Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

کودتای رضا خانی: کودتای 3 اسفند 1299

نویسنده:
.
کودتای سوم اسفند 9911 که با رهبری سفارت انگلستان و بهره گیری از کلیه امکانات (نظیر بانک شاهنشاهی ، کمیته زرگنده و...) توسط سیدضیاء و رضاخان میرپنج به وقوع پیوست در زمره رویدادهای تلخی است که تاثیر مستقیم و غیرقابل انکاری در تاریخ معاصر ایران بر جای گذارده است. هرچند تحقیق و مطالعه در این کودتا، تلخ و ناگوار است؛ لکن کندوکاو در آن چراغی فروزان فراروی نسل
حاضر و آینده کشورمان قرار می دهد. مقاله حاضر با همین ضرورت تقدیم خوانندگان گرامی می شود :
ظهر یکی از روزهای گرم تابستان حبیب الله خان رشیدیان مخفیانه از درب پشتی سفارت انگلستان در تهران خارج شد و به سمت نقطه نامعلومی حرکت کرد. او معمولا اخبار و گزارشهای جدید خود را به مقامات سفارت تسلیم می کرد و مجددا جهت تهیه گزارش ذو اطلاعات به مراکز مورد نظر آنها سر می کشید. مدتی قبل کلنل فریزر از او خواسته بود با حضور در خانه حبیب الله خان عین الملک که از سران بهاییان بود از مسائل و اتفاقاتی که در آنجا رخ می داد برای او گزارش هایی تهیه کند.عین الملک فرزند محمدرضای قناد مباشر و کاتب آثار عباس افندی معروف به عبدالبهائ بود و در زمره اصحاب راز او به حساب می آمد. چیزی از ورود رشیدیان به منزل عین الملک در خیابان کوشک و آغاز صحبت های آنها نگذشته بود که پیشخدمت پیغام آورد که فردی به ظاهر هندی خواهان ملاقات با عین الملک است.


دوستان عزیز مجموعه کتابهای « جشن های 2500 ساله » ، « طهران » ، « کودتای نوژه » ، « تبعید » ، « تبریز » ، « کودتای رضاخانی » هیچ یک اثر بنده ( امیرقربانی ) نمی باشند همان طور که در صفحه ی سوم این کتابها نوشته ام « تمام مطالب این کتاب از نشریه گذرستان بدون کلمه ای کم و کسر بر داشته شده و عینا نقل شده است »

حق تکثیر: نویسنده اثر

» کتابناکهای مرتبط:
جنگ جهادی و قرار داد ترکمانچای
اسناد محرمانه وزارت خارجه بریتانیا - جلد 1
بزرگان تنکابن

آگهی
نسخه ها
RAR
حجم: 3 مگابایت
دریافت ها: 6199
تعداد صفحات: ?
3.5 / 5
با 53 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 154
۱۳۹۳/۰۱/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
siamack2542
Member
اگرچه اصلا و ابدا نمیتوان منکر خدمات رضاشاه شد اما باید به این موضوع توجه داشت که حتی دیکتاتور دلسوزی چون رضاشاه برای جامعه بیمار ایران فقط یک مسکن موقت است و درمان قطعی نیست.
نقل قول  
koshtar
Member
روحت شاد رضا شاه
نقل قول  
yekii
Member VIP
عرض ادب و احترام
در باره ی رضا خان و حکومت پهلوی منابع و کتاب های بسیار زیادی وجود داشته و تحقیقات متعددی در داخل و خارج از کشور انجام شده است .
رویکرد این منابع و تحقیقات مانند دیدگاه دوستان عزیز بر افراط و تفریط قرار داشته و بعضی بشدت او را تخریب کرده و جنبه ای مثبت برای او ذکر نکرده و را عامل استعمار دانسته همه ی اقدامات او را نادیده گرفته و روش او را نیز استبدادی دانسته اند !
واقعیت این است که نقد علمی و منطقی این گفتار ها را در نمی یابد ، زیرا نقد علمی دارای روش و ابزارهای خاص خود می باشد.
« ماکس وبر » فیلسوف و جامعه شناس مشهور آلمانی که دارای نوشته های ارزشمندی در تحقیقات تاریخی است در رساله ی « Methodology » می نویسد :
محقق در بررسی موضوعات تاریخی باید میان « ربط ارزشی » و « قضاوت های ارزشی » تفاوت قایل بوده و میان آنها خط فاصله ایجاد کند.
مثلا هر انسانی دارای علایق ، احساسات ، ارزشها و دلبستگی های خاص خود می باشد که در زمان ورود به مباحث علمی و اجتماعی باید تلاش کند خود را از تأثیر این عوامل دور سازد و گرنه تحقیق او رنگ شخصی نگری به خود گرفته و با ارزشداوری و قضاوت های ارزشی ترکیب می شود !
و هر تحقیقی که به قضاوت های ارزشی بیالاید از ارزش علمی آن بشدت کاسته شده و اهمیت خود از دست می دهد!
۲
در باره ی رضاخان نیز چنین است !
رضاخان در شرایط خاصی در تاریخ ایران ظهور کرده که ایران جامعه ای سنتی بوده و ۹۰% مردم روستایی و عشایر بودند و اقتصاد زراعی و چوپانی داشتند .
ایران جامعه ای استبداد زده بود و استبداد داخلی و استعمار خارجی جامعه و فرهنگ ایران را رو به اضمحلال برده بود و از دیدگاه فلسفه ی تاریخ شرایط برای ظهور یک شخص و حکومت دیگری فراهم بود که انگلیسی ها که قصد خروج نیروهای خود از ایران را داشتند به فکر یک نیروی مقتدر بودند!
_ در این زمینه میتوانید به کتاب « خاطرات ژنرال آیرونساید » مراجعه کنید .
* رضاخان بوسیله ی انگلیسی ها سر کار آمد
* آغازگر modernization در ایران بود و در این زمینه اقدامات مهم : اقتصادی ، فرهنگی ، بهداشتی ، آموزشی و صنعتی انجام داد .
* برای تحلیل رضاخان باید شرایط تاریخی و اجتماعی عصر او را نیز لحاظ کنید !
* بعضی از اقدامات رضاخان متناسب با شرایط فرهنگی زمان او نبود !
* نمیتوان گفت که رضاخان دارای اشتباه نبوده است کما اینکه هیچ حکومتی عاری از اشتباه نیست !
* اشتباهات رضاخان دلیلی برای انکار خدمات او نیست !
* رضاخان بوسیله انگلیسی ها به روی کار آمد ولی با سیاست انگلیسی ها مخالف بود !
* عدم تناسب میان اقدامات و برنامه های توسعه ی اقتصادی_ اجتماعی و شرایط فرهنگی ایران صد پیش باعث نوعی گسیختگی و تأخر فرهنگی در جامعه ی ایران آنزمان شده بود!
۳
فرجام سخن اینکه در تحلیل شرایط حکومت رضاخان و ویژگی های شخصیتی او باید گُل نگرانه به مسایل نگاه کرد !

با پوزش

نقل قول  
mohsen4086050
Member
نقل قول از majid889:
دیکتاتور،دیکتاتور است
البته که دیکتاتور ، دیکتاتور است!اما دیکتاتور داریم تا دیکتاتور!رضاخان هم هرچند دیکتاتور معصومی نبود ولی برای ایران-باوجود بعضی مشکلات و اشتباهات-دیکتاتور خوبی بود.رضاخان به جرئت کسی بود که نگذاشت ایران نابود شود ، بنیان پیشرفت های بعدی را بوجود آورد و ایران را آماده ی حرکت بسوی مدرنیته کرد.
نقل قول  
majid889
Member
نقل قول از amirghorbani:
نقل قول از Ariarman:فقط میتونم بگم کسانی که بویی از ایرانیت و میهن پرستی نبردند نمیتونند اقدامات مثبت و خدمات رضاشاه بزرگ به این مملکت رو درک کنند. امروز به هرجای ترکیه که سر می زنیم نمادی از آتاتورک می بینیم، اما در ایران هنوز یک عده بیسواد پیدا میشن که برای فحاشی به رضاشاه مزد می گیرند.

باز هم با صدای بلند خطاب به این افراد میگم اگر رضاشاه نبود شما امروز حتی شناسنامه هم نداشتید (چون رضاشاه بزرگ سازمان ثبت احوال رو بنیان نهاد) و مجبور بودید با چادر و چاغچور و تنبان در خیابان راه بروید و در خزینه با سوسک ها و حشرات سر و کله بزنید!
دوستان صد در صد شخص رضا شاه زحمات بسیاری برای ایران و ایرانیان کشیده است یکی از کوچکترین آن زحمات راحت کردن مردم از دست سلطنت قاجاریه می باشد اما باید قبول کنیم که شخص رضا شاه هم نقاط ضعفی داشته از جمله همین موضوعی که دوستمان گفته اگر رضاشاه نبود هنوز باید با چادر و ... در خیابان ها راه می رفتید که این اصلا هیچ ربطی به پیشرفت جامعه و کشور ندارد بلکه سلب آزادی از مردم می باشد درست این بود که هرکس می خواست چادر سر کند و هر کس نمی خواهد چادر سر نکند که دوستان هر دلیلی هم که بیاورند غیر قابل قبول می باشد این کار مصادق واضح سلب آزادی می باشد .
البته بنده باز اعلام می کنم که شخص رضاشاه کارهای بسیار مفیدی برای ایران انجام داده انداما باید قبول کرد که رضا شاه اشتباهاتی هم داشته . چرا ما ایرانیان عادت کردیم یک چیز را کلا قبول داشته باشیم و یک چیز را کلا قبول نداشته باشیم . واقعا باید گفت یکی از دلایل عقب افتادگی ما همین رفتارهای ما می باشد ....


با اینکه با خاندان پهلوی مخالفم ولی به نظر من هم حق با شماست.به عنوان مثال اگر دوران پهلوی نبود ما در حال حاضر تازه میخواستیم به زنان حق رای بدهیم و یا تازه میخواستیم به زنان بعد 40 سال تازه اجازه رانندگی بدهیم دقیقا همانند عربستان امروزی.و واین حکومت پهلوی بود که زمانی که سقوط کرد چنین حقوقی بر زنان داده شده و از پیش در جامعه نهادینه شده بود وگرنه من هم تصور نمیکنم اگر حکومت پهلوی نبود ما الان در ایران به زنان حق رای دادن و یا حق رانندگی میدادیم و به نظر الان تازه داشتیم بعد 40 سال چنین اجازه یی را میدادیم به زنان ولی خب چون در دوره ی پهلوی این امتیازات به زنان داده شده بود فلذا سیستم فعلی بعد از مستقر شدن نتوانست چنین امتیازاتی را از زنان سلب کند چون دیگر نهادینه شده و غیر ممکن بود جمع اوری و حذفشان..ولی اینکه بگویید زمان رضا شاه ازادی سیاسی و یا ازادی قلم بود من به شدت مخالف هستم.این پدر و پسر به شدت ازادیخواه ها رو سرکوب و زندانی و شکنجه میکردند.فقط بعد اقتصادی و فرهنگی زمان این پدر و پسر خوب بود و نه سیاسی.
نقل قول  
majid889
Member
نقل قول از Aristoteles:
بهmajid889
رضا شاه ایران را از نابودی نجات داد و امنیت و رفاه و بهداشت و آموزش و فرهنگ شهروندی را پدید آورد و زیر ساخت های امروزی را بنیان گذاشت ،
هدف از آزادی چیست ؟ گر هدف از آزادی دانش و فرهنگ و سازندگی و کار و کوشش باشد در زمان رضا شاه این آزادی ها بود ،اما اگر هدف از شما از آزادی ، هرج و مرج و نق زدن روشنفکری و تجزیه طلبی باشد این آزادی زیان بخش است ، بیاد داشته باشید که حیوانات وحشی آزادترین هستند و انسان متمدن و با فرهنگ است که به قانونمندی و نظم و اخلاق درست پایبند است .
آزادی یا توحش ؟

دوست عزیز آزادی که فقط اقتصادی نیست!!شما چرا آزادی سیاسی و آزادی بیان را در نظر نمیگیرید که در زمان ایشان نبود؟؟در اینکه گفته میشود بهترین دوره ی اقتصادی و آزادی فرهنگی از 1400 سال پیش تا به امروز در دوره ی این پسر و پدر بود شکی نیست ولی آزادی سیاسی یا آزادی قلمی در کار نبود..مخصوصا پسر ایشان که ماشالا در تمام حزب ها را تخته کرده و کشور را تک حزبی کردند...حرف شما درست است تنها از لحاظ رفاه اقتصادی و آزادی پوشش و نه آژادی سیاسی....آزادی سیاسی در کار نبود در زمان پهلوی
نقل قول  
Aristoteles
Member
بهmajid889
رضا شاه ایران را از نابودی نجات داد و امنیت و رفاه و بهداشت و آموزش و فرهنگ شهروندی را پدید آورد و زیر ساخت های امروزی را بنیان گذاشت ،
هدف از آزادی چیست ؟ گر هدف از آزادی دانش و فرهنگ و سازندگی و کار و کوشش باشد در زمان رضا شاه این آزادی ها بود ،اما اگر هدف از شما از آزادی ، هرج و مرج و نق زدن روشنفکری و تجزیه طلبی باشد این آزادی زیان بخش است ، بیاد داشته باشید که حیوانات وحشی آزادترین هستند و انسان متمدن و با فرهنگ است که به قانونمندی و نظم و اخلاق درست پایبند است .
آزادی و توحش .
نظم و تمدن .
نقل قول  
majid889
Member
دیکتاتور،دیکتاتور است اگرچه ده ها ساختمان و پل و راه اهن و ... ساخته باشد!ازادی که فقط خورد و خوراک خوب و وضعیت اقتصادی نیست!کجا بود ازادی های سیاسی در زمان رضاخان؟؟مَثَل ایران زمان رضا خان به مَثَل زن زیبایی میماند که لباس های زیبایی بر تن دارد ولی افسوس که مُرده است و بی جان و بی حرکت است.
نقل قول  
نقل قول از sodeh335:
نقل قول از NASERISHAHROKH:ما که متوجه نشدیم رضا شاه اگه بقول شما فدایی و دست نشانده انگلیس بوده چرا با بزرگترین دشمن انگلیس مراوده داشته؟ !

عجب! تا این اندازه بی اطلاع هستی که حتی نمی دانی هیتلر در سال 1933 یعنی تقریبا 10 سالپس از کودتا به قدرت رسید. اسناد سفارت انگلستان موجوده و نشون میده که کارمندان سفارت از کودتا بی خبر بودند. سید ضیا علنا می گفت انگلوفیل است و در عین حال هم می گفت که رضاشاه اصلا با آیرونساید دیداری نداشته و این ها چرنده کلنل سیاح هم همینو میگفت.رضاشاه چه در طول خدمت در وزارت و صدارت و چه در طول سلطنت خود علیه منافع انگلیس دست به اقدامات مهمی زد.

شما متوجه نمی شی چون تاریخ نمی خونی

انگلستان از برخی گرایش های رضاخان به هیتلر آگاه بود

به طبع انگلستان که با نقشه های خود رضاخان را بر سرکار آورده بود و وی را هدایت می کرد، از این گرایش های رضاخان اطلاع داشت و تلاش های بعدی رضاخان برای کسب اعتماد مجدد انگلستان بعد از شکست های هیتلر نتوانست مانع اشغال کشور و ادامه سلطنتش باشد.
نقل قول  
behrooz l
Member
مهم نیست که این کودتا ایرانی یا انگلیسی یا آمریکایی بوده یا نه مهم اینه که رضاه شاه خدمات ارزنده ای به ایران کرد
تاریخ را نمیشه پاک کرد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You