Hiweb

ب‍ی‍س‍ت‍ون‌: ک‍ت‍ی‍ب‍ه‌ داری‍وش‌ ب‍زرگ‌


حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌: رض‍ا م‍رادی‌غ‍ی‍اث‌آب‍ادی‌‏‫، ۱۳۸۴.‬

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ ایران
جغرافیای استرابو: سرزمین های زیر فرمان هخامنشیان
تاریخ و تمدن ایلام

نسخه ها
PDF
حجم: 363 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 16
4.5 / 5
با 171 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 12
۱۳۸۸/۰۸/۱۶


پاسخنگارش دیدگاه
elsever
Member
عزیز
از کتاب خوبی مانند تاریخ گردیزی اسم بردی که بایستی یادآوری نمایم این کتاب یکی از منابع ارزشمند در باب تاریخ ترکان می باشد
البته در این کتاب از برخی عادات زشت برخی از اقوام هم چون اردواج با ... صحبتهایی کرده است ( همان ، ص 51 )( البته در تاریخ هرودوت نیز مواردی هست که ما آنرا به حساب دشمنی وی با مادها و پارسها می گذاریم)
نقل قول:
پس خداوند به پادشاهی از پادشاهان پارس به نام کورش

اما در باب این مورد قبلا چند بار متذکر شدم که در کتاب فوق کورسنوشته شده و حالا از این امر بگذریم این روایت دقیقا با تورات همخوانی دارد (البته می دانم که برخی فقط به دنبال این هستند حرفی زده باشند و هدفشان روشن شدن حقیقت نیست ) و پر واضح است که این نیز از آن اسرائیلیاتی است که توسط طبری وارد تاریخ اسلام گردیده (قبلا در موضعی دیگر توضیح داده ام ولی بالاجبار دوباره متذکر شدم )
و دیگر اینکه چرا طبری از این کورس ،***ش یا کی رش در بخش تاریخ ایران قبل از اسلام بحث صریحی به میان نیاورده و اصلا در آنجا گویا این کورش خیالی در مرخصی است ؟
نقل قول:
با مردی که بخواهد پیرو دروغ باشد یا بدکار باشد، دوست و همساز نباش بلکه او را سخت مجازات کن!

اینکه در جایی بر موضوع خاصی چون دروغ و دزدی و غیره مجازات سختی در نظر گرفته می شود دلیل بر آن است که اینگونه عادات در آن جامعه رواجی عظیم داشته است ( البته برخی ها در این موارد در تاریخ اصلا مشهورند ، می توانی به طبقات ناصری جوزجانی و جهانگشای جوینی و سفرنامه های خارجیان رجوع نمایی )

نقل قول:
چون کسى را به تهمت دزدى بگیرند، بند بر پاى نهند

احتمالا ایشان چون شاهان متمدن !؟ نمی توانستند مجرمین را ناز نمایند و بایستی از سلاطین عادل و متمدنی چون شاپور ذوالاکتاف و کد من و درازدست و غیره مشورت می گرفتند یا از عطاملک جوینی و محمدرضا خان کتاب سوز یاری می جستند
نقل قول  
trita
Member
نقل قول از fuzuli:
اگر کتیبه داریوش نبود از او هم مثل کورش بت می ساختند . اما کتیبه داریوش یک فایده دارد که چند زبانه بودن مردم را در دوره هخامنشی نشان می دهد( زبان عیلامی ، بابلی و پارسی باستان) و همچنین تنوع اقوام زیر یوغ هخامنشیان.

کورش بت نیست. شخصیتی بزرگ است که حتی رسول اکرم (ص) در حقش فرموده است:
«... فأوحَی الی ملک من ملوکِ فارس - یقال له کورش - و کان مؤمنًا، أن سر إلی بقایا بنی إسرائیل حتی تستنقذهم.»
"پس خداوند به پادشاهی از پادشاهان پارس به نام کورش - که فردی مؤمن بود - وحی کرد که به سوی بازماندگان بی‌اسرائیل برو و آنان را برهان."
(محمد بن جریر طبری؛ جامع البیان عن تأویل آی القرآن؛ تحقیق دکتر عبدالله ترکی؛ قاهره: دار هجر، 1422ق./2001 م.، ج 14، ص 458)
درباره‌ی موضوع کتیبه‌ی بیستون هم بارها و بارها برایت نوشته‌ام که در هیچ کشور و مسلک و زمانه‌ای، شورش و جدایی‌طلبی مجاز و ممدوح نیست و با عاملان آن به شدت برخورد می‌شود. اما کو گوش شنوا؟!
خب از چند زبانه بودن مردم دوره هخامنشی چه نتیجه‌ای می‌خواهی بگیری؟ یعنی قرار بود در آن امپراتوری پهناور همه به یک زبان صحبت کنند؟! البته زبان رسمی و دولتی همه این کشورها عیلامی و سپس آرامی بود. اما آنچه روشن است این است که اهالی کشورهای پارس و ماد همگی به زبان واحد ایرانی سخن می‌گفتند. اما منظور تو چیز دیگری است! می‌خواهی بگویی که در زمانه‌ی ما هم همه‌ی زبان‌های منطقه‌ای باید تبدیل به زبان رسمی شوند!!! باش تا صبح دولتت بدمد ...
منظورت از «اقوام زیر یوغ هخامنشیان» چیست؟ واژه‌ی «قوم» در کدام یک از کتیبه‌های هخامنشی آمده است و چگونه فهمیدی که اتباع امپراتوری هخامنشی خود را به «زیر یوغ» درآمده فرض و احساس می‌کرده‌اند؟! آیا با این طرز تلقی تو، اتباع همه‌ی کشورها باید خود را «زیر یوغ» دولت‌هایشان بدانند؟! هیچ ملتی در جهان بی‌نیاز از وجود دولت نیست و این رابطه‌ی میان دولت‌ها و ملت‌ها را نمی‌توان از دریچه‌ی افکار و اغراض شخصی خود به «زیر یوغ» بودن تعبیر کرد.
نقل قول  
trita
Member
نقل قول از sss0100:
این کتیبه مایه ننگ بشریت هست داریوش با افتخار از وحشی گری هایش میگوید! میگوید تیر در فلان جای فلانی کردم، چشم و گوش فلان کس را بریدم و...

آیا این سخنان داریوش بزرگ در بیستون نشان وحشی‌گری است یا تمدن و فرهیختگی؟:
«تویی که پس از این پادشاه خواهی شد، در برابر دروغ بسیار مراقب باش! مردی را که از دروغ پیروی می‌کند سخت مجازات کن، اگر چنین می‌اندیشی که: «کشورم استوار و یکپارچه باشد.»
«از آن رو اهورمزدا و دیگر خدایانی که هستند مرا یاری دادند که خائن نبودم، پیرو دروغ نبودم، بدکار نبودم، نه من و نه خانواده‌ام. من بنا به عدالت رفتار کردم. من نه در حق مستمندان دچار خطایی شدم و نه در حق توانمندان.»
«تویی که پس از این پادشاه خواهی شد، با مردی که بخواهد پیرو دروغ باشد یا بدکار باشد، دوست و همساز نباش بلکه او را سخت مجازات کن!»
«آنکه اهورمزدا را بپرستد، مورد دعای وی قرار خواهد گرفت، چه زمانی که زنده است و چه هنگامی که درگذشته است.»

علاوه بر این‌ها، کتیبه‌ی بیستون منبعی غنی از داده‌های زبان‌شناسی، دینی، تاریخی، جغرافیایی، گاه‌شماری و... است.
آنچه را که «وحشی‌گری» خوانده‌ای چیزی جز برخورد قانونی و عادی با نظامیان شورشی و جدایی‌طلب نیست. در کجای دنیا دیده‌ای که نظامیان شورشی و جدایی‌طلب را به جای آنکه به اشد مجازات برسانند، ناز و نوازش کنند؟! حتی غزهای بزرگ و متمدن مغولستانی نیز از چنین روشی برای کیفر دزدان هم استفاده می‌کردند:
«چون کسى را به تهمت دزدى بگیرند، بند بر پاى نهند، و دست بر گردن او ببندند، و بر هر رانى دویست چوب بزنندش، و صد چوب بر پشتش بزنند، و او را گرد بازار بگردانند. پس هر دو دست، و هر دو گوش و بینى او ببرند.» (ابوسعید گردیزی؛ زین الاخبار؛ به تصحیح عبدالحی حبیبی؛ تهران: دنیای کتاب؛ 1363، ص 569)
تاریخ و تمدن ایران را قربانی ایدئولوژی شخصی خود نکنید.
نقل قول  
sss0100
Member
این کتیبه مایه ننگ بشریت هست
داریوش با افتخار از وحشی گری هایش میگوید!
میگوید تیر در فلان جای فلانی کردم، چشم و گوش فلان کس را بریدم و...
نقل قول  
azaroghli777
Member
آقای غیاث آبادی در ترجمه انگلیسی بسیار مهارت دارند اما در زمینه زبانهای باستان کوچتکترین سواد آکادمیکی ندارند و نظرات ایشان غیرقابل استناد است
نقل قول  
منظور از اینکه از کوروش بت ساخته اند چیست
نقل قول  
fuzuli
Member
اگر کتیبه داریوش نبود از او هم مثل کورش بت می ساختند .

اما کتیبه داریوش یک فایده دارد که چند زبانه بودن مردم را در دوره هخامنشی نشان می دهد( زبان عیلامی ، بابلی و پارسی باستان) و همچنین تنوع اقوام زیر یوغ هخامنشیان.
نقل قول  
Aliressa
Member
کتابهایی که نشانگر تمدن درخشان نیاکانمان هست درایران متاسفانه خیلی کم چاب شده
نقل قول  
این نوشتار در وبسایت دکتر غیاث آبادی هست. و پخش و بازنشر نوشتارهای ایشان تنها در فضای وب بی دستبرد و به زور کامل و بدون هیچ کم و کاست مانعی ندارد. برای همین من به شکل پی دی اف در آوردمش. میتونید از سایتشون دیدن کنید و در پایین سایت شرایط و چگونگی حق انتشار نوشتارهای سایتشون رو ببینید.
وبگاه پژوهش های ایرانی
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You