با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

هگل

هگل

نویسنده:
هگل برای دستیابی و کشف حقایق، روش و طریق خاصی را مطرح کرد و آن را دیالکتیک نامید. لغت دیالکتیک که از کلمه‌ای یونانی مشتق می‌گردد، به معنای گفتار و دلیل است و مفهوم آن، گفتگو و مجادله کردن است. هگل همچنین ضدیت و تناقض را به دیالکتیک خود افزود. وی تناقض را پایه فعالیت طبیعت و موجودات دانسته که درصورت عدم وجود چنین تناقض و تضادی، سکون بر آنها حکمفرما بود.
هگل می‌گوید که من نظریات کوس هراکلیتوس را در دیالکتیک خود وارد کرده‌ام. هراکلیتوس به تغییر دائمی و عدم ثبات معتقد بود. ازنطر هراکلیتوس، در این جهان از بودن خبری نیست و هرچه هست در حال شدن است.
از دیدگاه هگل، دیالکتیک سازش تناقض‌ها و اضداد در وجود اشیاء، ذهن و طبیعت است. همچنین دیالکتیک ازنظر او، سیر از وحدت به کثرت و از کثرت به وحدت است. هگل معتقد است که دیالکتیک ابزار تحقیق نیست، بلکه عین فلسفه و قاعده فکر و وجود است.
دیالکتیک هگل برخلاف نظر بسیاری، مثلث تز، آنتی تز و سنتز نیست. هگل شناخت را براساس سه واژه درخود، برای خود و درخود و برای خود بیان می‌کند که به ترتیب موید شناخت در سه مرحله ذهنی، عینی و درونی شدن است، به نحوی که در مرحله سوم، ذهنیت عینی به ذهنیت برمی گردد.

حق تکثیر: تهران، طرح نو، ۱۳۷۹

» کتابناکهای مرتبط:
Analyses of Aristotle
پنج رساله
فلسفه ائر

نسخه ها
4.6 / 5
با 85 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۴/۰۷/۲۸


پاسخنگارش دیدگاه
Hoseynmalihi
Member
کتاب در سطحی است که برای تدریس در دانشگاه مورد استفاده قرار میگیرد
نقل قول  
254045
Member
کتاب مناسب و ترجمه درخور.
نقل قول  
mjm118
Member
بسیار عالی...بی نهایت سپاس
نقل قول  
سلاخ
Member
فوق العاده است.سپاس از تلاش بی وقفه شما در عرصه فلسفه.
نقل قول  
خوشبختانه زبان اصلی این سری کتابها از دانشگاه اکسفورد را روزگاری نشر دانشگاهی وارد کرده و اکثر ان ها را طرح نو ترجمه و روانه بازار کرده است و با توجه به مدت زمان زیادی که از چاپ انها گذشته لطفا سری انها را در سایت در صورت امکان قرار دهید.
نقل قول  
meran444
Member
واقعا درود بر شما این هم از آن کتابهایی است که همیشه در انتظارش بودم .
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You