دیوان کامل ایرج میرزا

نویسنده:
به اهتمام: دکتر محمدجعفر محجوب

ت‍ح‍ق‍ی‍ق‌ در اح‍وال‌ و آث‍ار و اف‍ک‍ار و اش‍ع‍ار ای‍رج‌‌م‍ی‍رزا و خ‍ان‍دان‌ و ن‍ی‍اک‍ان‌ او‏‫


حق تکثیر:
‏‫[تهران]‬: گلشن‏‫، [۱۳۵۶]
چاپ قبلی: چاپخانه رشیدیه، ۱۳۵۳

» کتابناکهای مرتبط:
بوستان سعدی
دیوان سیدای نسفی
شهریارنامه

نسخه ها
PDF
حجم: 25 مگابایت
تعداد صفحات: 382
4.6 / 5
با 159 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 42
۱۳۹۲/۱۲/۰۵


پاسخنگارش دیدگاه
danish00
Member
واقعا شاعری توانا و قلم روانی داشت براووووو
نقل قول  
متینمت
Member
این کتاب بسیار کتاب خوبی است و به نظر شخسی من ایرج میرزا یکی از عارفان بزرگ است که سعی دارد افکار خود را به مسلمانان بگوید و برای این که شعر هایش را مردم بخوانند از الفاض زشت در اهن ها استفاده کرده است و کمی تنز به چاشنی ان افزوده است
نقل قول  
Amin4ty
Member
کو خدا، کیست خدا، چیست خدا
بی جهت بحث نکـن، نیست خـدا

آن که پیغمـــبر ما بــــــود همی
ماعَـــــرَفناک*، بفــــرمود همی

تو دگـــــر طالب پرخـــاش مشو
کاســــۀ گرمتـــــــر از آش مشو

آنچـــه عقل تو در آنها مات است
تو بمیری، همــه موهومات است

* اشاره می کند به حدیث پیامبر مسلمین: «ما عرفناک حق معرفتک و ما عبدناک حق عبادتک» / «ما تو را آنگونه که سزاوار معرفت تو است نشناختیم و آنگونه که سزاوار عبادت تو است عبادت نکردیم.»

« ایرج میرزا»

صفحه ۲۲۳ کتاب
نقل قول  
این کتاب یکی از بهترین دیوان های شعر فارسیه
نقل قول  
Haditab
Member
خیلی خوبه به نطرم باید بهش توجه کرد
نقل قول  
کاش مردم بیشتر بشناسنش تا بدونن چه شاعر بزرگیه...خدا بیامرزدش.
نقل قول  
luckyjamy
Member
با سلام و احترام به تمام دوستان و آرا و عقاید ایشان.
بنده تجربه چندانی از شعر، ادبیات و خصوصا "هنر شعرسرایی" ندارم، ولی گاهی اوقات و از روی قریحه ذاتی طراحی تصاویر چهره را انجام می دهم. از این رو اندکی احساس و روح لطیف هنرمندان و دنیای قابل احترام آنها را درک می کنم.
به نظرم دنیای "هنر" دارای حجب و حیایی خاص و قابل احترام است که نباید با لغات ، خطوط و هرگونه ابزاری که هنرمند در اختیار و توان دارد به آن خدشه وارد کند.
اشعار و نحوه بیان مرحوم ایرج میرزا را از این حیث می دانم و با تمام احترامی که برای هنرمند بودن و توانایی ایشان قائلم، سرودن و استفاده از الفاظ رکیک در اشعار را بسان ترسیم نقاشی های زننده و دون شان هنر می دانم. کم نیستند خواننده هایی که در عصر خودمان با بکاربردن لغات زشت و زننده و رکیک امکان گوش سپردن به آهنگهای خود در جمع خانوادگی را سلب می کنند. تا جایی که هیچ انسان صاحب کمالی به خود اجازه گوش سپردن به آنها را نمی دهد.
و از این قبیل استفاده های نامیمون(به زعم بنده) از هنر به وفور وجود داشته و دارد.
شاد باشید
نقل قول  
اینچنین الفاظی در شعرطنز عادیه
نقل قول  
دوست گرامی Khoday
هرچند ادعای شما در رابطه با ایرج میرزا و موضع گیری عجیب عارف را بعید میدانم اما اگر یندی و منبعی معرفی نمایید بسیار سپاسگذار خواهم بود و با کمال میل اگر اشتباهی در گفته های قبلی داشته ام خواهم پذیرفت و از این موضوع بسیار خرسند میشوم
دوست گرامی amenmarr کاملا با شما موافقم و در کامنت های قبلی هم من با این گردهمایی های شاعرانه. مشکلی نداشتم ولی دوست گرامی این موضوعی که ما دنبال کردیم برای نمونه همان عارف نامه کاملا با آن دسته از ابیاتی که صرفا برای گپ شاعرانه (آنهم در فضای کاملا شخصی ) باب بوده متفاوت است ، مثلا خود ایرج میرزا هجچیاتی دارد همانند همان گرایشاتی که شما برای نمونه گفتید اما عارف نامه اصلا به فضای شخصی منتهی نمیشود بله شاید ایرج میرزا به نوعی نگاه شخصی هم به این موضوع داشت ، اما نمیتوان انتقاد های اورا خصوصا در رابطه با مسئله ی حجاب محدود به فضای شخصی کرد ، همانطور که مولانا هم نسبت به هجویه نگاه ویژه ای داشت هجویاتی که نقدهای اجتماعی را در خود جای داده اما بسیاری از الفاظ به قول دوستان رکیک را نیز شامل میشود
نقل قول  
khoday
Member
نقل قول از hermes7khate:
عموما مشکل ملت با دیوان ایرج میرزا و آثار مشابه اینه که الفاظ رکیکی توشون به کار رفته.اما یه سوال:شما برای بیان انتقاد و بعضا انتقاد طنز آمیز از چه زبان و بیانی استفاده می کنید؟

سعدی و عبید زاکانی هم از الفاظ این چنینی استفاده می کردند اما باید برسید "چرا؟" و دلیلشم واضحه!شما هم به عنوان یه انسان فهیم از کلمات یکسانی برای "مدح" و "هجو" استفاده نمی کنید.از الفاظ زشت همیشه زمانی در ادبیات استفاده شده که نویسنده و یا شاعر قصد داشته تاثیر تکان دهنده ای بر مخاطب بزاره.


خلاصه این که امیدوارم دیگه پیش نیاد که همچین کامنتایی رو پای آثار اون بزرگمردان ببینم


(اری کسی که نه فن بیان دارد واز لحاظ شخصیتی بسیار ضعیف باشد در اخرین درجه و برای (تکاندن طرف)، ببخشید برای تاثیر و تکان دهنده بودن ظن و موضوع خویش دست به الفاظ رکیک میبرد).نظر شما محترم است
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You