Hiweb

تاریخ ایران - جلد دوم

.
کتاب تاریخ ایران اثر ژنرال انگلیسی پرسی سایکس در دو جلد است. این کتاب تاریخ ایران را از ابتدا (تمدن ایلام، شوش و ...) تا حدود سال ۱۳۰۹ هجری خورشیدی ارائه می‌دهد. این کتاب در سه چاپ در سال‌های ۱۲۹۴ و ۱۳۰۰ و ۱۳۰۹ در انگلستان به چاپ رسیده است و نویسنده هربار مطالب جدیدی به کتاب افزوده است. این کتاب که از معروفترین کتابهای تاریخ کلی ایران در عصر کنونی به شمار می‌آید، توسط سید محمدتقی فخرداعی گیلانی ترجمه شده است.
هم اکنون چاپ این کتاب در ایران ممنوع است.


تاریخ ایران - جلد اول:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=50540


حق تکثیر: بیش از 30 سال از مرگ مترجم میگذرد

» کتابناکهای مرتبط:
تاریخ سلطانی تاریخ حکومت‌داری لودیان سوریان غلجاییان و سدوزاییان
آذربایجان و اران
سیر تمدن و تربیت در ایران باستان - جلد اول

نسخه ها
PDF
حجم: 4 مگابایت
تعداد صفحات: 709
4.5 / 5
با 77 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۲/۰۶/۰۷


پاسخنگارش دیدگاه
ettttttt
Member
این کتاب دو جلدی است که جلد اول به تاریخ ایران پیش از اسلام تا صفویه می‌پردازد ولی در این جلد به تاریخ ایران از انتهای صفویه تا ابتدای پهلوی می‌پردازد. کتاب از وجوه مختلفْ مهم است. اول آن‌که حداقل تاریخ قاجاریه را بدون مطالعه و مدنظر قرار دادن این کتاب نمی‌توان نوشت. دیگر آن‌که نویسنده در بطن و متن بسیاری از حوادث تاریخی قرار داشته و روایت دست‌اولی از ایران عصر ناصری به بعد ارایه می‌دهد. پرسی سایکس، از عوامل انگلستان بوده که در خاورمیانه کار کرده و سپس در چندین شهر ایران کنسول بریتانیا شده و پلیس جنوب را او به وجود آورده است. ضمنا او به‌واسطه‌ی حضور در وزارت خارجه‌ی بریتانیا، انگیزه‌های این کشور از حضور در ایران را خوب تشریح می‌کند و خوب نشان می‌دهد بریتانیا و روسیه در ایران چه نقش‌ها و انگیزه‌هایی داشته‌اند.
در این کتاب نگاه از بالا به پایین اروپاییان به ایرانیان را هم می‌شود دید. مثلا تمام مظالم ایران در جنگ جهانی اول را به کناری می‌گذارد و به جای آن بارها می‌گوید ایران مدیون جنگ جهانی اول بوده، چراکه این جنگ باعث شده کشورهای پیشرفته در این کشور جاده بکشند. یا در یک خلاف واقع تاریخی، دلیل ایجاد پلیس جنوب در بحبوحه‌ی جنگ جهانی اول را نه مقابله با نیروهای ایرانیِ طرفدار آلمان بلکه مبارزه با دزدی و راهزنی در ایران معرفی کرده است!!! در انتهای کتاب هم یک بخش درباره‌ی راه آهن ایران دارد که به خوبی نشان می‌دهد علاقه‌ی انگلیسی‌ها چه مسیر خط آهنی بوده و رضاشاه با همه‌ی آنها مخالفت کرده است.
به نظر من کسی که درباره‌ی ایران پس از صفوی مطالعه می‌کند پس ازخواندن این کتاب، به قدر خواندن ده کتاب پیش می‌افتد.
نقل قول  
kaydan
Member
سرپرسی ساکس(کاکس) کاردار نظامی بریتانیا در ایران بود که از لباس نظامی گری خارج شده و برهه ای از تاریخ لباس کشوری پوشیده بود،این شخصیت نظامی دارای چهره ای منفور و باعث و بانی قرارداد ننگین 1919 میان بریتانیا و ایران(بدست وثوق الدوله) نیز بود که خوشبختانه این قرارداد سرانجامی نداشت، ولی شخصیت و رفتار او با ملتهای مشرق زمین و ایرانیان نشان از نخوت و تکبر و خود بزرگ بینی او بود که در اکثر کاردارن و سفیران انگلیسی در قرون گذشته مشاهده میگردد. تاسیس پلیس جنوب به درخواست او و یکی دیگر از توطئه های او علیه منافع ملی ایران بود که پس از روی کار آمدن حکومت رضاشاه این دستگاه استعماری در جنوب برچیده شد.
و اما کتابی که او به نام تاریخ ایران تالیف نموده چندان دارای ارزش علمی نیست و در نقد این کتاب استاد عبدالحسین نوایی و فریدون آدمیت و چندی دیگر از اساتید تاریخ نقدهایی وارد نموده اند.
نقل قول  
Khwanirath
Member
نقل قول از amirghorbani:
تاریخ ایران ( دوره 2 جلدی ) نوشته سرپرسی سایکس و ترجمه عباس اقبال آشتیانی با این کتاب که ترجمه سید محمد تقی فخر داعی گیلانی می باشد متفاوت است
یا نه فقط ترجمه هایش با هم فرق می کند


تاریخ پرسی سایکس را تا بدانجا که می دانم تنها فخر داعی گیلانی ترجمه کرده و ترجمه ای از اقبال آشتیانی نه دیده ام و نه جایی دیده ام که به ایشان چنین ترجمه ای نسبت دهند.

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D8%...%A7%D9%86%DB%8C
نقل قول  
ashiiiyaneh
Member
بسیار پر محتوا بود
نقل قول  
amirghorbani
Publisher
تاریخ ایران ( دوره 2 جلدی ) نوشته سرپرسی سایکس و ترجمه عباس اقبال آشتیانی با این کتاب که ترجمه سید محمد تقی فخر داعی گیلانی می باشد متفاوت است
یا نه فقط ترجمه هایش با هم فرق می کند
نقل قول  
zadshiran
Member
با سلام به سایت کتابناک برای اتخاذ روش جدید تأیید کتاب تبریک می گویم نشریاتی که قبلا از فیلتر تایید نظام گذشته اند همچون کتابهای درسی و مجلات و از این قبیل که دیگر جای تایید ندارد بعد هم از اینکه آنها را از صفحه اول حذف کردید بسیار کار مناسبی انجام دادید کتابناک دیگر داشت مقاله ناک و مجله ناک می شد!
نقل قول  
ghafandak
Member
با تشکر از آپلودکننده. این فایل تایپ شده است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You