رسته‌ها

بدایع الوقایع ( جلد دوم )

بدایع الوقایع ( جلد دوم )
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 41 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 41 رای
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
محقق: الکساندر بلدروف‌

بدایع الوقایع ( جلد اول ):
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=44985

«بدایع الوقایع» اثر زین الدین واصفى، یکى از کتاب‏هاى استثنایى براى شناخت آداب و رسوم و فرهنگ مردم هرات و در واقع مربوط به تاریخ این شهر در اواخر دوره تیموریان و آغاز دوره صفویه (سده‏هاى  ٩  و  ١٠ ) است که (حدود سال‏هاى  ۵١  و  ۵٢ ) به فارسى منتشر شد.
جلد دوم، شامل گفتارهاى بیستم تا چهل و ششم است. که بیشتر حاوى حکایات و داستان‏ها و مطالبى در حاشیه تاریخ آن دوره و کلا اطلاعات جنبى است.
زین ‏الدین محمود واصفى در جاى جاى کتاب دو جلدى بدایع الوقایع از امیر علیشیر نوایى وزیر نامور خراسان یاد کرده است که هم گوشه‏ هایى از زندگانى و احوال او را نشان مى‏ دهد و هم نمونه‏ اى از یک شخصیت والا مقام فرهنگى سد نهم هجرى خراسان و به ویژه هرات را توصیف مى‏ نماید.
واصفى در هرات عهد تیموریان زندگى مى‏کرده است، شهرى سرشار از هنر و زیبایى که در پرتو سیاست فرزندان تیمور سال‏هاى متوالى در امن و آسایش زیسته است و از مجالس علما تا انجمن ‏هاى هنرمندان و محله‏ هاى خاص عیش و نوش و توصیف معرکه گیران و کشتى‏ گیران و قلندران تصویرى از یک جامعه مدنى پانصد سال پیش را ترسیم مى‏کند. این دوره امن و آسایش در سال  ٩١٣  هجرى با حمله ازبکان و سقوط خاندان تیمورى هرات به پایان مى‏رسد. در شرح وقایع سه سال اشغال ازبکان قلم واصفى با توصیف رندانه‏ اش، از برخورد بیابانگردان با تمدن شهرى، حوادثى تماشایى و رنگین را نثار خوانندگان مى‏ کند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
458
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
simin
simin
۱۳۹۳/۰۷/۰۲

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی بدایع الوقایع ( جلد دوم )

تعداد دیدگاه‌ها:
2
PDF
بدایع الوقایع ( جلد دوم )
10 مگابایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.