آداب روزه داری، احوال روزه داران

کتاب حاضر گزیده‌ای از مجموعه‌ی توصیه‌ ها، نصایح، تحلیلها و مواعظی است که درماههای رمضان در طول 22 سال گذشته ـ از سال 1369 تا 1390 ـ در بیانات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای ارائه شده است.
مخاطبان این مواعظ عموم مردم بوده‌‌اند هرچند گاه این سخنان در دیدار جمعی از قاریان قرآن کریم، کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران، نمازگزاران نماز جمعه، اساتید دانشگاهها، دانشجویان، شاعران و... بیان شده‏اند.
بنابراین در انتخاب مطالب این کتاب دو ویژگی مورد توجّه قرار گرفته است:
نخست؛ موضوع بیانات ماه مبارک رمضان، معارف دینی مربوط به روزه‏داری، آداب دعا، تکالیف مؤمنان در این ماه از نظر فردی، اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد.
دوم؛ صرفاً در محدوده‌ی زمانی از حلول ماه مبارک رمضان تا پایان روز عید سعید فطر هر سال بیان شده باشد. خوانندهای که با دقّت این کتاب را مطالعه کند درخواهد یافت که فضای معنوی خاصی در این مجموعه احساس می‌شود که دلیل آن بر زبان گوینده‌ی عظیم‌الشأن آن نیز جاری شده که در ماه رمضان فضای معنوی و ملکوتی بر عالم و به خصوص بر جامعه‌ی اسلامی و مؤمنین اهل عبادت حکم‌فرماست و بر همه‌ی افعال و بیانات و روحیات مسلمانان تأثیر می‏‌گذارد.

حق تکثیر: در سایت انتشارات دفتر مقام معظم رهبری به نشانی زیر در اختیار عموم قرار دارد
http://book-khamenei.ir

» کتابناکهای مرتبط:
شیطان کیست؟
شرح اصول فقه، استاد محمدرضا مظفر (جلد اول)
اسلام و مقتضیات زمان - جلد 2

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 453
3.7 / 5
با 19 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۴/۰۳/۲۴


پاسخنگارش دیدگاه
دوستان گرامی
یک پیشنهاد دوستانه به شما میکنم:
این جماعت 40 ساله با ربط دادن بوق کامیون به شقیقه سعی در توجیه کارنامه سراسر دروغ و فسادشون دارن.
آخرین چاره شون هم همه جا مثل اینجا همین گل آلود کردن آب جمهوری اسلامیه که باقی نفهمن حکومت اسلامیشون و خصوصا ایدئولوژی ولایت فقیهی چقدر کم عمق و سطحیه.
چرا فکر میکنید واقعیت واضح و مبرهنی رو که همه دنیا شاهدش هستند رو با بحث و استدلال میتونید حالیشون کنید؟

E R S عزیز. فرمودین :
«آقای خامنه ای بهتره به جای سخنرانی در مورد تقوا و مبارزه با نفس (که در این کتاب آمده) به طور عملی با فساد در سیستم تحت رهبری خودشان مبارزه کنند.»

اولا ، منبع ظلمت توانایی مبارزه با ظلمت رو نداره.
دوما ، یکی از ویژگی های اصلی حکومت های توتالیتر اینه که هر چند وقت یک بار کوتوله های سیاسی و اقتصادی رو با سر و صدای زیاد بازداشت و محاکمه میکنه..با اینکه جرم ها اکثرا واقعیه ولی در واقع این عرض اندامها فقط نمایشهای تبلیغاتی حکومتیه که مشروعیتش رو از دست داده...مجرمی که امروز محاکمه میشه ده سال پیش هم مجرم بوده فقط تفاوتش اینه که از دایره خودی ها بیرون رفته.
البته این نمایشهای مبارزه با ظلم و فساد شامل حال دوستان نفر اول نمیشه.
نفر اول ،خونواده اش ، دوستان و معتقدان راستینش با جرم های بیش از حد واقعی هم مصونیت کامل دارن!!!
مثلا دوست نفر اول میتونه به بچه های مردم تجاوز کنه ولی آب از آب تکون نخوره.حتی اگه شاکی های پرونده که یک نفر و دو نفر هم نیستن هنوز پیگیر باشن.
اون یکی دوستش میتونه بچه های مردم رو زیر شکنجه نابود کنه ، ولی تازه بعد از سالها دوندگی پدر یکی از مقتولین که جزئی از سیستم بوده و بیش از حد تابلو شدن قضیه فقط به سه سال زندان محکوم بشه و دوران حبسش رو هم بیشتر در مرخصی سپری کنه.
خود نفر اول میتونه از لج شکست خوردن گزینه اش در انتخابات بر علیه مردم کشور خودش!!!فرمان آتش به اختیار بده و فعل اقدام کردن علیه امنیت ملی رو خیلی علنی و به تمیزترین شکل ممکن صرف کنه.
کلا افشاگری هم اصلا معنی نداره.
هر کسی که توی دایره خودی هاست هر کاری دلش خواست کنه.این قانون شماره یکه.

خلاصه که این کامنت رو خطاب به آقای E RS و باقی دوستان نوشتم فقط به خاطر اینکه نشون بدم لازم نیست کامنتهای سراسر مغلطه افرادی مثل صدرا رو جواب بدیم.
نقل قول  
Pasadi
Member
صدرا_1پیشنهادی دوستانه به شما میکنم با این جماعت بحث نکنی بهتره.به قول معروف نرود میخ آهنین درسنگ
نقل قول  
صدرا_1
Member
نقل قول:
(کل اقتصاد ایران در سال 57، حدود 120 میلیارد دلار بوده!)

اولا کسی نگفته که همه ارقام دزدیده شده در همان سال آخر انجام شده، در ثانی کدام اقتصاد؟ آن آمار اقتصادی که بعد از کسر باج و خراج محمدرضا پهلوی از درآمد نفتی و گرفتن پورسانتش از معاملات،اعلام میشده؟! یا آن آمار اقتصادی قبل از دزدی؟


نقل قول:
ترجمه alleged در دیکشنری : said, without proof, to have taken place or to have a specified illegal or undesirable quality
انوقت دوست ما این رو به عنوان " موثق ترین آمار ارائه شده" معرفی میکنه!

به کار بردن alleged خیلی طبیعی است چون اساسا این آمارها تخمینی و تقریبی است، نه مستند و مستدلی که شک و شبهه‌ای درمیان نباشد، چون هیچ دزدی برای دیگران رونوشت و فاکتوری از دزدی‌اش نفرستاده.

نقل قول:
برای مدرک این مفاسد اقتصادی (بعضاً با مبالغ ده ها هزار میلیارد تومان!) برعکس شما نیاز به لینک دادن به منابع دروغی ندارم: برای بعضی از مواردی که در لینک زیر آورده شده، ده ها بلکه صدها مقاله و مستند موجوده: فساد مالی در دوران ج.ا

ویکی‌پدیا هم از جمله منابع معتبر به شمار می‌آید! یا شاید اعتبار ویکی‌پدیا به لینکی است که از رادیو فردا و صدای امریکا ... ارائه میکند!
ضمن اینکه بین فساد اقتصادی و اختلاس با غارتگری و انتقال منابع کشور به خارج تفاوت قائل شوید، در اولی با محاکمه و مصادره و بازپسگیری اموال همراه است، در دومی اساسا راهی برای جبران نیست. آنچه که در لینک نوشته نوعا مربوط به حالت اول است، و رویکرد پهلوی مربوط به حالت دوم. ضمن اینکه این فسادهای اقتصادی دربرابر خاندان شاه دله‌دزدی محسوب میشه.

نقل قول:
چرا این کتاب رو جزو کتاب های حکومتی به حساب آوردم؟ به این دلیل:ناشر این کتاب "انتشارات انقلاب اسلامی" (تحت نظارت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ‌ای) است...

طبیعتا هر حکومتی نسبت به تبیین و ترویج قرائت رسمی و مطلوب خودش در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری و ...هزینه‌های متفاوتی در رسانه ها و سازمان های مختلف انجام میدهد. درباره این کتاب هم عرض کردم تیراژ 10000تا در طی هفت سال آمار بالایی محسوب نمیشود، ضمن اینکه بخشی از این کتب به فروش میرود، حالا اگر من و شما مشتری اش نیستیم دلیل بر این نیست که کس دیگری هم خواهانش نباشد.

نقل قول:
این کامنت آخرم زیر این کتابه. نه وقت و نه انگیزه ی بحث طولانی رو ندارم. همین مقدار هم به زحمت نوشتم. از دور باطل هم بیزارم. دور باطلی که دو طرف مباحثه موضع خودشون رو صد بار تکرار می کنند بدون اینکه هیچ کدوم ذره ای تکان بخورن. حرفی داشتم، گفتم، قضاوت در مورد درست و نادرست بودنش هم با خودتان. موفق باشید

منم همچنین
نقل قول  
صدرا_1
Member
تمام ۴۰سال فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی، از دولتی، حکومتی،‌ آقازاده‌ها تا خاوری و بابک زنجانی ها و تمام جنایتکارانی که مردم از تک تکشان انتقام خواهند گرفت، اندازه فقط یکسال دزدی رسمی شخص محمدرضا پهلوی نمیشود. این مقاله واشنگتن پست دقیقا ۴۰سال پیش چاپ شده:
متن لینک
واشنگتن پست سرمایه محمدرضا پهلوی را ۲۰میلیارد$ تخمین زده. اما از سال۵۷ تا امروز «تورم مرکب»$ در امریکا ۲۴۳٪ بوده. حالا حساب کنید ارزش ۲۰ میلیارد سال ۵۷ را. واشنگتن پست همچنان میگوید شرکت ملی نفت سالانه دو‌ میلیارد دلار از حسابهایش گم میکرده!

متن لینک
«مانیتور» می‌نویسد محمدرضا و خانواده‌اش بخش قابل‌ توجهی از بنیان صنعت ایران را تحت کنترل داشتند. خانواده شاه دارای سهم اصلی در صنایعی از اتومبیل و آلومینیوم ،پوشاک... تا املاک و هتل‌ها داشتند.
شخص شاه دارای یک بودجه شخصی بود که از خزانه برداشته می‌شد و بر اساس گزارشی از ۴۳ میلیون تا یک میلیارد دلار در یک سال متغیر بود.
متن لینک
همه این ها گوشه ای از چپاولگری های پهلوی است، وگرنه ماجراهای بزرگترین زمین‌خوار تاریخ ایران رضا میرپنج خودش داستان مفصلی است. وقتی رضا خان، پدر محمدرضا به تبعید فرستاده شد، واشینگتن پست نوشت که «او ادعای مالکیت ۱۰ درصد از زمین‌های کشور را می‌کند». مقداری از این زمین‌ها فروخته شد تا سرمایه لازم برای سرمایه‌گذاری شاه در جایی دیگر را تأمین کند.
نقل قول  
beniii
Member
دوست عزیز E R S ؛ نظرات شما رو بسیار اندیشمندانه ارزیابی کردم. ممنونم
نقل قول  
E R S
Publisher
این کامنت آخرم زیر این کتابه. نه وقت و نه انگیزه ی بحث طولانی رو ندارم. همین مقدار هم به زحمت نوشتم. از دور باطل هم بیزارم. دور باطلی که دو طرف مباحثه موضع خودشون رو صد بار تکرار می کنند بدون اینکه هیچ کدوم ذره ای تکان بخورن. حرفی داشتم، گفتم، قضاوت در مورد درست و نادرست بودنش هم با خودتان. موفق باشید
نقل قول  
E R S
Publisher
2. درباره فساد:

نقل قول از صدرا_1:

درباره بزرگترین فسادهای تاریخ ایران هم «فقط» به یک مورد از شخص محمدرضا پهلوی اشاره میکنم، هرچند این چند روز از ناحیه دوستان و همفکران شما در کتابناک نظرات گتره‌ای و بی‌مبنا کم ندیده‌ام و اساسا امیدی به روشن شدن ذهن چنین مخاطبانی هم ندارم.
موثق ترین آمار ارائه شده، در سال 1391 توسط روزنامه «فایننشال‌تایمز» و میزان دارایی های خارج شده از سوی دیکتاتورهای فراری از کشورهای مختلف اعلام شده به این شرح است:
«محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران ۳۵ میلیارد دلار دارایی از ایران خارج کرده است


ایشون لینکی قرار داده از "خبر فوری"! که در آن به نقل از "طلبه آنلاین"!! متنی آورده شده که در آن به نقل از فایننشال‌ تایمز! ادعا شده شاه 35 میلیارد دلار از کشور خارج کرده. (کل اقتصاد ایران در سال 57، حدود 120 میلیارد دلار بوده!)
لینکی به خود مقاله اصلی وجود نداره. اما عکسی از مقاله قرار داده شده که در آن نوشته شده: alleged stolen assets . ترجمه alleged در دیکشنری :
said, without proof, to have taken place or to have a specified illegal or undesirable quality
انوقت دوست ما این رو به عنوان " موثق ترین آمار ارائه شده" معرفی میکنه!
تازه همین ایشون دیگران رو به دادن " نظرات گتره‌ای و بی‌مبنا" متهم میکنه و از "روشن شدن ذهن" اون ها ابراز نا امیدی هم میکنه! برادر من! یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم! این کاری که خود شما میکنی مصداق گتره ای و بی مبنا حرف زدنه.

من منکر وجود فساد مالی در دربار پهلوی نیستم. مدارکی درباره فساد اقتصادی اون دوران خواندم، ولی همان فساد با ابعاد بسیار بزرگ تر و بسیار فراگیرتر در ج.ا رخ داده. بله در حکومت مستضعفین! در حکومت کوخ نشینان! در حکومت شیعه! دزدی های ملیاردی رخ میده! شاه هرچه بود، حکومتش دینی نبود و ادعاهای ج.ا رو نداشت. رخ دادن فساد در این حکومت پرادعای دینی به مراتب زننده تر از حکومت شاه است. آن هم با این وسعت. برای مدرک این مفاسد اقتصادی (بعضاً با مبالغ ده ها هزار میلیارد تومان!) برعکس شما نیاز به لینک دادن به منابع دروغی ندارم: برای بعضی از مواردی که در لینک زیر آورده شده، ده ها بلکه صدها مقاله و مستند موجوده:
فساد مالی در دوران ج.ا
حرف آخر هم این که آقای خامنه ای بهتره به جای سخنرانی در مورد تقوا و مبارزه با نفس (که در این کتاب آمده) به طور عملی با فساد در سیستم تحت رهبری خودشان مبارزه کنند.
نقل قول  
E R S
Publisher
1. چرا این کتاب رو جزو کتاب های حکومتی به حساب آوردم؟ به این دلیل:

ناشر این کتاب "انتشارات انقلاب اسلامی" (تحت نظارت دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ‌ای) است. هزینه این انتشارات از بودجه عمومی کشور تأمین میشه. مقدار بودجه دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ‌ای رو جایی پیدا نکردم (از نتایج شفافیت بالا)، اما بودجه نهادی مشابه، یعنی موسسه نشر آثار آیت‌الله خمینی در سال 97، 55 میلیارد تومان بود. میشه تصور کرد بودجه دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ‌ای هم در همین مقدار یا حتی بیشتر از این باشه. در وبسایت ناشر مدنظر، درباره چشم انداز فعالیت انتشارات انقلاب اسلامی نوشته شده: "تولید، نشر و ترویج آثار مکتوب و نرم‌افزاری بر اساس اندیشه‌های حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدّظلّه العالی) به زبان‌های مختلف و نظارت و سازماندهی انتشار آثار مرتبط با معظّم‌له".
درباره انتشارات انقلاب اسلامی
به عبارت ساده تر، هدف انتشارات تبلیغات و پروپاگاندای حکومتی است، و صد البته هزینه اش از جیب ملت تأمین میشه. تیراژ ده هزار هم با توجه به اوضاع بازار کتاب در ایران مقدار بالایی حساب میشه. در مورد تجدید چاپ هم مطمئن باشید به صورت دوره ای این کار صورت خواهد گرفت. تنها دلیل تأخیر در این امر، این است که قسمت عمده این کتاب شامل پند و اندرز و نصایح اخلاقی است. اگر موضوع کتاب مهم تر و سیاسی تر بود، تا الان بارها تجدید چاپ شده بود. این هم از چند تا مثال: 1. "فتنه‌ تغلّب" چاپ هشتم - 2. "نقشه‌ ی نقش بر آب، بیانات آیت‌الله خامنه‌ای پیرامون فتنه سال 88" چاپ هشتم - 3. "بصیرت و استقامت" چاپ شانزدهم - 4. " دغدغه های فرهنگی" چاپ سی و چهارم! ... از این دست کتاب های حکومتی زیاده. این کتاب هم یک نمونه دیگه. همه این موارد و تعداد چاپ ها رو میتونید با جست و جو در گوگل پیدا کنید.
نقل قول  
nikdoost
Member
زِ بهـرِ ما سخنی یادگـار خویش بگـوی
که بهتر از سخنِ خوب یادگاری نیست
هیچکس خدا را برای خدائیش عبادت نمی کند، همه ی عبادت کنندگان در حال معامله پایاپای با خدا هستند، سَرِ هیچکس با خضوع و خشوع در برابر خدا و به خاطر آفریدگاریش به سجده نمی رود و
پیشانیش روی زمین با حضور قلب سائیده نمی شود، یکی درد دارد درمان می خواهد، یکی فقیر است و جیبش خالی است پول می خواهد، یکی مال دارد افـزون می خواهد، یکی در مقـابل دیگران
برای ریا جای نماز خود را آب می کشد، یکی برای حفظ مقامش و یکی برای به دسـت آوردن مقام و یکی هم برای تسـخیر و فریب افکار عمومی و یکی هم بر حسـب عـادت به نماز می ایسـتد، اول
وقتش و آخر وقتش در یک عرض است و همه در طول نماز بی توجّه به خدا، روزه داری هم در همین ردیف است, تکلیف روزه داری در واقع امسـاک و توجَه بیشـتر به خدا و به تبع آن اکرام و بخشـش
همان یک وعده غذا به نیازمندان است امَا تبدیل به لذَت جوئی از سـحری خوردن و افطار با آب و تاب و تلافی کردن آنچه در وعده ی ناهار خوردن احتراز نموده شـده است, کیست آنکه خدا را آن چنان
عبادت کند که باید, نتیجه عبادتش طاعت باشد و طاعتش مماشات و رعایت انصاف با مردم باشد؟ اگر توجّه به خدا بود این قدر گرفتاری نبود، می گویند نمـاز سـتون دین است امّا در زیر خیمه ی دین
همه ی رفتار های ناشایست رواج دارد، دربست بگویم اکثریت مردم دنیا چه گبر و چه مسلمان و چه ترسا و چه هندو و چه بودائی، با هر گرایشی و با هر دین و مذهبی، اغلب به زبان و ذکر متدین و
بالقوه و در عمل کافر، مشرک و ریا کار و زهد فروشند، عدالت اجتماعی حرف است، هیچ حاکمی طرفدار عدالت نیست، قساوت قلب و بی رحمی و انتقام جوئی و مال اندوزی و ظلم ستم و در حالی
که عاملان آن خدا خدا می گویند عالمگیر شده است، خلاصه این که به اندازه ی تعداد افراد بشر گرایش متفاوت نسبت به خدا وجود دارد، آن که نماز می خواند و آنکه نماز نمی خواند هر دو در صف
جهل ایستاده اند، تا دلتان بخواهد در همه ی ادیان و مذاهب اهل علم و معرفت هم وجود دارد و تا دلتان بخواهد واعظ بلا متعظ هم وجود دارد، و تا دلتان بخواهد در تمام دنیا جهل و خرافات به اندازه ی
سطح کره ی زمین گسـترده است و تا دلتان بخواهد خوش بـاوری و باور های منحرف و غلط در تمام عالم فراگیـر اسـت. پس آنکه نماز می خواند و آنکه نمـاز نمی خواند در عمل و در دنیـا داری و بی
توجهی به خدا در رقابتند و در واقع به اخلاق دهن کجی می کنند، جنگ طلبی و خشونت را و جنگها و خونریزی ها را در جهان؛ چه نماز گزار و چه بی نماز به اتفاق هم برپا می کنند، همگی به نوبت
آتش بیار معرکه ی جهان و آتش افروز هستند، دنیا از بدو آفرینش انسان تا به حال و شاید تا ابد لحظه ای آرامش نداشته و نخواهد داشت، چه با نماز و چه بی نماز هر دو از سختی هائی که بر مردمان
بی نوا می گذرد بی خبـر و بی تفـاوتند، مظلومان هم وقتی به نوا می رسـند ظالم می شوند، معبودِ عابدان تعدادشـان بی شـمار است، خدای یکتا واقعاً یکتا است امّا تنها اسـت و عبادت کنندگانش
بسیار اندک و قلیل؛ خدا را برای خدائیش عبادت کنیم و برای آفریدگاریش، در این هنگام طلبکار خدا نباشیم، نعمات خدا را با ذکر نامش و به خاطرش و با بخشش شاکر باشیم و پاس بداریم، شکر خدا
با خود خواهی و انحصار طلبی منافات دارد، درست است که می گویند شکر نعمت واجب است امّا شکرگزاری عبادت نیست زیرا؛ عبادت به جز خدمت خلق نیست، به تسبیح و سجاده و دلق نیست.
مرا که چشمه ی آب حیات در دهن است
کجا به جرعه ی نقش سَراب گردم شـاد
نقل قول  
صدرا_1
Member
چاپ اول این کتاب در سال 1391 با تیراژ 10000 نسخه ، و چاپ دوم در سال 1934 با تیراژ 300 نسخه منتشر شده، با توجه به تعداد متدیّنین و مقلدین ایشان و آمار مبلغین و روحانیون با گرایشات حکومتی آمار بالایی محسوب نمیشه.
به هرحال ممکن است این کتاب مانند بعضی از کتب ترجمه‌ای یا تالیفی ایشان در قبل از انقلاب، مخاطب خودش را داشته باشد.

درباره بزرگترین فسادهای تاریخ ایران هم «فقط» به یک مورد از شخص محمدرضا پهلوی اشاره میکنم، هرچند این چند روز از ناحیه دوستان و همفکران شما در کتابناک نظرات گتره‌ای و بی‌مبنا کم ندیده‌ام و اساسا امیدی به روشن شدن ذهن چنین مخاطبانی هم ندارم.

موثق ترین آمار ارائه شده، در سال 1391 توسط روزنامه «فایننشال‌تایمز» و میزان دارایی های خارج شده از سوی دیکتاتورهای فراری از کشورهای مختلف اعلام شده به این شرح است:
«محمدرضا پهلوی، شاه مخلوع ایران ۳۵ میلیارد دلار دارایی از ایران خارج کرده است، به نظر می‌رسد این رقم متعلق به خروج مستقیم دارایی به شکل ارز از کشور باشد و املاک و سهام خاندان پهلوی در خارج از کشور در آن محاسبه نشده است.»
https://www.khabarfoori.com/detail/288812
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You