Hiweb

تاریخ ایران باستان ( جلد اول )

تاریخ ایران باستان ( جلد اول )

نویسنده:
تاریخ ایران باستان (جلد دوم)
تاریخ ایران باستان (جلد سوم)

کتاب تاریخ ایران باستان (در سه جلد) کتابی است که به شیوه علمی و بر اساس مستندات و کشفیات باستان‌شناسی درباره گذشته تاریخی ایران نگاشته شد و هنوز هم مورد توجه است. این کتاب تنها به تاریخ ایران اختصاص ندراد، بلکه دایره‌المعارفی است در باب تاریخ و تمدن و فرهنگ گذشته ممالک مهم دنیا به ویژه یونان، روم، سوریه، مصر، عربستان، میان‌رود، هند و... چنان که هنگام مطالعه این اثر تنها با تاریخ و سرگذشت سلسله‌های ایرانی ماد، هخامنشی،اشکانی و سلسله یونانی سلوکی آشنا نمی‌شویم، بلکه در زمینه تاریخ خاورمیانه امروز و یونان باستان اطلاعات دست اول خواهیم یافت.
منابع عمده پیرنیا کتاب‌های فرانسوی، انگلیسی، روسی و آلمانی هستند که ترجمه‌ای از منابع یونانی و رومی محسوب می‌شوند. وی از منابع عربی و فارسی هم در سطح گسترده‌ای استفاده کرده است. وی ابتدا مطالب مورخان باستانی را در زمینه یک مطلب و رویداد تاریخی می‌آورد، سپس در یک جمع‌بندی به تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازد و نقطه قوت تاریخ‌نگاری پیرنیا در همین قسمت دیده می‌شود.
به عنوان نمونه درباره به قدرت رسیدن کوروش هخامنشی نوشته‌های هرودت، گزنفون، کتزیاس، دیودو سیسلی و ژوستن را می‌آورد و در کنار مطالب منابع اسلامی و لوح نبونبد قرار می‌دهد و به یک نتیجه‌گیری کلی می‌رسد. آنگاه در زمینه خویشاوندی کوروش با شاه ماد می‌نویسد: «عقیده کتزیاس که اصلاً کوروش با آستیاگ قرابتی نداشته [است]، صحیح نیست؛ زیرا هرودوت و دیگر مورخان او را نوه آستیاگ دانسته‌اند و نوشته‌های هرودت بیشتر مورد اعتماد است.»

این کتاب پیشتر به صورت تایپ شده در سایت قرار گرفته بود.

حق تکثیر: نویسنده پیش از ۵۹ درگذشته است.

» کتابناکهای مرتبط:
فرهنگ توصیفی تاریخ ایران (جلد دوم)
فرزندان استر: مجموعه مقالاتی دربارۀ تاریخ و زندگی یهودیان در ایران
آذربایجان و اران

نسخه ها
PDF
حجم: 26 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 754
4.7 / 5
با 135 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 34
۱۳۹۴/۰۴/۲۶


پاسخنگارش دیدگاه
نرگس
ناظر
نقل قول از بهاره خزایی:
درود چرا من نمیتونم این کتاب رو دانلود کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید

کاربر گرامی مشکلی برای دریافت کتاب وجود ندارد. گزینه دریافت در قسمت زیرین کتاب قرار دارد. به این عکس توجه کنید:
http://uupload.ir/files/kb08_img1.jpg
امتیاز شما برای دریافت کتاب کافی نیست.
نقل قول  
درود چرا من نمیتونم این کتاب رو دانلود کنم
ممنون میشم راهنماییم کنید
نقل قول  
هیچ چیز شیرین تر از تاریخ نیست
نقل قول  
نرگس
ناظر
نقل قول از Alireza_rq:
چطور میتونم امتیاز جمع کنم؟؟

https://ketabnak.com/sponsors
نقل قول  
Alireza_rq
Member
چطور میتونم امتیاز جمع کنم؟؟
نقل قول  
cenarius
Member
نقل قول از USF:
منظور کاربر گرامی cenarius ....


بله ممنون سرکار/جناب/... که عرض بنده رو پشتیبانی کردید. و با معذرت از خانم نرگس ناظر که در پیج ِاین کتاب مشکلی کلی رو بیان کردم: در قسمت "تماس با ما"ی سایت چندهفته پیش همین را نوشتم، خبری نشد.
نقل قول  
USF
Member
نقل قول از نرگس:
نقل قول از cenarius:اساتید، مدیران محترم:فقط صفحه ی یک دیدگاه ها قابل مشاهده ست. در همه ی کتابها هم همینه؛ فکر نمیکنم مشکل از سیستم من باشه: میزنم روی صفحه ی 2(یا 3 یا هر شماره ای از کامنتهای قدیمی) وب پیج کاملن سفید میشه و نیازمند رفرش...مشکلی هست
کاربر گرامی فایل کتاب بدون اشکال است. کلیۀ صفحات کتاب با نرم افزار Adobe Reader XI قابل خواندن است.منظور کاربر گرامی cenarius مشکل دانلود کتاب نیست بلکه منظور این است که نمیتوان صفحات نظرات کسانی که قبلا نظراتشان را نوشته اند دید.

و این مشکل واقعا موجوده و من و دیگر دوستانم هم نمیتوانیم به صفحات قبلی نظرات دوستان دسترسی داشته باشیم.
نقل قول  
نرگس
ناظر
نقل قول از cenarius:
اساتید، مدیران محترم:فقط صفحه ی یک دیدگاه ها قابل مشاهده ست. در همه ی کتابها هم همینه؛ فکر نمیکنم مشکل از سیستم من باشه: میزنم روی صفحه ی 2(یا 3 یا هر شماره ای از کامنتهای قدیمی) وب پیج کاملن سفید میشه و نیازمند رفرش...مشکلی هست

کاربر گرامی فایل کتاب بدون اشکال است. کلیۀ صفحات کتاب با نرم افزار Adobe Reader XI قابل خواندن است.
نقل قول  
cenarius
Member
اساتید، مدیران محترم:فقط صفحه ی یک دیدگاه ها قابل مشاهده ست. در همه ی کتابها هم همینه؛ فکر نمیکنم مشکل از سیستم من باشه: میزنم روی صفحه ی 2(یا 3 یا هر شماره ای از کامنتهای قدیمی) وب پیج کاملن سفید میشه و نیازمند رفرش...مشکلی هست
نقل قول  
kaydan
Member
نقل قول از اوروبروس:
amu_reza جان همانطور که می دانید کریستنسن بیش از 300 مقاله و نوشته علمی دارد این نوشته نیز یکی از مقالات و نوشته های علمی ایشان است که حتما به محض پیدا کردن در اختیار شما بزرگوار خواهم گذاشت مسلما میدانید که تمام نوشته و مقالات خوانده شده را نمی شود با شماره صفحه و مرجع ثبت کرد گاها به جهت عجیب بودن و گاها برای اینکه فراموش نشود فقط خود متن ثبت می شود ولی حتما به محض پیدا کردن در اختیار شما قرار خواهم داد.


جناب اربوس ملا باقر مجلسی نیز کتابی در 114 جلد تالیف نموده و بیش از یک میلیون حدیث(به ادعای خود ثقه و تواتر) را در آن گنجانده که جمهور محدثین بر این باورند که بسیاری از این احادیث مرسل و موضوع و بی اعتبار است. پس اینکه کریستین سن 300 مقاله به ادعای شما(علمی!) نوشته هیچ توجیهی بر درستی گفتار و پژوهش های این شخص نیست(که البته اگر کریستین سن چنین ادعایی نموده باشد! جای تعجب است برای بنده که کریستین سن کتابی به نام تاریخ اجتماعی ایران باستان داشته است! اصولا کریستین سن تخصصی در تاریخ هخامنشی ندارد بیشتر تحقیقات او در رابطه با اساطیر ایران باستان(کیانیان) و مخصوصا دوران ساسانی می باشد. به هر روی شما چگونه دو خط کامل نظراتی رو در این انجمن که قائدتا و عقلانا می باید به دلیل شان و جایگاهی که بخاطر معرفی منابع دارد را درج می کنید ولی هیچ سند و مدرکی بجز اشاره به نام یک مستشرق و نام یک کتاب هیچ سند و مدرکی ارائه نمی نمایید.
شیوه تحقیق و فیش برداری اینگونه است که فرد محقق هرگاه نظر و یا اخبار و روایتی را از یک مورخ ثبت و ضبط می نماید بلافاصله شماره صفحه، نام منبع، تاریخ انتشار کتاب و شماره چاپ و اگر مترجمی داشته نام مترجم را مرقوم می نماید. خصوصا که به ادعای شما آن خبر و روایت عجیب بوده باشد.
با این احوال جای تعجب است که چگونه شما دوخط روایت رو از قول یک مستشرق به دقت در حافظه خود نگاه داشتید و آن را نقل قول می کنید ولی هیچ آگاهی از ریفرنس منبع این روایت در ذهن ندارید!
به این امید که هرچه سریعتر شاهد این باشیم که با آوردن ریفرنس معتبر و دقیق از ادعای این مورخ بابی را برای نحقیق بیشتر در این زمینه و درستی یا مغرض بودن این ادعا باز نمایید تا دیگران نیز با تحقیق و تفحص بیشتر پی به ریشه چنین ادعایی برده و صحت و سقم آن بر خوانندگان روشن گردد.

نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You