رسته‌ها
ای آفتاب ایران
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 12 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 12 رای
سخنی با خواننده
من با شعر کلاسیک فارسی از همان آغازش که ابوحفص سغدی، که شاید بود و شاید گفت: «آهوی کوهی در دشت چگونه دوذا/ او ندارد یار، بی یار چگونه بوذا؟» تا زمان نوکلاسیکها که برجسته ترینشان، محمّد تقی بهار (ملک الشعراء)، گفت:«آزادی، ای خجسته آزادی/ خواهم که تو را به تخت بنشانم!»، پژوهشگرانه آشنایم، و با شعر جدید، از نخستین نوآزماییهای میرزادۀ عشقی، مجدالدّین میرفخرایی (گلچین گیلانی)، پرویز ناتل خانلری، و علی نوری اسفندیاری (نیما یوشیج) و سلسلۀ شاعران پس از آنها تا به امروز، زندگی کرده ام. با اینکه می گویم و معتقدم که شعر تعریف نمی پذیرد، با اطمینان می گویم که شعر را از غیر شعر، به آسانی کارِ گوهر شناسی که با یک نگاه به هر گوهر و گوهرنمایی، قدر و قیمت آن را تعیین می کند، بازمی شناسم.
وقتی که می گویم شعر جهانی ، منظورم شعری است که از هر زبانی به زبان دیگر برگردد، شعر جهانی یعنی شعری که در هنگام حدوث آن « انسان تاریخیِ» شاعر بیدار بوده باشد و دریافت « انسان الآنی » او را گرفته است و از صافی نگاه انسانیت مشترک در تاریخ گذرانده است تا صدای او بتواند با آهنگ آواز نهفته در درون هر کس و همه کس بیرون آید.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
102
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
simin
simin
۱۳۹۳/۰۲/۱۰

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی ای آفتاب ایران

تعداد دیدگاه‌ها:
2
فلسفه فکری ودیدگاه محمود کیانوش تقریبا منحصر بفرد است . بنظرم چه در حوزه ادبیات کودک وچه در حوزه ادبیات بزرگسالان هم از نظر مفهومی وهم از نظر سبک ادبی نیز منحصر بفرد است . بویژه در شعر کودک اشعار او زیبا ،روان وبرای کودک جذاب ودوست داشتنی است همه کسانی که مثل من متولد دهه چهل هستند و من می شناسم اشعار او را دوست دارند و برای کودکان خود توصیه می کنند . سبک اشعارش بگونه ای است که وقتی اشعارش را می خوانیم و یا می شنویم بلافاصله نام او را بیاد می آوریم مثل غزلیات حافظ .
مقدمه بسیار شیوا و زیبایی داشت. محمود کیانوش از پیش از انقلاب 57 تا به امروز نوشته های با ارزشی از خود به یادگار گذاشته است.
PDF
ای آفتاب ایران
519 کیلوبایت
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک