با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

طبقات (جلد 5)

طبقات (جلد 5)

.
مقدمه ای از مترجم
طبقات مفصّل‌ترین کتابى است که درباره اصحاب و تابعان تا دهه سوم قرن سوم هجرى فراهم آمده و در دست است. تا آنجا که این بنده مى‌داند، طبقات پنج بار تاکنون چاپ و منتشر شده است.
 ١ . چاپ ادوارد سخو و همکارانش در لیدن که در فاصله سالهاى  ١٣٢٢  تا  ١٣۴٧  ق چاپ شده است، این چاپ در نه جلد منتشر شده است و جلد نهم آن فهرست اعلام شخصى و جغرافیایى است، با آنکه هشت نسخه خطى در اختیار داشته‌اند ولى افتادگیهاى آن به ویژه در جلد پنجم چشمگیر است، آن چنان که ریتر و سترستین مقاله‌هایى در این باره نوشته‌اند. دانشمندان دیگرى که در این چاپ با سخو همکارى کرده‌اند عبارتند از، اوژن میتوخ، فریداک شوالى، سترستین، ژولیوس لیپرت، برونومایسنر و کارل بروکلمن. خوشبختانه بخش جا افتاده تابعان مدینه در سال  ١۴٠٣  هجرى به همت «زیاد محمد منصور» در بیروت منتشر شده است، بخش مربوط به احوال حضرت امام حسن (ع) و حضرت امام حسین (ع) را استاد محترم حضرت آقاى سید عبد العزیز طباطبایى در مجله تراثنا منتشر ساخته‌اند، شرح حال حضرت امام حسن در سال  ٧١  صفحه در شماره  ١١ ، سال سوم، ربیع الثانى  ١۴٠٨  هجرى، و شرح حال حضرت امام حسین در شماره  ١٠ ، همان سال و نیز به صورت مستقل در  ١٢٠  صفحه در محرم  ١۴١۵  منتشر شده است. استاد محترم احادیث را از منابع مختلف استخراج کرده‌اند و نمونه‌یى پسندیده از چاپ نسخه‌هاى خطى فراهم آورده‌اند، خداوند توفیق ایشان را مستدام بدارد. در جلد پنجم طبقات شرح حال هر دو امام بزرگوار بر همین منوال ترجمه و افزوده خواهد شد. دخویه هم در چند مقاله نظراتى اصلاحى درباره این چاپ اظهار داشته است، با این همه تردید نیست که فضل تقدم در چاپ و نشر این کتاب ارزنده براى ادوارد سخو و همکارانش محفوظ است و کوشش آنان در خور ستایش.
در این چاپ شرح حال برخى از راویان آمده است که تاریخ مرگ آنان پس از تاریخ مرگ محمد بن سعد است و نشان دهنده این است که وسیله برخى از شاگردان ابن سعد تنظیم و بر کتاب افزوده شده است. از جمله شرح حال شریح بن یونس مرو رودى که تاریخ در گذشت او هفت روز باقى مانده از ربیع الاول سال  ٢٣۵  هجرى است، و اسماعیل بن ابراهیم بن بسّام که در بغداد به روز پنجم محرم  ٢٣۶  در گذشته است، و ابو معمر اسماعیل بن ابراهیم هروى در گذشته جمادى الاولى  ٢٣۶ ، و ابراهیم بن محمد بن عرعره در گذشته به سال  ٢٣١ ، و محمد بن حاتم بن میمون مروزى در گذشته به روز پنجشنبه چهار روز باقى مانده از ذى حجه  ٢٣۵  و شرح حال مختصرى از خود محمد بن سعد و دیگران. به احتمال نزدیک به یقین این فزونیها را حسین بن فهم در گذشته به سال  ٢٨٩  هجرى، یا حارث بن ابى اسامه در گذشتۀ  ٢٨٢  هجرى، یا ابن ابى الدنیا در گذشته به سال  ٢٨١  هجرى بر آن افزوده‌اند.
 ٢ . چاپ دوم به سال  ١٣۵٨  هجرى در مصر به کوشش انجمن نشر معارف و فرهنگ اسلامى، با مقدمه‌یى از محمد زاهد کوثرى انجام پذیرفته است، و فقط  ٩٠۴  صفحه از آن به قطع مصرى که تا پایان جلد دوم چاپ ادوارد سخو است در اختیارم بوده است و نمى‌دانم آیا تمام آن چاپ شده و یا همین مقدار است، در این چاپ آیات قرآن با ذکر شماره آیه و سوره استخراج شده است و در حاشیه صفحات کنار هر یک از احادیث کلمه حدیث چاپ و در مواردى هم با چاپ لیدن مطابقه شده است.
 ٣ . چاپ دار الشعب المصریة، این بنده این چاپ را ندیده‌ام ولى به گفته استاد محمد عبد القادر عطا به همان صورت چاپ لیدن است و تعلیقاتى که به زبان آلمانى نوشته شده است به همت دکتر عونى عبد الرءوف ترجمه و بر آن افزوده شده و شماره آیه و سوره آیات نیز استخراج شده است......

حق تکثیر: ته‍ران‌: ف‍ره‍ن‍گ‌ و ان‍دی‍ش‍ه‌‏‫ 1379

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ افغانستان بعد از اسلام
استیلای اعراب
تاریخ طبری (جلد دوازدهم)

نسخه ها
4.7 / 5
با 26 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 6
۱۳۹۲/۰۶/۳۰


پاسخنگارش دیدگاه
simin
Publisher
نقل قول از ehsanazm:
با سلام . جلد 5 طبقات ابن سعد کجا بارگذاری شد؟؟ چطوری میشه دریافت کرد؟؟


با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد.نقل قول  
ehsanazm
Member
با سلام . جلد 5 طبقات ابن سعد کجا بارگذاری شد؟؟ چطوری میشه دریافت کرد؟؟
نقل قول  
behzadsaidi
Member
با درود
نمیدانم چگونه از گردانندگان این سایت تشکر کنم من به لطف شما جلد پنجم را دانلود کردم این را بدانید که خدمتی شما به فرهنگ کشور ما میکنید چقدر با ارزش و ماندگار خواهد بود
ای کاش هم میهنان ما این فرصت را مغتنم شمرده و استفاده کافی و وافی را از سایت شما داشته باشند و مطالعه وتحقیق را در اساسی ترین بارور های خود بجای تقلید جایگزین کنند
نقل قول  
behzadsaidi
Member
با سلام
اگر جلد 5 طبقات را کسی دارد ممنون میشم برایم ایمیل کند چون من تمام جلدها را خواندم فقط جلد پنج را ندارم پیشاپیش از لطفتون تشکر میکنم
نقل قول  
kaydan
Member
خواهش میکنم جناب پورفر،امیدوارم که این جلد بتونه برای دوستان مفید واقع بشه.
متاسفانه اسکن این کتاب بخش فهرست مطالب کتاب رو نداره،ولی تمام صفحات رو من با جلد 5 (نسخه اصلی) مقایسه کردم هیچ کم و کاست و سانسوری نداشت.اگر دستگاه اسکنر داشتم میتونستم از جلد 5 کتابخانه خودم صفحات آغازین و فهرست کتاب رو اسکن نموده و در اول این نسخه می آوردم ولی با عرض پوزش اسکنری که برای این کار مطاوب باشه در اختیار ندارم.(یکی از آرزوهای همیشگیم این بوده که روزی بتونم تمام کتابهای کتابخانه شخصیم رو به صورت اسکن با کیفیت خوب روی اینترنت در اختیار علاقمندان قرار دهم که متاسفانه به دلیل نبود فرصت و زمان و اسکنر خوب هنوز این آرزو برآورده نشده.)
نقل قول  
poorfar
Publisher
نقل قول:

اهمیت عمده محمد بن سعد، به واسطه کتاب طبقاتش می‌باشد.
البته لازم به یادآوری است هر چند ایشان نخستین کسی نمی‌باشد که در این زمینه کتاب تالیف نموده اما کتاب وی تا زمان تالیف و حتی پس از تالیف هم مفصل ترین کتاب در نوع خود می‌باشد امتیاز مهم این کتاب در شرح حال اصحاب وطبقات آنها می‌باشد. در کتاب طبقات اطلاعاتی در مورد چهار هزار و دویست و پنجاه و شش نفر از صدر اسلام تا 230 هجری که به عنوان گوینده یا ناقل حدیث بوده‌اند آمده که از این تعداد ششصد نفر زن می‌باشند.

وجه تسمیه کتاب
درباره طبقات گفته‌اند که: چون منظور تنظیم شرح حال و نام افرادی است که وجه اشتراک زمانی و یا مکانی داشته‌اند این نام را گرفته است، با این توضیح که اگر ما شرح زندگانی افرادی راانتخاب کنیم که در یک زمان یا مکان مشخص از اساتید مشخصی استفاده کرده‌اند در واقع ما یک طبقه را بررسی کرده‌ایم.


سپاسگزار از آپلود کننده ی گرامی kaydan به پاس این جلد
دوستان در جریانند،که تمامی جلد ها غیر از جلد 5 پیشتر توسط کبیر اندر کبیر ، در سایت نهاده شده بود،الا این جلد
که بسیار مشتاق بودم بعضی قسمت هایش را ، بخوانم...
و با زحمت دوست گرامی مان ، این جلد ،که به دو امام شیعه ، حسن و حسین (سلام خداوند بر آنها باد! ) و بسیاری دیگر از صحابه، اختصاص دارد بارگذاری شد...
و مجموعه طبقاتمان ! ، که کتابی است مرجع و گرانقدر از مورخ بزرگی چون ابن سعد ، کامل شد
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You