
Member
«لذت زیبا شناسی و عشق به زیبا و میل یا اراده‌ به ایجاد یک ساخته هنری از احوالات روحی‌ برانگیخته می شود و از کارهایست که از درون و وجدان محرک او بوده است و مانند بسیاری از قضایای دیگر است که مربوط به روانشناسی می باشد. من از شنیدن آواز دشتی، هم لذت می برم و هم افسرده می گردم این یک‌جور احساسی است، چنین احساسی منحصرا مربوط به روانشناسی است.»
سپاس از آپلود کننده عزیز و محترم

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You