Hiweb

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
تعداد صفحات: 52
3.1 / 5
با 603 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 652
۱۳۸۸/۰۷/۲۲


پاسخنگارش دیدگاه
mokhtariski
Member
دوست گرامی arouya@ بحث در باره آزادی‌های اجتماعی بسیار مناقشه برانگیز است و ربطی هم به بحث ما ندارد در این باره شما می‌توانید به منابع اینترنتی مختلف تحت نام social freedom سری بزنید یا برای تحقیق بیشتر و درک تفاوت دیدگاه‌ها به نظرات مرحوم مطهری و بزرگان و منابع داخلی و خارجی دیگر مراجعه بفرمایید. ذکر چند مورد برای پیشبرد بحث ما در اینجا کافی است، مثلا مقایسه آزادی اجتماعی خانم ها در عربستان با کشور خودما. خانم‌های ایرانی سی چهل سال پیش یا حتی پیشتر هم می‌توانستند رای بدهند، رانندگی کنند آزادانه به دانشگاه بروند به مقامات بالایی حتی وزارت دست یابند در ورزش های گوناگون شرکت کنند، در زمینه‌ی موسیقی هنرمند شوند، در مورد طلاق و خانواده و فرزند منافع آنها کاملا پایمال نشود و ... حتی خود ما سی چهل سال پیش استادی داشتیم به نام خانم دکترمنیژه‌ی رهبر، یک خانم جوان، زیبا و دانشمند که از جمله راکتور و فیزیک هسته‌یی درس می‌دادند و خیلی از ماها از مرد و زن حتی با مدارج بالاتر از لیسانس به عنوان مستمع آزاد در کلاس ایشان شرکت می‌کردیم تا از دانش ایشان بهره‌مند شویم. خیلی از این آزادی ها برای خانم‌های عربستانی وجود نداشت. تازه چند سال است که حرکتی در این زمینه به وجود آمده است آن هم بیشتر به خاطر بازی‌های سیاسی. در حالی که همه‌ی این موارد در زمان حافظ اسد و بشار اسد در سوریه و حتی در لیبی مطرح شدند و به پیش رفتند. در این زمینه می‌توانید مثلا به women in Syria در ویکی پدیای انگلیسی مراجعه کنید . تاکید می‌کنم قصد دفاع از اسدها یا قذافی را ندارم ولی در منطقه‌ی ما به دلایلی که در این چهار چوب نمی‌گنجد طرح آزادی های گسترده‌ی اجتماعی- سیاسی توسط غربی‌ها بیشتر ترفندی است برای پیشبرد اهداف خود در به هم ریختن این مناطق. آن حاکمانِ ترفندبازِ تردست غربی، از آنچه در لیبی (و سوریه) به پیش می رفت آگاه بودند و دلسوزی شان برای مردم آنجا در به هم ریختن کشورشان فریبی بیش نبود و می‌دانستند سرانجام ویرانه‌‌یی را که آشیانه‌ی مهیب ترین تروریست هاست تحویل مردم لیبی خواهند داد. ولی مردم لیبی از آنچه می‌کردند آگاه نبودند و کشورشان را نابود کردند. آیا حاکمان غرب از وجود دیکتاتوری مثل اسد رنج می‌بردند؟ مگر حاکم فعلی مصر دیکتاتور نیست؟ مگر پادشاه اردن با انتخابات بر سر کار آمده! مگر حاکمان کشورهای عربی منطقه بهتر از اسد و قذافی بودند؟ حاکمان و نظریه‌پردازان غرب بهتر از همه می‌دانند که منطقه‌ی ما به دلایلی که در این بحث نمی‌گنجد هنوز برای پذیرش دموکراسی به معنای واقعی کلمه مستعد نیست! آنها راه واقعی پیشبرد دموکراسی در منطقه را می‌دانند ولی دائما مسیر آن را مسدود می‌کنند. تحریم اقتصاد ما و مردم ما یکی از آن کثیف‌ترین ترفندهاست که هم به گسترش فقر در جامعه یاری می‌رساند و هم فساد آفرین است.
نقل قول  
"هولوکاست" صد درصد دروغ محض است. شمار جانباختگان ( و نه کشته شدگان) اردوگاههای کار اجباری آلمان (و نه "اردوگاه مرگ" ) چیزی مابین 70000 تا نهایت 290000 نفر برپایه گزارشهای صلیب سرخ و پژوهشگران بی طرف بوده است؛ که آنهم دربرگیرنده همه زندانیان (و نه تنها جهودها) میباشد.
و این تعداد نیز، نه در یک برنامه کشتار همگانی از سوی آلمانی ها، بلکه عموماً به دلیل گرسنگی و بیماری تیفوس در شش ماه پایانی جنگ مردند؛ که دلیل آنهم بمبارانهای وحشیانه و همه سویه متفقین و نابود کردن زیرساختهای صنعتی و اقتصادی آلمان بود که رساندن آب و خوراک و دارو و آذوقه به اردوگاهها را ناممکن کرده و به پیدایش و گسترش اپیدمی تیفوس انجامیده بود. میلیونها تن از شهروندان آلمان به همین دلایل در ماههای پایانی جنگ کشته شدند. همه کشورهای متفقین در آن هنگام و تا سالها و دهه ها پس از آن در نظام قضایی خود دارای اردوگاه کار اجباری بودند؛ که مجرمین یا "عناصر نامطلوب سیاسی" را به آنها میفرستادند و از این نگر مانند آلمان بودند؛ با این تفاوت که شرایط نگهداری زندانیان در آلمان به مراتب از همه این کشورها بهتر بود. حتی امروزه نیز در چندین کشور جهان مانند چین و کره شمالی اردوگاه کار اجباری با شرایط بسیار بد وجود دارد و فعالیت میکند. میتوان با کلیت چنین سیستمی مخالف بود؛ اما نباید درباره رویدادهای تاریخی دروغ گفت.
دولت آلمان نه برنامه ای برای کشتار همگانی جهودها داشت و نه هرگز دست به چنین کاری زد. درخواست دولت آلمان از جهودها این بود که آلمان را ترک کنند. آن بخشی که اطاعت نمیکردند به اردوگاه کار اجباری فرستاده میشدند. ولی حتی همانها هم هنگامی که میپذیرفتند کشور را ترک کنند آزاد شده و با همه دارایی خود از آلمان میرفتند. نه چیزی به نام "اتاق گاز" وجود داشت نه "کوره آدمسوزی" و نه هیچکدام از آن فانتزیهای بیمارگونه جهودی که در فیلمهای هالیوودی درباره "هولوکاست" میبینیم. با همه محدودیتهای آزادی بیان که در این زمینه در کشورهای غربی وجود دارد؛ شمار فراوانی کتاب و مقاله و فیلم مستند به ویژه در بیست سال گذشته در اینباره ساخته شده است؛ که بدبختانه تقریباً هیچکدام آنها به فارسی برگردان نشده است.
نقل قول  
aryoua
Member
با درود چرا به من اینها را فرموده اید؟
نقل قول از Aristoteles:
arouya@...آیا باید اسد کشور را دودستی تقدیم داعش و مزدوران بیگانه میکرد ؟ البته که حق داشت تا برای دفاع از شهروندانش ...

درستی حرف شما را قبول دارم ولی ربطی به صحبت من درباره آزادی اجتماعی در سوریه قبل از جنگ ندارد.
نقل قول از صدرا_1:
البته از کسانی که امروز سبعیت اسرائیل و داعش را دیدند و باز هم ایران و سوریه و جبهه مقاومت را متهم به خشونت و جنگ طلبی میکنند، تحریف وقایع چهل سال گذشته چندان بعید نیست.

این دو جمله تظاهرات مسالمت آمیز یا نظام صنفی و کشتار ۱۹۸۲ حما در کنار هم نوشتم. منظور این نبود که واقعه حما تظاهراتی مسالمت آمیز بوده است. بلکه منظور اصلی این بود که در کشوری که اختلافات به این صورت خشونت بار و بی ملاحظه حل می شود زمینه ای برای حقوق مدنی و اجتماعی باقی نمی ماند. به هر حال به دلیل عجله و تلاش در مختصر نویسی این اشتباه رخ داد که تصحیح می کنم. واقعه حما به دلیل شورش اخوان المسلمین پیش آمد. برای ما امکان قضاوت در مورد قتل عام شهروندان عادی سوری در این واقعه مثل همین هولوکاست یهودیها و واقعه بنی قریضه وجود ندارد. قصد تحریف این واقعه نبود و در نوشته های من اشاره ای به خشونت ایران یا عدم سبعیت اسرائیل نشده است.
نقل قول از mokhtariski:
دوست گرامی aryoua آزادی اجتماعی مفهومی گسترده‌تر از آنچه شما برشمردید دارد و با آزادی سیاسی هم متفاوت است ...

تعیین نکردید این مفهوم گسترده تر چیست. البته چون که این مفهوم گسترده تر در عربستان کم است و در سوریه زیاد ظاهراً همان الکل و پوشش زنها و نهاد نهی از منکر در عربستان و مانند آن مد نظر است. نه مثلاً مطبوعات آزاد یا نهادهای مدنی و صنفی.
سوالات شما در پست قبلی زیاد بود و اختلاف نظرها روی هر سوال زیادتر . امید دارم این گفته ها به توافق بیشتر یا حداقل افزایش اطلاعات ما کمک کند.
نقل قول  
mokhtariski
Member
دوست گرامی aryoua آزادی اجتماعی مفهومی گسترده‌تر از آنچه شما برشمردید دارد و با آزادی سیاسی هم متفاوت است ولی منظور بنده مقایسه‌ی آزادی های اجتماعی در قیاس با کشورهایی مثل عربستان بود نه آزادی اجتماعی به طور مطلق. چون از جمله‌ بهانه‌های غربی ها فقدان آزادی در کشورهایی مثل لیبی و سوریه بوده است... در مورد بلندی های جولان هم که فرمودید در دست اسرائیل است فرمایش شما درست است ولی منظور بنده سپردن آن به طور قانونی به اسرائیل مطابق با شرط اسرائیل برای صلح بود که سوریه زیر بار نرفت و این بخش درحال حاضر از دیدگاه سوریه غصب شده محسوب می‌شود.
نقل قول  
صدرا_1
Member
نقل قول:
اما اگر منظورتان آزادی تظاهرات مسالمت آمیز یا نظام صنفی باشد فقط به کشتار بیست هزاری نفر حافظ اسد در سال ۱۹۸۲ در حما توجه کنید. اسدها و علویها بر زور تکیه دارند و حقوق مدنی را به رسمیت نمی شناسند.
بنا ندارم حزب بعث سوریه را در گذشته و حال تطهیر کنم، اما آنچه شما تظاهرات مسالمت آمیز مینامیدش، در هر نظام سیاسی رسما جنگ داخلی تلقی می‌شود! متن لینک
البته از کسانی که امروز سبعیت اسرائیل و داعش را دیدند و باز هم ایران و سوریه و جبهه مقاومت را متهم به خشونت و جنگ طلبی میکنند، تحریف وقایع چهل سال گذشته چندان بعید نیست. (منظورم شخص شما نیست.)
نقل قول  
Aristoteles
Member
arouya@
شما نمیتوانید کتمان کنید که دشمنان حکومت اسد در سوریه داعشی و تجزیه طلب ها و بویژه اسراییل و عربستان سعودی هستند ،آیا باید اسد کشور را دودستی تقدیم داعش و مزدوران بیگانه میکرد ؟ البته که حکومت سوریه حق داشت تا برای دفاع از شهروندانش ، داعشی ها و تکفیری ها که در ضمن بیشترشان شهروند سوریه نیستند و ترکیه و عربستان و امارات آنها را از شرق چین و آسیای میانه و قفقاز و شمال آفریقا و حتی کشور های اروپایی به سوریه فرستاده است تا با حکومت سوریه بجنگند ، را سرکوب کند ، البته هیچ حکومتی بی عیب نیست ولی شهروندان عادی سوریه حکومت اسد را به داعش و یا اشغالگری ترکیه و مزدوران بیگانه تکفیری و تجزیه طلبان پانکرد و پانترک ، ترجیح میدهند.
نقل قول  
aryoua
Member
نقل قول از mokhtariski:
...آیا سوریه قبل از ویرانی (از میان کشورهای عربی و منطقه به ویژه عربستان) بهترین کشور از جنبه‌ی آزادی‌های اجتماعی برای مردمش نبود؟ آیا اگر بشار اسد با سپردن جولان به اسرائیل و رفتن به سوی آمریکا ( مانند مصر)به صلح با اسرائیل تن می‌داد سوریه اینگونه ویران می‌شد؟


اگر منظور شما از آزادی های اجتماعی دیسکو و کلاب و مشروبات الکلی علنی و پوشش آزادتر زنها باشد سوریه بخصوص شهر حلب در بین عربهای این منطقه (و نه شمال آفریقا) رتبه اول یا دوم را داشت. اما اگر منظورتان آزادی تظاهرات مسالمت آمیز یا نظام صنفی باشد فقط به کشتار بیست هزاری نفر حافظ اسد در سال ۱۹۸۲ در حما توجه کنید. اسدها و علویها بر زور تکیه و دارند و حقوق مدنی را به رسمیت نمی شناسند. بلندیهای جولان در دست اسراییل هست بشار نمی تواند آن را به اسراییل بدهد یا ندهد.
نقل قول  
mokhtariski
Member
همانطور که قبلا در جایی دیگر عرض کردم از اظهار نظر قطعی پیرامون بسیاری از موضوعات( به ویژه در زمینه‌هایی غیر از علوم ریاضی فیزیک) می‌هراسم بنابراین یاری جستن از عبارت‌های پرسشی را برای خود مناسب‌تر می‌بینم. باشد که با مطالعه‌ی پاسخ‌های دوستان به شناخت بیشتری دست یابم. آیا سوریه قبل از ویرانی (از میان کشورهای عربی و منطقه به ویژه عربستان) بهترین کشور از جنبه‌ی آزادی‌های اجتماعی برای مردمش نبود؟ آیا اگر بشار اسد با سپردن جولان به اسرائیل و رفتن به سوی آمریکا ( مانند مصر)به صلح با اسرائیل تن می‌داد سوریه اینگونه ویران می‌شد؟ آیا وجود ریشه‌های جهان بینی داعشی در منطقه‌ی ما در زیر خاک قرون و اعصار را می‌توان انکار کرد؟ آیا نقش غرب و به ویژه حکومت آمریکا در بیرون کشیدن جهان بینی داعشی از زیر خاک و سامان دادن آن برای بی سامانی منطقه قابل انکار است؟ آیا نقش حکومت آمریکا وغرب در ویرانی لیبی قابل انکار است؟ آیا تنفر از یهودیان در طول تاریخ و کشتار آنان توسط هیتلر را کاملا می‌توان انکار کرد؟ آیا ظلم هیتلر و دیگران به یهودیان، اشغال سرزمین دیگران و ستمگری به آنان را توجیه می‌کند؟ آیا ممنوع کردن تحقیقات در باره‌ هلو کاست و رفتار آمریکا و اسرائیل به طور عام و خاص خود به اغراق آمیز بودن شمار کشته‌شدگان هلوکاست دامن نمی‌زند؟ آیا آمریکا و اسرائیل با وجود مطلوب بودن برای کار و زندگی در گوشه‌یی از جهان برای بسیار یا پاره‌یی از مردمان( مثلا هجوم بردن مردم برای زندگی بهتر به آن مناطق و به ویژه آمریکا) خود در جهت نابودی جهان نمی‌کوشند؟ آیا اسرائیل جز یک پایگاه نظامی آمریکاست که هر عملی از او رواست؟ آیا رفتار سامانه‌های حکومتی آمریکا در خودکامگی برجهان(که بیشتر شبیه خودکامگی پادشاه بر کشور است) و در نظامی‌تر کردن جهان، جهان را به ورطه‌ی نابودی نمی‌برد و با این عمل آن چه را که دموکراسی می‌نامند در نهایت ناکارا و بی‌پایه نمی‌نماید؟ آیا نمی‌بایست بعد از فرو پاشی پیمان ورشو، پیمان ناتو هم برچیده می‌شد؟ آیا تحکیم بیشتر ناتو پس از فروپاشی شوروی و تحقیر روسیه جهان را بی ثبات‌تر نکرد؟ ایا می‌شود درگوشه‌یی از کره‌ی زمین چتر امنی گسترد و در جهت نابودی خود کره‌ی زمین کوشید؟ آیا سامانه‌یی که اینگونه عمل می‌‌کند باطل نیست؟ آیا فرو افکندن دو بمب اتمی در میان مردم توسط حکومت آمریکا جنایت علیه بشریت نبود و باید فراموش شود؟ آیا اینکه بشر روشنفکر به صرف آنکه آمریکا را بهترین مکان برای پیشرفت زندگی و کار خود می‌پندارد باید چنین خودکامگی‌ها را توجیه کند و سامانه‌یی که چنین و چنان کرده را مناسب ترین سامانه برای جامعه بشری بداند؟ آیا تفکر حکومت آمریکا بر پایه‌ی دموکراسی است پس چرا این دموکراسی حکومت آمریکا را در سطح جهان نمی‌بینیم و حکومت آمریکا عملا مانند یک پادشاه جاهل، گردن کلفت و زورگو در همه جای جهان دخالت می‌کند و پرسش های بی‌شمار دیگر. باور بفرمایید که طرح این پرسش‌هابرخلاف تصور برخی از دوستان فرهیخته، آگاهانه و از نوعی جهان بینی یقینی در ذهن من، برنمی‌خیزد. شاید بتوان گفت که فکر می‌کنم برخی از آنها درست است ولی تردید هم دارم. من از خواندن سخنان مخالف و موافق پیرامون این پرسش‌ها که به آگاهی بیشتر من می‌انجامد لذت می‌برم و همه‌ دوستان مخالف و موافق را که در جهت آگاهی بیشتر من و امثال من یاری می‌رسانند و در ذهن ما روشنی می‌آفرینند گرامی می‌دارم.
نقل قول  
Khwanirath
Member
نقل قول از aryoua:


به نظر می رسد به استناد به این حدیث پیامبر اکرم (ص) الاسلام یعلوا و لا یُعلی علیه اسلام برتری می گیرد و چیزی بر اسلام برتری نمی گیرد. جمله اول درست باشد. حال این که ذات اسلام دقیقاً چیست و حقانیت این جمله موضوع دیگری است.


کَلِمَةُ حَقٍّ یُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ
نقل قول  
aryoua
Member
نقل قول از Khwanirath:
نقل قول از ctr2006:اسلام در ذات خویش برتری طلب است و فاشیزم در اسلام جولان می دهد.


گمان می کنم بر سر کلماتی که بکار می برید ..


به نظر می رسد به استناد به این حدیث پیامبر اکرم (ص) الاسلام یعلوا و لا یُعلی علیه اسلام برتری می گیرد و چیزی بر اسلام برتری نمی گیرد. جمله اول درست باشد. حال این که ذات اسلام دقیقاً چیست و حقانیت این جمله موضوع دیگری است.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You