با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

نامه‌های حکومتی فیروز میرزافرمانفرما

.
پیشگفتار :
در دوران استبداد و سلطنت مطلقه پیش از استقرار مشروطیت به علت فقدان سازمانها و نهادهاى سیاسى رسمى مانند قوه قانون‌گذارى، حکام و رجال سیاسى نقش تعیین‌کننده‌اى در سرنوشت کشور داشته‌اند و در میان عوامل موثر در تحولات تاریخ معاصر ایران، تلقى این حکام از حکومت اهمیت بسزایى داشته است.
مى‌توان گفت که رسیدن افراد به مناصب حکومتى و بطور کلى منشاء قدرت سیاسى در دوره قاجار عمدتا از طریق خویشاوندى و رابطه با شاه و درباریان بود. اگرچه در موارد معدودى کیاست و کاردانى برخى افراد همچون بعضى از وزرا، منشیان و مستوفیان نیز عامل رسیدن به منصب به حساب مى‌آمد. از زمان فتحعلى شاه تا استقرار مشروطیت، حکام اکثر ایالات و ولایات کشور از میان فرزندان و خویشاوندان درجه اول شاه انتخاب مى‌شدند.
یکى از رجال متنفذ این دوره، فیروز میرزا فرمانفرما فرزند عباس میرزا نایب السلطنه است که در زمان محمد شاه و ناصر الدین شاه قاجار به مناصب حکومتى رسید. فرزندان و اعقاب فیروز میرزا نیز در حکومت قاجار و پهلوى مقامات مهمى را دارا بودند.
مجموعه حاضر که مشتمل بر تعدادى از نامه‌هاى فیروز میرزا فرمانفرما به مقامات درجه اول کشورى است، بسیارى از ابهامات مربوط به قواى نظامى، اوضاع سیاسى و ادارى کشور و نحوه دریافت مالیات در فاصله سالهاى  ١٢٩۶ - ١٢٨۵  هجرى قمرى را روشن و مشخص مى‌سازد و راهگشاى شناخت شخصیت حقیقى فیروز میرزا فرمانفرما خواهد بود.

حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: س‍ازم‍ان‌ اس‍ن‍اد م‍ل‍ی‌ ای‍ران‌، پ‍ژوه‍ش‍ک‍ده‌ اس‍ن‍اد‏‫، ۱۳۷۷.‬

» کتابناکهای مرتبط:
ایدئولوژی نهضت مشروطیت ایران (جلد اول)
آینه تاریخ
نهضت میرزا کوچک خان جنگلی و اولین جمهوریی شورایی در ایران

نسخه ها
4.5 / 5
با 22 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 0
۱۳۹۲/۰۸/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
دیدگاهی درج نشده؛ شما نخستین نگارنده باشید.

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You