رسته‌ها
تذکرة الشعرا
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 42 رای
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 42 رای
با تصحیح و مقدمه: پرفسور ادوارد براون

اسکن شده

از کتب مرجع و تذکره های مهم به زبان پارسی تذکره ای است که دولتشاه سمرقندی تالیف کرده است.تذکرة الشعراء دومین تذکره از نوع خود پس از لباب الالباب عوفی در تاریخ ادب فارسی است، که در خلال شرح احوال شاعران، پادشاهان و پیران، افسانه‌هایی دیده می‌شود که دولتشاه آنها را به تناسب در کتاب خود درج کرده است. از نمونه‌های بارز این افسانه‌ها می‌توان به حکایاتی درباره‌ی فردوسی، ناصرخسرو، نظامی، خیام، عطار، سعدی، عبیدزاکانی و حافظ اشاره کرد.
مجموع اظهارنظرهای دولتشاه درباره‌ی سروده‌های شاعران نشان می‌دهد که او به ظرائف و دقایق و صنایع شعری، وقوف کامل داشته است؛ چنان که اشاره به بسیاری از صنایع بدیعی و یا استفاده از اصطلاحاتی چون «متانت»، «نازک سخن»، «ملایم‌گوی و متین‌سخن»، «سخن صاف و روان» و «غزل مطبوع» ، حاکی از داوری وی درباره‌ی سروده‌های شاعران است.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
632
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
poorfar
poorfar
1392/10/04

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی تذکرة الشعرا

تعداد دیدگاه‌ها:
5
شوریبختانه افسانه گرایی و در بسیاری موارد غلو کردن از ویژگیهای اصلی ِ بازماندهای فرهنگی ما است که این کتاب نیز از آن بی بهره نمانده است. با این همه در نبود منابع متعدد ؛ خود همین بازماندهای اندک نیز غنیمت است.
سلام
اظهار نظر برکتابی که زحمت بسیار برای تالیف وتدوین آن کشیه اند درخور مطالعه وبهره مندی از آن است نخوانده کسی ملا نمی شود شگفت آوراست بعضی چکوته بیهوده انتقاد ویاوه سرایی می کنند درخالی که زحمت مطالعه حتی جند صفحه ای از این کتاب شریف را به خودراه نداده اند گمان نمی کنم قادر به خواندن درست و درک جزیی از مطالب آن باشند.
ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺍﺳﺘﺎﺩ ﺻﻔﺎ ﺩﺭ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺭﺯﺷﻤﻨﺪﺷﻭﻥ ﺻﺤﺖ ﻭ ﺳﻘﻢ ﺑﺴﻴﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺣﮑﺎﻳﺎﺕ ﺭﻭ ﺑﺮﺭﺳﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺕ
ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﮐﺘﺎﺏ ﺳﺮﮔﺬﺷﺖ ﺑﻌﻀﯽ ﺍﺯ ﺷﺎﻋﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺍﻓﺴﺎﻧﻪ ﻫﺎﯼ ﺟﻌﻠﯽ ﻧﺰﺩﻳﮏ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ
تذکرة الشعرا
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک