ای آفتاب ایران

ای آفتاب ایران

نویسنده:
.
از مقدمه کتاب

سخنی با خواننده
من با شعر کلاسیک فارسی از همان آغازش که ابوحفص سغدی، که شاید بود و شاید گفت: «آهوی کوهی در دشت چگونه دوذا/ او ندارد یار، بی یار چگونه بوذا؟» تا زمان نوکلاسیکها که برجسته ترینشان، محمّد تقی بهار (ملک الشعراء)، گفت:«آزادی، ای خجسته آزادی/ خواهم که تو را به تخت بنشانم!»، پژوهشگرانه آشنایم، و با شعر جدید، از نخستین نوآزماییهای میرزادۀ عشقی، مجدالدّین میرفخرایی (گلچین گیلانی)، پرویز ناتل خانلری، و علی نوری اسفندیاری (نیما یوشیج) و سلسلۀ شاعران پس از آنها تا به امروز، زندگی کرده ام. با اینکه می گویم و معتقدم که شعر تعریف نمی پذیرد، با اطمینان می گویم که شعر را از غیر شعر، به آسانی کارِ گوهر شناسی که با یک نگاه به هر گوهر و گوهرنمایی، قدر و قیمت آن را تعیین می کند، بازمی شناسم.
وقتی که می گویم شعر جهانی ، منظورم شعری است که از هر زبانی به زبان دیگر برگردد، شعر جهانی یعنی شعری که در هنگام حدوث آن « انسان تاریخیِ» شاعر بیدار بوده باشد و دریافت « انسان الآنی » او را گرفته است و از صافی نگاه انسانیت مشترک در تاریخ گذرانده است تا صدای او بتواند با آهنگ آواز نهفته در درون هر کس و همه کس بیرون آید.

حق تکثیر: با اجازه نویسنده

» کتابناکهای مرتبط:
خرنامه
آزیتا
اورازان

نسخه ها
PDF
حجم: 519 کیلوبایت
تعداد صفحات: 102
4.5 / 5
با 12 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۳/۰۲/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
ramin41
Member
فلسفه فکری ودیدگاه محمود کیانوش تقریبا منحصر بفرد است . بنظرم چه در حوزه ادبیات کودک وچه در حوزه ادبیات بزرگسالان هم از نظر مفهومی وهم از نظر سبک ادبی نیز منحصر بفرد است . بویژه در شعر کودک اشعار او زیبا ،روان وبرای کودک جذاب ودوست داشتنی است همه کسانی که مثل من متولد دهه چهل هستند و من می شناسم اشعار او را دوست دارند و برای کودکان خود توصیه می کنند . سبک اشعارش بگونه ای است که وقتی اشعارش را می خوانیم و یا می شنویم بلافاصله نام او را بیاد می آوریم مثل غزلیات حافظ .
نقل قول  
مقدمه بسیار شیوا و زیبایی داشت. محمود کیانوش از پیش از انقلاب 57 تا به امروز نوشته های با ارزشی از خود به یادگار گذاشته است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You