رسته‌ها

دیوان کامل امیرخسرو دهلوی

دیوان کامل امیرخسرو دهلوی
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 67 رای
امتیاز دهید
5 / 4.7
با 67 رای
حکیم ابوالحسن یَمین‌الدین بن سیف‌الدین محمود معروف به امیر خسرو دهلوی بزرگترین و پرکارترین شاعر پارسی‌گوی هندوستان است.
او یکی از دو شاعر مهم اوایل قرن هشتم است که سایر سخنوران پارسی‌گوی هند را تحت‌الشعاع قرار دادند و در ادوار بعد هم نفوذی دامنه‌دار در میان شعرای ایران و هند داشتند. آن دو امیرخسرو و حسن دهلوی بودند.
امیرخسرو به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی و سانسکریت چیرگی داشت و به سعدی هند معروف بود و او در اوایل حال به «سلطانی»و سپس به «طوطی» تخلص می‌کرد.
دیوان کامل امیر خسرو دهلوی مشتمل بر 661 صفحه می باشد و به دانشجویان و دانش پژوهان علاقمند به زبان و ادبیات فارسی تقدیم می گردد.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
simin
آپلود شده توسط: simin
۱۳۹۲/۱۱/۰۷
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
661
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی دیوان کامل امیرخسرو دهلوی

تعداد دیدگاه‌ها:
5
جرعه‌ای گر بیابم از لب تو / صوفیان را شراب‌خواره کنم
در این دیوان بی نظیر, امیر خسرو ذهلوی درغزلیات خود بامهارت شگفت آوری از استعاره های بیشمار متفاوت استفاذه کرده که هرگز به این اندازه در هیج یک از دیوان شعرای بزرگ یافت نمی شود, همه ی اشعارش دلربا, موزون و هماهنگ است, واقعا بسیار زیبا است. استاد بزرگوارش که خود عارفی بزرگ است ورابطه ای همچون مولانا جلال الدین خوارزمی وشمس تبریزی با امیر خسرو دهلوی داشته است در وصفش چنین سروده است : از ملک سخنوری شهی خسرو راست خسرو که به شاعری نظیرش کم خاست این خسرو ماست ناصرخسرو نیست زیرا که خدای ناصر خسرو ماست درهندوستان به سعدی هند مشهور است, همه ساله برسر مزارش هزاران نفر جمع می شوندو یاد وخاطره اش را گرامی میدارند مقبره های امیر خسرو دهلوی و استاد عارف بزرگش نظام الدین اولیاء در کنارهم و دردهلی زیارتگاه مسلمانان آن خطه است, اما باید اذعان داشت؛ با آن همه عظمت و شکوه آرامگاهشان ,حضرت سعدی شیراز ما نمی شوند, صدها هزاربیت وغزل عارفانه پرسوز و دلربایشان با : بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار تو کز محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی سعدی علیه الرحمه قابل مقایسه نیست, خدا ازمن وما انسانیت و رحم وانصاف و شفقت و مواسات ومساوات و راستی و خوش رفتاری نسبت به همنوعانمان می خواهد , شاکر می خواهد وشاکر : من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق ( کسی که خدمات متقابل نسبت همنوعانش نذاشته باشد وسپاسگزار عوامل دست آورد و ماحصل زندگیش نباشد در خقیقت شکز خدارا بجای نیاورده است] و به روایتی دیگر : لا یشکر الله من لا یشکر الناس ( آنکس که شکر گزار خدانیست همان کسی است که حق و حقوق مردم را ادا نمی کندو مفتخوار و ناسپاس مردم است) درود بر کتابناک
سپاسگزارم اگر کسی از مجموعه آثار استاد پورداود کتاب یا کتابهایی داره، لطف کنه برای دانلود بگذاره. باز هم سپاس
دم شما گرم و سپاس بیکران. اگر کتاب نفثه المصدور زیدری نیز در اختیار داشتید برای بارگیری (دانلود) بگذارید. :baaa::baaa:
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file