Hiweb

جنبشهای ضد فئودالی ایرانیان در اوایل خلافت عباسی

.
با فروپاشی شاهنشاهی ساسانی نظام اجتماعی ایران که در حال گذار از مرحلۀ فئودالی و انتقال به مرحلۀ بورژوائی بود بر افتاد و نظامی شبه برده داری که عربهای جهادگر از ژرفای بیابانهای عربستان با خود آورده بودند برقرار شد ؛ همراه با فتوحات عربی و تشکیل دولت موسوم به اسلامی ، عربها بر آن شدند که این نظام را که نظامِ کمال مطلوب می پنداشتند در زمینهای مفتوحه برقرار کنند . در نتیجه نظامِ بسیار پیشرفته ای که در ایران برقرار بود در هم کوفته شد ، ایران به دوران ما قبلِ ماد به عقب رانده شد ، و این نظام عقب مانده اعمال گردید .
اما هر چند که عرب می پنداشت این یک نظامِ کمال مطلوب و نظام الهی است ، از نظر تاریخی زمان به نفع آن نبود . با انقلاب بزرگ شرق به رهبری ابومسلم و فروپاشی دولت اموی و تشکیل دولت عباسی ، نظام شبه برده داریِ عربی به یکباره فرو ریخت .
با وجود پاکسازیهایی که ابومسلم از عربها در ایران شرقی و مرکزی انجام داد ، ولی هنوز بخشهای بزرگی از قبایل عرب ، از آنها که در قیام ضد اموی ابومسلم شرکت کرده بودند ، در نقاط مختلف ایران جاگیر بودند و ممتلکات وسیعی در اختیار داشتند ؛ و ترور ابومسلم و ابوسلمه و دیگر رهبران ایرانیِ انقلاب مانع از آن شد که اینها نیز در فرصتهای مناسبی تصفیه شوند و انقلاب ابومسلم به هدف نهایی اش دست یابد .
انقلاب ابومسلم امیدهای بسیاری را در جامعۀ ایرانی پدید آورده و انتظاراتی را پرورش داده بود که با متطلبات جامعۀ فئودالی همخوانی نداشت . تلاشهایی هم که فرزندان برمک برای رساندن جامعه به مرحلۀ بورژوائی به عمل آوردند با نابود شدنشان -به توطئۀ هارون الرشید- ناکام ماند ، و پس ار آنها نظام فئودالی با شتاب فراوان توسعه یافت . این امر سبب نارضایتی گستردۀ روستاییان ایرانی از نظام نوین میشد ، و آنها را در راه دستیابی به حقوقی که پیشتر در انقلاب ابومسلم جستجو می کردند به تلاش وامیداشت . این تلاش در چندین جنبش بزرگ نمود یافت که همگی با شکست مواجه گردیدند :

قیام استادسیس و یوسف بُرم در خراسان ؛
جنبش سپید جامگان در سُغُد (ماوراء النهر) ؛
شورش حمزه آذرک سیستانی ؛
جنبش خرّم دینان در غرب ایران ؛
خیزش ماه یزدیار (مازیار) در طبرستان


حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
روضه الکّتاب و حدیقه الالباب
بیان منازل
مطلع سعدین و مجمع بحرین ( جلد اول - دفتر اول )

نسخه ها
PDF
حجم: 472 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 10
4.3 / 5
با 30 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۳/۰۲/۱۲


پاسخنگارش دیدگاه
شما آیا تاریخ دان هستید که چنین می پندارید . از این گویم می پنداری چون این گفته ی شما اندیشه ایی ز پیش نبوده . امیر حسین خنجی بی گمانبزرگ ترین تاریخ نویس معاصر بوده و خواهد بود کتاب هایش نیز چون راست بود . در حکومتی که با راستی سر ستیز دارد چاپ نشد .
نقل قول  
mpm7030
Member
بنده بارها عرض کردم که کتابهای آقای خنجی رو دوستان نخونن. چون که کتابها خیلی هاشون هم سندیت تاریخی ندارن و هم جانبدارانه نوشته شدن.
نقل قول  
Aryanboy
Member

تعداد صفحات : 52
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You