Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

تاریخ کلیسای قدیم در امپراطوری روم و ایران

مترجم: علی نخستین ، عباس آرین پور

مروری بر کتاب:
تاریخ کلیسای قدیم در امپراطوری روم و ایران شامل دو قسمت با سرفصل های زیر است:
قسمت اول:
مهیا شدن دنیا برای آمدن مسیح (ع)
ظهور عیسی مسیح (ع)
منشاء کلیسا
توسعه مسیحیت در قرن اول
نوشتن و انتشار عهد جدید
نوشتجات مسیحی در قرن اول و دوم
تشکیلات و عبادت کلیسا
ظفر مسیحیت در امپراطوری روم

قسمت دوم:
تاریخ کلیسای قدیم در مملکت ایران
کلیسای ایران از رمان تاسیس تا قرن پنجم
کلیسای مشرق از استیلای عرب تا حال
فهرست تصاویر

حق تکثیر: چاپخانه آوگوست پریس: 1931 = 1310

» کتابناکهای مرتبط:
The Second World War: A Complete History
تاریخ مختصر الدول
داستان ترکتازان هند - جلد 4

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 50 کیلوبایت
دریافت ها: 17635
تعداد صفحات: 380
4.5 / 5
با 61 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 9
۱۳۹۴/۰۷/۰۳


پاسخنگارش دیدگاه
korouni
Publisher VIP
نقل قول از amir hasanzade taleshi:
اگر روزی اسلام ایران را فتح نمی کرد روزی مسیحیت بر ایران حکم فرما بود


به نظر می رسد ایرانیان با مسیحیت بیگانه نبودند علاوه بر تاثیرات مهمی که گروهی از اهل تحقیق معتقدند مسیحیت از میتراییسم گرفته یکی از بن مایه های تفکر مانوی نیز کیش مسیحیت بوده است. بعد از اسلام هم ذر طول زمان به کرات میسیونرهای مسیحی و انواع مبلغان تبشیری به ایران آمدند که توفیق خاصی نیافتند.
جالب است اخیرا بی بی سی پرشن مستند ارزنده ای درباره ی علل استیلای غرب و اینکه آیا رو به زوال است؟ پخش کرد در یکی از قسمت های این برنامه محقق آن اظهار داشت در دوران پس از قرون وسطی سیل عظیمی از مبلغان مسیحی به چین رفتند تا ملت آنجا را مسیحی کنند که در آن کشور عظیم نیز در این امر توفیق نیافتند
گویا تمدن های کهن جز از ظریق جنگ و اضمحلال نظام سیاسی حاضر به پذیرش دین جدید نیستند و مسیحیت تمام تلاش خودش را برای گسترش بدون توسل به جنگ در ایران به کار بسته اما ناکام مانده است.
حتی به نظر حقیر بخش عمده ای از آنان که اخیرا به مسیحیت جذب شده و تحت عنوان نوکیش در کلیساهای خانگی فعالیت می کنند به احتمال در پی یافتن راهی برای خروج از کشورند و با توجه به مساله ارتداد، این مساله در پذیرش درخواست پناهندگی آنان موثر است البته این نظر و نکته ی آخر برداشت شخصی حقیر است و منبع و مستند پژوهشی بر آن ندارم.
نقل قول  
Behruz67
Member
قسمت دوم کتاب درباره تاریخ کلیساها در ایران احتمالا خواندنی‌ترین بخش کتاب باید باشه چون قسمت اول که بیشتر به خود مسیحیت می‌پردازه فقط تکرار همون روایات رسمی هست و اشاره‌ای به مثلا چندین کتاب انجیل نکرده و صرفا همان چهار انجیل رسمی رو معرفی کرده، و یا از روی کشت و کشتار غیرمسیحیان توسط مسیحیان گذشته ...
نقل قول  
bahraman54
Member
واهمه ی ساسانیان به سبب هم داستانی مسیحیان ایران و امپراطوری روم بود. پس از بومی شدن قاطع مسیحیت در ایران در زمان شاهنشاهی پیروز (484م) و یکپارچه شدن همه ی مسیحیان ایران به زیر درفش نسطوریسم، مسیحیان ایران نه تنها یاور قیصر نبودند، بلکه دشمن قیصر هم به شمار می آمدند و از این رو در دربار ساسانی مانند «گابریل» و «یزدین» به مقام های بالایی رسیدند. البته در میان مسیحیان نخبه ی ایران ساسانی در دوره ی خسرو دوم یک چرخش به سمت مونوفیزیسم ( مسیحیت یعقوبی) نیز دیده می شود که البته آن هم در برابر کالسدونی های بیزانس یک مسیحیت بومی ایرانی به شمار می آمده و موجب سوء ظن ساسانیان نمی شده است.
نقل قول  
هیرکان
Member
هنگامی که نوکیشان مسیحی گهگاه تحت فشار امپراتوری روم قرار می گرفتند دولت زرتشتی ساسانی از روی مقاصد سیاسی به مسیحیان نه تنها پناه داده بلکه اجازه پایه گذاری عبادتگاه را نیز صادر نمود.

ولی با رسمیت یافتن دین مسیح از سوی کنستانتین و بویژه تغییر گسترده دین در میان ارمنیان وشکل گیری نخستین ملت مسیحی باعث شد که مسیحیان ساکن وتبعه ایران به شکل ستون پنجم رومیان دیده شده وهر چند وقت یکبار وبه شیوه معمول وچند هزار ساله شل کن وسفت کن ایرانی فشار هایی بر مسیحیان وارد آید.

البته با این وجود در میان رودان، عراق کنونی، جمعیت های بسیاری از مسیحیان به هنگام ورود اعراب وجود داشت وحتی در نیشابور نیز مسیحیت نسطوری ریشه داشته وتا چین نیز مبلغانی گسیل داشته بودند.

البته همه ایرانیان در عصر ساسانی زرتشتی نبودند.

ذر بخش بزرگی از سرزمینی که اکنون افغانستان نامیده می شود آیین بودا رسمیت داشته وحتی یعقوب لیث نیز در سال های نخست برای غزا با به قول ان زمان کفار رو بسوی کابل می نهاد.

گویا تا اواخر صفوی در نواحی ساحلی بلوچستانی که اکنون بیخشی از پاکستان می باشد آیین هندو مورد توجه بوده وگویا هنوز در بلوچستان پاکستان یک معبد فعال پابرجای مانده است.
نقل قول  
bahraman54
Member
سپاس برای این کتاب نایاب
نقل قول  
انسان ها باید از تاریخ عبرت بگیرند وگرنه دوباره برای آنها رخ میدهد
نقل قول  
mazdoshtt
Member
سیمین عزیز ممنون بابت کتاب
نقل قول  
omidmoehbi
Member
نقل قول از amir hasanzade taleshi:
اگر روزی اسلام ایران را فتح نمی کرد روزی مسیحیت بر ایران حکم فرما بود


بنیان و پایه این استدلال بر اساس کدام شواهد تاریخی است؟
نقل قول  
اگر روزی اسلام ایران را فتح نمی کرد روزی مسیحیت بر ایران حکم فرما بود
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You