Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

چهل سال تاریخ ایران - جلد اول

نویسنده: محمدحسن خان اعتماد السلطنه
به کوشش: ایرج افشار

چهل سال تاریخ ایران - جلد دوم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=58422

چهل سال تاریخ ایران - جلد سوم:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=58424

چهل سال تاریخ ایران (المآثر و الآثار)
ناصر الدین شاه قاجار پنجاه سال بر ایران فرمان راند و صنیع الدوله (اعتماد السلطنه) که وزیر «انطباعات و دار الترجمه» روزگار او بود، در سال چهلم حکومت وى این کتاب را سامان داد ( ١٣٠۶ ) و اخبار و رویدادهاى چهار دهه سلطنت ناصر الدین قاجار را در آن گنجاند. چنانچه وى این کتاب را منتشر نمى‏ کرد، بسیارى از اطلاعات درباره آن دوران از دست مى‏ رفت و از این رو، المآثر و الآثار او را بسیار مهم و مغتنم باید شمرد. نویسنده، این اثر را به انگیزه «نمک‏شناسى» و «شکرگزارى» دولت قاجار به قلم آورده است.
متن اصلى این کتاب در یک جلد با دو بخش و شانزده فصل (باب) آمده و دو جلد دیگر آن تعلیقات و فهرست‏هاى حاشیه‏ نویس و مصحح را در بر گرفته است: جلد نخست آن، رویدادهاى ایران را در چهل سال سلطنت ناصر الدین قاجار در بر دارد، جلد دومش (رجال دربار ناصرى)، یادداشت‏هاى رجالى شادروان محبوبى اردکانى را در باره شخصیت‏هاى آن روزگار عرضه مى‏کند و جلد سوم به انگیزه آسان شدن جست‏جو در باره پیوندهاى جلد یکم و دوم به یک‏دیگر، سامان یافته است. باب چهاردهم و شانزدهم کتاب به دلیل بى‏ ربط بودنش با تاریخ عصر ناصرى در نسخه کنونى نیست. جلد نخست افزون بر متن اصلى، دو بخش دیگر به نام‏هاى «جمع و خرج مملکت» و «سال‏نامه» در بر دارد.

حق تکثیر:
تهران، اساطیر، ۱۳۷۴

» کتابناکهای مرتبط:
لحظاتی از زندگی صفر قهرمانیان
تصویر ایران و ایرانی از نگاه مسافران خارجی
قیام افسران خراسان

نسخه ها
4.7 / 5
با 83 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۳/۰۲/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
بسیار عالی بود ممنون از اینکه کتاب های آموزنده را در اختیار ما می گذارید
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You