Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

یوسف و زلیخا

نویسنده:
مثنوی یوسف و زلیخا یک منظومه شعری است که پس از مرگ فردوسی و در حدود ۴۷۷ ق سروده شده و بعدها گروهی سرایش آن را به فردوسی منتسب کردند. بر طبق دانشنامه بریتانیکا زمان سرایش این منظومه دست‌کم یکصد سال پس از مرگ فردوسی است.نخستین منابعی که مثنوی یوسف و زلیخا را فردوسی نسبت داده‌اند؛ یعنی ظفرنامه شرف‌الدین یزدی (۸۲۸ ق) و سپس مقدمهٔ شاهنامه بایسنقری (۸۲۹ ق)، بیش از «چهار صد» سال پس از فردوسی تألیف شده‌اند و تا پیش از آن تاریخ، هیچ مرجع و منبعی (مانند چهارمقالهٔ نظامی عروضی و تذکرة الشعرای دولتشاه سمرقندی که به تفصیل از فردوسی سخن رانده‌اند) به چنین داستانی اشاره نکرده‌است. آشکار است که این افسانه تا پیش از سدهٔ نهم هجری وجود خارجی نداشته و برای نخستین‌بار به دست شرف‌الدین یزدی ساخته و پرداخته شده‌است.

در مثنوی یوسف و زلیخا سراینده از قول فردوسی اعمال وی را در سی سال نظم شاهنامه پوچ و بی‌اهمیت قلمداد می‌کند.
حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: آف‍ری‍ن‍ش‌، ۱۳۶۹.

» کتابناکهای مرتبط:
کتاب خارستان
غزلیّات ترکی
کلیات شمس یا دیوان کبیر (جلد اول)

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 38 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 178
4.5 / 5
با 24 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۲/۰۴/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
avr2010
Member
ادامه
همچنین استاد مجتبی مینوی در کتاب (فردوسی و شعر او ) درباره این منظومه گفتاری آورده است(ص 101 تا 131 پی دی اف برابر با ص 95 تا 125 خود کتاب)
http://ketabnak.com/book/41401/%D9%81%D8...B1-%D8%A7%D9%88
نقل قول  
avr2010
Member
با سلام
دکتر جلیل دوست خواه در گفتاری به نام ((پشیمانی فردوسی از شاهنامه سرایی!)) به این منظومه پرداخته است:
www.azargoshnasp.net/Pasokhbehanirani/ferdosinasadigh.pdf
  


   نقل قول  
کتاب‌نامه جان! همچنان‌که بیشتر دوستان گفته اند ( و چنان که همه ی پژوهشگران ایرانی و فرنگی اثبات کرده اند) و آن‌گونه که در عنوان این کتاب و روی جلدش هم نگاشته شده، این اثر از فردوسی نیست بلکه از شاعری و درجه چندم و گمنامی است به تخلّص «شمسی» است . نزدیک به یک سده است که این انتساب نادرست دانسته شده است. که ایرانستیؤ خواهشمندم این کتاب را در بخش دیگری بگذارید یا در بخش توضیحات همین کتاب چند مقاله یا یادداشت در رد این اتساب بنویسید یا نشانی آن جستارها را به دست بدهید تا این خطا و اشتباه را گسترش نداده باشید.
در پی، نشانی چند مقاله را در این باره به دست می دهم. اگر ممکن است اینها را در این سایت و در همین بخش بارگذاری کنید:

۱) مقاله ای در دو بخش از استاد گرانمایه و فرزانه ی ادبیات معاصر، عبدالعظیم قریب در سال ۱۳۱۸ نگاشته شده است:
بخش نخست:
یوسف و زلیخای منسوب به فردوسی ؛قریب،عبدالعظیم؛ مجلهٔ آموزش و پرورش(تعلیم و تربیت)؛ سال نهم؛شماره 10؛ دی 1318 ؛ (صص 1 تا 16)

www.noormags.ir/view/fa/articlepage/5036...ه-فردوسی

بخش دوم:
یوسف و زلیخای منسوب به فردوسی؛ قریب،عبدالعظیم؛ مجلهٔ آموزش و پرورش(تعلیم و تربیت)؛ سال نهم،شماره 11 و 12 ؛ بهمن و اسفند 1318؛ ( صص 2 تا 16)
ww.noormags.ir/view/fa/articlepage/503702/یوسف-و-زلیخای-منسوب-به-فردوسی

نقل قول  
incarose
Member
178 صفحه و 37 مگا بایت!!!
دوست عزیز ممنون از زحمتت ولی ای کاش یکم حجم رو پایین می اوردی!
نقل قول  
elia65
Member
دوستان اگر دقت کرده باشید من در توضیحات به این مسئله اشاره کردم که این کتاب از فردوسی نیست و به او منتسب شده است.
نقل قول  
نمی دونم دقیقا کی و کجا گفته شده این مال فردوسیه‌
تا جایی که یادم میاد اصلن این اثر مال دوران فردوسی هم نیست مال خیلی جدیتر از اونه
نقل قول  
shahramm
Member
این اصلا از فردوسی نیست اشعار ضعیف هستند و حتی سایه ای از اشعار محکم فرودوسی بزرگ هم نیست در این کتاب فردوسی از پارسی سرایی و همچنین سرودن سرمایه های ملی ابراز ندامت کرده و میگوید:
دگر نروم به استان ملوک دگر نگویم داستان ملوک یعنی اینکه اون شاهنامهای که 30 سال وقت صرف کرد پشم من پشیمان از سرودن افسانه های ملی وطنی خود هستم.هر انسان جوینده و اهل مطالعه با خواندن اشعاری پر از واژگان عربی همراه با عدم صلابت وزن شعر به خوبی پی به جعلی بودن این اثر می برد مصحح محترم به خوبی کوشیده که این اثر را به فردوسی بزرگ نسبت دهد روزی در مورد دلایل سست مصحح به استادمان در دانشگاه گفتم و اینکه شخص در لابلای حرفهای خود گفته نباید زبان خدا زبان عربی را از فارسی جدا کرد و فردوسی خطا کرد و بعد هم برای ابراز ندامت این اشعار(خزعبلات) را سرود من در عجبم از تصحیح کننده این اثر اگر تو اینقدر عاشق زبان عربی هستی خوب چرا دکترا زبان عربی نگرفتی که اشتباها امدی و پول و هزینه مملکت را به باد فنا دادی و پارسی خواندی؟ استاد ادبیاتمان در پاسخ گفت:دکتر فلانی ....فلان خورد که اینها را از خود بافته این را همگان می دانند که یک اثر بی ارزش جعلی بیش نیست
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You