با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

شطحیات حلاج

شطحیات حلاج

نویسنده:
مترجم:
.
- از متن کتاب -

ای نقش تو ام در چشم
ای نام تو ام بر لب
ای جای تو ام در دل
پس کجا تو پنهانی؟

نور او، به مثل،‌ چون چراغواره‌یی‌ست در او چراغی
که، در آبگینه‌یی همانند اختری ‌تابناک،‌ میافروزد از زیتون بنی گوالنده،‌ نه هماره آفتابسو، نه هماره سایه‌سو،‌ که بر تافتنی‌ست زیت او،‌ ولو بی‌آتش: نور علی نور !‌

- سوره‌ی نور –

» کتابناکهای مرتبط:
شاهنامه فردوسی - جلد 8
آیین اسکندری
دیوان البسه

نسخه ها
4.8 / 5
با 42 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۳/۰۸/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
alizanjanii
Member
اگرچه حلاج در متون و اشعار صوفیه شخصی عارف و معتقد به وحدت وجود معرفی شده است ولی اشعار او نشان میدهد ظاهرا او نه به وحدت وجود بلکه به حلول خداوند در خود معتقد بوده و اشعارش هم تاحدودی مؤید همین مطلب است.ولی از آنجاکه سرانجامی تلخ و اسطوره ای داشته در ادبیات صوفیانه تبدیل به نماد شده است.

حلاج همواره در کتب حدیث شیعیان مورد لعن قرار گرفته نه بخاطر عقایدش بلکه برای اینکه ادعای نیابت امام دوازدهم شیعیان را هم کرده است.شیعیان میگویند او نزد ابن بابویه(پدر شیخ صدوق) در ری آمده و ادعای نیابت نمود نیز در بغداد همین ادعا را تکرار کرد که در هر دو مورد از سوی خبرگان شیعه انکار شد.احتمال لابی شیعه در اعدام حلاج (مخصوصا نقش ابوسهل نوبختی بزرگ شیعیان در عراق) در اعدام او میرود.

ظاهرا او با ابن ابی العزاقر معروف به شلمغانی نیز رفاقت داشته است.شلمغانی کسی است که از سوی حسین بن روح(سومین نایب خاص امام دوازدهم شیعیان) به جانشینی خود انتخاب شد ولی زمانی که حسین بن روح در بغداد به زندان افتاد شلمغانی مانند حلاج ادعای الوهیت نمود و حسین بن روح نیز از درون زندان وی را عزل کرده و کذاب نامید.او نیز سرنوشتی شبیه حلاج پیدا نمود.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You