شرح زندگانی من (جلد 3)

شرح زندگانی من (جلد 3)

.
تاریخ اجتماعی و اداری دوره قاجاریه: از کابینه قرارداد وثوق الدوله تا آخر مجلس موسسان

شرح زندگانی من ( جلد اول ):
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=62295

شرح زندگانی من ( جلد دوم ):
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=62296

این کتاب، شرحى از زندگى اجتماعى مردم ایران به ویژه تهران در روزگار قاجاریان و اوایل دوره پهلوى (رضا خان میر پنج) است که در قالب زندگى‏ نامه خودنوشته عرضه مى‏ شود. نویسنده مردى ادارى و خدمت‏گزار دولت و ملت (دیوانى) بود که در  ١٢٩۴ ش زاده شد و در  ١٣٢٩  درگذشت.
این کتاب که به حق، «تاریخ اجتماعى دوران قاجار» نیز نام گرفته است، نثرى شیرین و ساده دارد و نویسنده در آن با دیدى تیزبینانه به شرح آیین‏ها و سنت‏ها و ویژگى‏ هاى شخصى خویش مى‏ پردازد و از رویدادهاى هم‏ روزگارش نیز به همین سبک سخن مى‏ گوید. شرح زندگانى من، از «بى‏ طرفى» فراوان و طنزى شیرین به ویژه در باره خاستگاه و تولد نویسنده و اوضاع خانواده و مادرش برخوردار و از مثَل‏ها و کنایات برساخته نویسنده پُر است. روایت‏هاى داستانى این کتاب که به قصه بلند خوش‏خوانى مى‏ مانند، گاه موجب خنده مى‏شوند و گاهى دل‏سوزى براى وطن. داستان زندگانى من، از شیرینى و تلخى و گزارش ستم‏گرى‏ هاى دودمان قاجار در ایران پر است. روایت مستوفى از تاریخ اجتماعى دوره قاجار، بیش از اینکه روایتى شخصى درباره خودش باشد، از احوال و اوضاع ملک و مملکت آن عصر گزارش مى‏ دهد. نثر وى در این کتاب، همان نثر دوره قاجار و پهلوى است، اما مخاطب امروز نیز آن را شیرین و روان مى‏ یابد و و با خواندنش با واژگان تازه‏اى آشنا مى‏ شود. نویسنده مى‏ کوشد که در روایت‏هایش سوگیرى نکند و بى‏ گمان، تلاش‏هاى او را در این باره نمى‏ توان بى‏ ثمر دانست.

این کتاب پیشتر به صورت تایپ شده در سایت قرار گرفته بود

حق تکثیر: نویسنده پیش از ۵۹ درگذشته است.

» کتابناکهای مرتبط:
مجموعه کلمات قصار و سخنان ستارخان
گزیده نامه‌ های رسمی میرزا ملکم‌خان ناظم الدوله
گوشه هایی از تاریخ فراماسونری ایران

نسخه ها
PDF
حجم: 26 مگابایت
تعداد صفحات: 733
4.7 / 5
با 69 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۳/۰۸/۱۶


پاسخنگارش دیدگاه
سپاس فراوان از آپلود کننده محترم.
نقل قول  
شرح زندگانی من دقیقأ آیینه ایست که میتوان حیات اجتماعی دوره قاجار را بدرستی در آن دید. ویژگی برجسته دیگر این کتاب سیر رفرمی است که بعلت اختراع اتومبیل در نقل و انتقال و ترابری بوجود آمد . و الحق نویسنده توانای این کتاب به خوبی از عهده توصیف و فضا سازی این مقوله در آن دوران بر آمده . من از سایت محترم کتابناک بخاطر قرار دادن تمامی سه مجلد این کتاب در دسترس علاقمندان بسیار متشکر هستم.
نقل قول  
vamieraz
Member
در اهمییت این کتاب همین بس که علامه قزوینی در مورد نویسنده اش فرموده اند:
"فى الواقع در این عصر ما بلکه در عصور متقدّمه من نویسنده‏ اى باین شیرینى و باین جذّابى و باین گیرندگى هرچه فکر میکنم سراغ ندارم .."
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You