رسته‌ها
نابغه شرق: سرگذشت ابوعلی سینا
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 59 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 59 رای
عبدالله سینا که در دستگاه استیفای ملک منصور سامانی خدمت می کرد مردی نسبتاً کامل بود و مانند اکثر فضلای بخارا گاهی شعر می سرود و سینا تخلص می کرد.او پس از ازدواج با (ستاره) از او صاحب پسری به نام (حسین) شد. حسین ابن عبدالله یا ابن سینا تا زمان خردسالی از پدرش آموزش دید.اما بعد از سفر از خرمثین به بخارا نزد استاد ابوالعلاء سرخسی به یادگیری تجوید و ترتیل پرداخت و سپس نزد محمود سماح با علم اعداد و حساب آشنا شد.او در نوجوانی نزد اسماعیل زاهد علم فقه و نزد ابوالقاسم زهراوی علم پزشکی را آموخت. سومین معلم ابن سینا در بخارا استادی به نام عبدالله ناتلی بود که سه علم ایساغوجی،مجسطی وهندسه اقلیدس را به وی آموخت.اکنون ابن سینا دانشمند ریاضی علوم فلسفه و تاریخ بود و در عین حال یکی از مردان ادب نیز به شمار می رفت که گواهش اشعار فارسی و عربی است. اما پزشکی در شرح حال ابن سینا از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا دردنیا او را در درجه اول به عنوان پزشک می شناسند.
ابن سینا دانشمند و طبیبی حاذق بود که به او لقب شیخ الرییس دادند. او قسمتی از عمر 53 ساله یا 56 ساله خویش را یا زندانی بود یا فراری یا در مشاغلی مانند وزارت گذرانید که با تحقیقات علمی همراه بود.ابن سینا در اواخر عمر دچار بیماری قولنج شد ولی چون در مداوای خویش کوتاهی کرد در سال 427 هجری قمری درگذشت. آرامگاه او اکنون در شهر همدان است.
مطالب ذکر شده پاره ای از زندگی نامه ابن سیناست که برای آشنایی با دستاوردهای او به عنوان بزرگ ترین پزشک ایران جمع اوری شده و در کتاب حاضر به چاپ رسیده است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
174
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
1393/11/06

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی نابغه شرق: سرگذشت ابوعلی سینا

تعداد دیدگاه‌ها:
2
سالها پیش این کتاب رو خوندم چقدر جای نویسنده هاییی مثل ایشون کمه الان بخوبی خلا بودن نویسنده های توانمندی مثل ایشون مشخصه.
(پور سینا، شاهزاده پارسی، مایه نازش ایران و ایرانی و همه انسان ها)
سپاس از دوستانی که چنین گنجینه های باارزشی رو در اختیار پژوهندگان می گذارند.
نابغه شرق: سرگذشت ابوعلی سینا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک