Hiweb

اشتراکات فرهنگی - تاریخی بلوچها با سایر ایرانیان

نویسنده:
«از مقدمه کتاب»
قوم بلوچ نیز چون دیگر اقوام ایرانی بخشی از هویت و ملیت ایران است. اگر چه بُعد مسافت و دوری از مرکز، بلوچستان را تا حدی غریب و ناشناس نگه داشته است. اما همین عامل در جای خود موجب شده است که عناصر فرهنگی قوم بلوچ دست نخورده باقی بماند، این امر در بازشناسی بخشی از ریشه ها و بن مایه های فرهنگ و عناصر سازنده ی هویت ایرانی، مفید واقع شود.شناخت ما از حیات این قوم در حد خواندن سفرنامه هایی است که نظری و گذری بر بلوچستان داشته اند و البته کمتر تأملی مردم شناسانه واز سر علاقه مندی صورت گرفته است.

حق تکثیر: آزاد
مقاله - از فصلنامه مطالعات ملی ، سال پنجم - شماره 1 - 1383

» کتابناکهای مرتبط:
پرور، دیار فراموش شده
مجموعه مقالات مردم شناسی - دفتر دوم
تاریخ فرهنگ و ادب گرگان و استرآباد

نسخه ها
PDF
حجم: 500 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 24
4.5 / 5
با 27 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۲/۰۴/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
keivanpro
Member
قوم بلوچ مادر خیلی از اقوام ایرانیه..... شاهد تاریخی این مساله شهر سوخته زابله که 7000 سال قدمت داره....... بلوچستان جز جدایی نشدنی از فرهنگ و تمدن غنی ایرانیه....
نقل قول  
bahmanabdi
Member
نقل قول از fishbad:
واقعا جای تاسفه چه موذیانه اصالت مردم بلوچ رو زیر سوال برده سراسر غرض ورزی وتوهین بود به مردمان بلوچستان ....تورو به خدا شماهم با این مقالات توهین آمیز با فیلمهای دروغین به این مردم مظلوم توهین نکنید.


دوست عزیز به هیچ متوجه منظورتان نشدم؟!
شخصاً به عنوان آپلود کننده اگر چنین موردی می دیدم به هیچ وجه اقدام به آپلود چنین کتابی نمی کردم!
در همین خصوص مایلم برخی از مواردی که موجب کج فهمی احتمالی خواننده شده(یا خواهد شد؟!) را روشن کنم:
1-در جایی از کتاب عنوان شده ؛ فردوسی نژاد شاه مکران(بلوچستان) را " تخمه¬ی اهریمن" می دانسته؟! توجه فرمائید این موضوع هیچ ربطی به بلوچها ندارد چنانچه از شواهد بر می آید بلوچها قرن ها بعد (از حواشی دریای خزر) به منطقه¬ی بلوچستان کنونی کوچیدند.
2-در جایی از کتاب نویسنده¬¬ شغل عمده مردم بلوچ را غارت و راهزنی دانسته .اما در ادامه اذعان کرده شغل مورد نظر شغل غالب کوه نشین های ایرانی بوده!
3-مورد مشکوک مذهب بلوچ ها(شیعه) هم جای بحث دارد( حتی نویسنده هم نتوانسته برای آن دلیلی قاطع بیاورد؟!) اما شواهد بسیاری که از مراسم ها و عزاداری¬های شیعی در نقاط مختلف بلوچستان(خصوصاً در سرحدات) وجود دارد صحت گفته¬ی نویسنده را ثابت می کند.
به غیر از این در بخش دوم تقریباً نویسنده دلایلی محکم برای اشتراکات فرهنگی و قومی بلوچ با سایر اقوام ایرانی نام برده که در خور ستایش است.
نقل قول  
fishbad
Member
واقعا جای تاسفه چه موذیانه اصالت مردم بلوچ رو زیر سوال برده سراسر غرض ورزی وتوهین بود به مردمان بلوچستان که تا به امروز حتی یک مدافع هم از خودشان نداشتن من سالهاست میان این مردمان زندگی میکنم کاری به کسی ندارند تورو به خدا شماهم با این مقالات توهین آمیز با فلیمهای دروغین به این مردم مظلوم توهین نکنید.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You