Hiweb

سیر تاریخی انجیل برنابا

نویسنده:
انجیل برنابا اثری یافته شده در قرون وسطی می‌باشد که ادعا شده‌است توسط برنابا، شخصیت مسیحی برجسته از قرون اول میلادی به نگارش درآمده است.
این کتاب نسبت به انجیل‌های رسمی مسیحیت شباهت بسیار بیشتری به اعتقادات مسلمانان دارد. اعتبار این کتاب به شدت مورد تردید واقع شده‌است چرا که اسناد قدیمی از آن وجود ندارد و قدیمیترین اشاره به آن وجود نام آن در لیست ممنوعه پاپ ژلازیوس یکم در اواخر قرن پنجم میلادی (قبل از پیدایش اسلام) است .

حق تکثیر: قم، موسسه در راه حق، ۱۳۶۳

» کتابناکهای مرتبط:
رشد کلیسا
مسیحیت در دنیای کنونی
آیا خدایی هست؟

نسخه ها
PDF
حجم: 3 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 69
4.3 / 5
با 39 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 10
۱۳۹۴/۰۸/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
jahanbod
Member
Hanoi nakhondam
نقل قول  
gpershian
Member
شصت ساله کهه مستقل شده والا قرن هاست که مردمانی بلوچ و پشتو در اون خطه زندگی میکنند
نقل قول  
gpershian
Member
نقل قول از simaglx:
برو عمو، کشور پاکستان کلا 60 سال نیست که تاسیس شده! یه کم مطالعه هم بد نیست برای شما!

شصت ساله کشور مستقل شده، والا اون خطه قرن هاست با مردمانی بلوچ و پشتو پابرجاست و به حیات خود ادامه میده
نقل قول  
nader_hh
Member
کلیسا این کتاب رو به عنوان انجیل قبول نداره اما اینو قبول داره که قبل از اسلام بوده همین
نقل قول  
mpm7030
Member
نقل قول‌هایی از دانته در انجیل برنابا
دانته، یکی از مشهورترین نویسندگان ایتالیا، در دوره بونیفاس هشتم می‌زیست. او نوشتن ”کمدی الهی“ معروف خود را در سال ۱۳۰۰م. آغاز کرد. برخی محققین بر این باورند که نویسندهٔ انجیل برنابا نقل قول‌هایی از دانته را به مسیح نسبت داده برای مثال، عبارت مورد استفادهٔ دانته، «خدایان دروغین و دروغگو» چندین بار در این انجیل استفاده شد.همچنین توصیفات جهنم در انجیل برنابابه گونهٔ چشمگیری شباهت به توصیفات دانته پیرامون برزخ و جهنم دارد در این انجیل می‌خوانیم که نه آسمان وجود دارند و بهشت از تمام این آسمان‌ها بزرگتر است. که این باز ما را به یاد آثار دانته می‌اندازد.البته سردار کابلی در مقدمه ترجمه فارسی انجیل برنابا، چنین مطلبی را رد کرده و گفته‌است که چون برنابا قبل از دانته می‌زیسته، بنابراین به نظر می‌رسد که نقل قول دانته از برنابا منطقی تر باشد.
نقل قول  
mpm7030
Member
مسیح در انجیل برنابا[ویرایش]
در این کتاب می‌خوانیم:

آن وقت یسوع (عیسی) فرمود: وقتی که رسول‌الله بیاید، پس از نسل که خواهد بود؟ شاگردان جواب دادند: از داوود... تصدیق کنید مرا؛ زیرا به شما راستی می‌گویم به درستی که عهد بسته شده‌است با اسماعیل نه با اسحاق.

پس اعتراف نمود یسوع و فرمود: براستی و درستی که من مسیا نیستم.

در کل، این کتاب صریحاً اعلام می‌کند که عیسی، "مسیا" نیست ،مسیا ظاهراً ترجمهٔ واژه عبری "ماشیح" می‌باشد و شخصی از نسل اسماعیل، (محمد بن عبدالله یا مهدی) خواهد بود.

با این حال در بخش‌های اولیهٔ این کتاب می‌بینیم که از عیسی با عنوان «مسیح» یاد شده:

پیغمبر تازه‌ای که فرستادهٔ خداست بسوی جهان، بحسب روایت برنابا فرستادهٔ او. برنابا، فرستادهٔ یسوع ناصری مسمی به مسیح آرزو می‌کند از برای همهٔ ساکنین زمین اسلام تسلیه را. ای عزیز! به درستی که خدای بزرگ عجیب تفقد نموده‌است ما را در این روزهای پسین به پیغمبر خود یسوع مسیح، به رحمت بزرگ از برای تعلیم؛ و آیاتی که گرفته‌است آنها را شیطان وسیلهٔ گمراه نمودن بسیاری را به دعوی پرهیزگاری، که بشارت دهندگانند به تعلیمی که سخت کفر است خوانندگان مسیح را پسرخدای.

برخی معتقدند نویسندهٔ این انجیل تشخیص نمی‌دهد که دو واژهٔ مسیح (که برای عیسی به کار برده شده) و مسایا (که برای موعودی از نسل اسماعیل به کار برده شده) هر دو ترجمهٔ کلمهٔ کریستوس بوده و به معنا ی مسح شده می‌باشند.قابل ذکر است، در طومارهای دریای مرده که اخیراً در نزدیکی دریای مرده کشف شده‌اند و به قرن اول تا سوم قبل میلاد تعلق دارد، نیز به دو مسیح، و نه تنها یک مسیح، که در آخرالزمان ظهور خواهند کرد اشاره شده‌است. با این حال نکته‌ای که در انجیل برنابا موجود می‌باشد، این است که که مسیا (ترجمهٔ عبری مسیح) بودن مسیح انکار شده و در بخشی دیگر بر مسیح بودن وی تأکید شده که این مسئله، موضوع را فرضیهٔ «باور اسین ها (اهالی قمران) به ۲ مسیح» جدا می‌سازد.
نقل قول  
mpm7030
Member
در سده های نخستین شکل گیری آیین مسیحیت کتابها و اناجیل متعددی مطرح و میان مردم گسترش یافته بود اما پس از نخستین شورای کلیسا بسیاری از این کتب به علت عدم مطابقت با تعالیم عیسوی و یا مجعول بودن کنار نهاده شدند.بر مبنای اسناد کتابی هم تحت عنوان انجیل برنابا در میان کتب مجعول موجود بوده است . اما نکته بارز در خصوص فرمایش شما این است که پس از واکاوی اسناد کشف شده در کلیسای ارتدکس شرقی و دستور پاتریاخ اعظم این کلیسا این نسخه مورد مطابقت با انجیل برنابایی در کشورهای اسلامی قرار گرفت و معین گردید شباهتی میان آنها وجود ندارد و تنها تفاوت کتاب مذکور اعطای مقام الوهیت به مریم بوده است.
کتابی که هم اکنون تحت این عنوان در ایران منتشر می شود بی شک کتابی جعلی است که توسط یک افسر ارتش پاکستان در چند دهه اخیر نگاشته شده است. چرا که از سال 2003 به بعد کلیسای واتیکان نسخه ای از برنابا را منتشر کرد و این نسخه هیچ مشابهتی با نسخه ای که در ایران به دست ما رسیده است ندارد.
حال چند انتقاد به انجیل برنابا که نشان دهنده جعلی بودن این اثر (که امروز در اختیار ماست)دارد:
1.عدم پیشینه تاریخی در مباحثات مسلمانان
در مباحثات مسلمانان و مسیحیان قبل از قرن ۱۵ میلادی هیچ نامی از این کتاب نیامده‌است. نویسندگان و مورخان و فلاسفه مسلمانی نظیر فارابی (وفات ۹۵۰ م)، مسعودی (وفات ۹۵۶ م)، قندی (وفات ۹۶۱ م)، ابن حزم (وفات ۱۰۶۳ م)، غزالی (وفات ۱۱۱۱ م)، ابوالعباس العارف (وفات ۱۱۴۱ م)، ابن رشد (وفات ۱۱۹۸ م)، محی‌الدین ابن العربی (وفات ۱۲۴۰ م) و ابن خلدون (وفات ۱۴۰۶ م) هرگز این انجیل را به‌عنوان شاهدی علیه اعتقادات مسیحیت ارائه نداده‌اند.
نقل قول  
نقل قول از mpm7030:
بی شک این کتاب در قرون اخیر و توسط یک مسلمان به نگارش درآمده است. اکنون اسنادی در دست است که مدعی است این کتاب توسز یک افسر ارتش پاکستان نگاشته شده است. البته اسناد دیگری نیز در دست است که این ادعا را رد کرده و می گوید این کتاب در قرون 5 تا 6 نگاشته شده است. در مورد صحت و سقم ادعای دوم هم شبهاتی مطرح است که جای آن در جا نیست.

پس تکلیف کتابی که تو ترکیه پیدا شد چی میشه؟
نقل قول  
simaglx
Member
برو عمو، کشور پاکستان کلا 60 سال نیست که تاسیس شده! یه کم مطالعه هم بد نیست برای شما!
نقل قول  
mpm7030
Member
بی شک این کتاب در قرون اخیر و توسط یک مسلمان به نگارش درآمده است. اکنون اسنادی در دست است که مدعی است این کتاب توسز یک افسر ارتش پاکستان نگاشته شده است. البته اسناد دیگری نیز در دست است که این ادعا را رد کرده و می گوید این کتاب در قرون 5 تا 6 نگاشته شده است. در مورد صحت و سقم ادعای دوم هم شبهاتی مطرح است که جای آن در جا نیست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You