رسته‌ها

یک گفتگوی خودمانی و چند نامه بزرگ علوی

یک گفتگوی خودمانی و چند نامه بزرگ علوی
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 451 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.2
با 451 رای
به کوشش: باقر مومنی

بزرگ علوی از دوستان نزدیک هدایت و یکی از اعضای گروه معروف به « ربعه » بود . او در یک خانواده تجارت پیشه به دنیا آمد . بعد برای ادامه ی تحصیل به آلمان رفت و دوره دبیرستان و بخشی از تحصیلات دانشگاهی خود را در آنجا به پایان برد .
علوی پس از مراجعت به ایران با صادق هدایت ، نویسنده برجسته مکتب جدید داستان نویسی ایران در سال 1309 آشنا شد . این دو به اتفاق نویسنده دیگری به نام ش.پرتو ، « انیران » را در سال 1310 نوشتند که شامل سه داستان بود . هدایت « سایه مغول » و علوی « دیو » را که درباره هجوم اعراب به ایـران بود نوشت . بزرگ علوی در همان ایام ، داستان بادسام را نوشت و با کمک صادق هدایت آن را توسط محمد رمضانی مدیر کتابخانه شرق ، در تهران به چاپ رساند .
بزرگ علوی نخستین چهره ی انتخابی دکتر ارانی برای انتشار مجله دنیا بود . در این مقطع حدود سه سال از دیدار و آشنایی جدیدشان در ایران می گذشت . پس از پیوستن ایرج اسکندری به آنان ، نخستین شماره مجله ی دنیا را در یکم بهمن 1312 در تهران منتشر کردند .
علوی یکی از سه عنصر تحریریه این مجله بود . هدف اساسی و عمده مجله دنیا که به صورت قانونی و علنی منتشر می گردید ، روشنگری و آشنا کردن دانشجویان و جوانان ایرانی با آخرین دستاوردهای دانش ، صنعت ، فن و هنر جهان آن روز بود . این مجله نه تنها فاقد هرگونه سمت گیری حزبی بلکه هیچگونه موضع گیری صریح سیاسی علیه حکومت وقت ایران نداشت .
بعد از انتشار چندین شماره مجله دنیا در اردیبهشت 1316 اداره شهربانی و امنیتی وقت ایران ، این جریان را به عنوان یک جریان کمونیستی وابسته به کمینترن تلقی کرد و با پرونده سازی که توسط رئیس شهربانی وقت سازماندهی شده بود ، ( بعد از سقوط حکومت رضاشاه این موضوع روشن گردید ) همه فعالان این گروه که بعدها به نادرست « گروه 53 نفر » یاد شدند ، تخت عنوان فعالیت کمونیستی و براندازی حکومت وقت متهم و به حبس های طولانی مدت از 3 تا 10 سال محکوم شدند . در این جریان بزرگ علوی به 7 سال زندان محکوم شد ، ولی در مهرماه سال 1320 با برکناری رضاشاه بعد از چهار سال و نیم از زندان آزاد گردید .
بعد از سقوط دولت مصدق در سال 1331 علوی به اروپا رفت و مجدداً در آلمان به حالت تبعید فعالیت های علمی و ادبی خود را ادامه داد . از این سال تا انقلاب اسلامی آثار او در ایران اجازه ی انتشار نداشت . در سال 1357 پس از پیروزی انقلاب اسلامی یک چند در ایران زیست و بار دیگر به آلمان بازگشت تا اینکه در سن 92 سالگی در تاریخ 17 فوریه 1997 برابر با 28 بهمن ماه 1375 بعد از دو هفته بیماری در شهر برلین آلمان درگذشت و بنابر وصیت در قبرستان مسلمانان در کنار پدرش در شهر برلین دفن گردید .
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
49
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
MTOM
MTOM
۱۳۸۸/۰۷/۱۸

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی یک گفتگوی خودمانی و چند نامه بزرگ علوی

تعداد دیدگاه‌ها:
15
چرانمیشود دانلودکرد؟داستان سانسور واین حرفهاست؟
من کتاب نامه ها را نیاز دارم کسی سراغ دارد؟
خيلي بده كه ادم رو مجبور مي كنيد نظر بده (?)
این کتاب را از علوی نخوانده بودم
بسیار سپاسگزارم
من کتابهای بزرگ علوی رو عاشقانه دوست دارم، اغلب کتابهاش رو هم دارم، ولی اینجا سه جلد از کتابهایی رو که از علوی نداشتم دانلود کردم. به سهم خودم واقعا سپاسگزارم
در اتاقی که به اندازه یک تنهایی ست
دل من
که به اندازه یک عشق است
به بهانه های ساده خوشبختی خود می نگرد
به زوال زیبای گلها در گلدان
به نهالی که تو در باغچه خانه مان کاشته ای
و به آواز قناریها
که به اندازه یک پنجره می خوانند....
فروغ فرخزاد
کارهای علوی محشره‌ و کار شما از کارهای او محشرتر.
سلام اگه میشه کتابهای دکتر علی شریعتی رو هم تو یه فیلد جداگانه بذارین البته من تا حالا از دکتر کتابی پیدا نکردم
بازم خسته نباشید
یک گفتگوی خودمانی و چند نامه بزرگ علوی
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک