رسته‌ها

جغرافیای سال پنجم دبیرستان رشته ریاضی و طبیعی، 1352 - 53

جغرافیای سال پنجم دبیرستان رشته ریاضی و طبیعی، 1352 - 53
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 34 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 34 رای
آقایان علی اکبر جلائی قر، رضا خزائل

این کتاب تالیف آقایان علی اکبر جلائی قر، رضا خزائل محمد حسن گنجی ، مصطفی عاطفی و حسن مشحون بوده و بر طبق ماده 4 تصویب نامه مصوب 18.3.1342 برای تدریس ذر دبیرستانها برگزیده شده بود.
سال تحصیلی
در بخش اول این کتاب اوضاع طبیعی وضعیت کشاورزی ومحصولات دامی؛ وضعیت محصولات صنایع ایران از قبیل صنایع دستی و کارخانه ای و صنایع استخراحی از قبیل نفت و معادن کانی و ئر فصل سوم وضعیت راه ها و خطوط ریلی و هوائی و دریائی خطوط ارتباطی پست و تلگراف و تلفن و بازرگانی مورئ بررسی قرار گرفته است.
در بخش دوم کتاب به مطالعه وضعیت حغراقیائی کشور های همسایه ایران پرداخته شده است و
بدیهی است پس از گذشت نزدیک به نیم قرن تحولات بسیاری در اوضاع سیاسی و اجتمائی کشوزهای منطقه به وقوع پیوسته است که مهمترین آنها عبارتد از:
وقوع انقلاب اسلامی در ایران و سقوط حکومت پادشاهی در این کشور
کودتای سیاسی در افغانستان و سقوط حکومت پادشاهی در این کشور وبحران های عمیق سیاسی و اجتمائی ذر این کشور که همچنان ادامه دارد
قروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تحزیه ان به جمهوری های به ظاهر مستقل این امر باعث شکل گیری کشورهای جدید آذربایحان و نرکمنستان و ... در ناحیه نوار مرزی شمالی ایران گردید
ظهور و توسعه سریع کشورهای جدیدالتاسیس نظیر شیخ نشین های سابق قطر؛ امارات متحده عربی به پشتوانه درآمدهای هنگفت نفتی که در این کتاب نامی از انها نیست.
جنگ هشت ساله ایران و عراق تفیری در مرزهای سیاسی ایزان و عراق بوجود نیاورد لیکن در نهایت زیاده طلبی های صدام و حزب بعث با سقوط صدام و وضعیت بی ثباتی در عراق ایجاد کرد .
از نکات قابل دکر دیگر جدا شدن بحرین از حکومت ایران و تشکیل کشوری مستفل با همین نام است که در این کتاب به عنوان بخشی از خاک ایران به ان اشاره شده است.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
khosro1952
آپلود شده توسط: khosro1952
۱۳۹۳/۰۴/۰۵
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
101
فرمت:
PDF
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی جغرافیای سال پنجم دبیرستان رشته ریاضی و طبیعی، 1352 - 53

تعداد دیدگاه‌ها:
3
نقل قول از farhadirani:
سپاس از شما - در صورت امکان کتابهای درسی قدیمی بیشتری فرار بدید . ممنون

دوست عزیز این کتابها بسیار نایابند و گوئی به نسلی منقرض شده تعلق دارند به یکی از سایت های دانلود کتاب مراجعه کردم و حسرن خوردم که کشورهای دیگر برای حفط میراث فرهنگی خود جقدر کار می کنند و در ایران ما حتی کتاب های درسی 40 سال قبل هم در کتابخانه ها پیدا نمیشه .
با این حال چشم تا حائی که ایم کتابهارو پیدا کنم بدون منت در اختیار دوستان گرامی قرار میدهم
سپاس از شما - در صورت امکان کتابهای درسی قدیمی بیشتری فرار بدید . ممنون
خسروی گرامی

بسیار متشکرم . یک بار دیگر مرا به گذشته بردی ... گرچه من در دوره راهنمایی درس خوانده ام ولی دو خواهر و یک برادرم این کتابها را می خواندند . به هر حال باز هم متشکرم عزیزم .
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file