گمانه

.
(نشریه ستاد مبارزه با چرندیات)
این مجموعه شامل مهم ترین شایعات سال گذشته در فضای مجازی است.
مدتی است در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌ای شروع به کار کرده است که یک ایدهٔ ساده دارد: “برملا ساختن خبرهای غیرواقعی موجود در فضای مجازی”
گمانه و ستاد مبارزه با چرندیات تلاشی هستند برای ایجاد شفافیت در حوزه رسانه‌های اجتماعی. رسانه‌هایی که هنوز ساختار تعریف‌شده مشخصی ندارند، هنوز در آزمون و خطایند و رفتار جامعه با آنها چارچوب مشخصی ندارد.
یکی از معضلات بزرگی که دامن بشریت را گرفته، قبول کردن حرف های بی پایه و اساس بدون لحظه ای تفکر است. بد نیست یک جایی مثل «ستاد مبارزه با چرندیات» به نحو جدی درباره این قبیل حرف های مفت اطلاع رسانی صحیح کند تا آرام آرام همه یاد بگیرند خودشان پیش از پذیرفتن حرف های گنده و مفت، یک کم درباره اش فکر کنند.
در میان کم کاری های مراکز علمی، عده ای داوطلب در شبکه های اجتماعی شایعات را یافته و با سند و مدرک اقدام به رد آنها می کنند آنها به نوعی «ستاد مبارزه با چرندیات» را راه انداخته اند و با کلاغهایی که به اندازه «۴۰ کلاغ» دروغ می گویند مقابله می کنند.
حق تکثیر: http://www.gomaneh.com/

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=658224130857917&;set=a.419359904744342.112700.418014398212226&type=1&relevant_count=1

» کتابناکهای مرتبط:
گمانه - شماره 2
مجله مدارا - شماره 2
چرا گاهی دولت ها بحران می سازند

نسخه ها
PDF
حجم: 7 مگابایت
تعداد صفحات: 41
3.9 / 5
با 8 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۲/۰۲/۱۹


پاسخنگارش دیدگاه
یکی از پست های این گروه مزخرف و بدرد نخور در فیسبوک این بود که ایرانیان نژاد پرستین مردم جهانند! جالب این بود که این گزافه رو به دو دانشمند سوئدی نسبت داده بود که بر اساس یه سری تحقیقات به این نتیجه رسیدند... اما جالبتر آنجاست که مارا از اعراب عربستان و ترکان ترکیه نژادپرست تر معرفی کرد!کیست که نداند ترکان در ابتدای سدۀ بیستم میلادی دست به نسل کشی علیه کردان، ارامنه، آشوری ها و یونانی ها در خلال جنگ جهلانی اول زد. ملتی که با تصرف سرزمینهای دیگران از ابتدای ورودشان به آسیای صغیر (ترکیه) دست به کشت و کشتار برای ترک نشین کردن مناطقی زد که اختصاص به بومیان آن داشت! مثل ارامنۀ ارزنجان که تا 500 سال پیش از آن ایران بود و با بی کفایتی شاه اسمعیل صفوی از دست رفت! سؤال من اینست: در کدام برهه از تاریخ ایران، ما شاهد نسل کشی از اقوام ساکن کشورمان بودیم؟؟؟؟ کدام ایرانی دست به کشتار دسته جمعی بخشی از مردم خودش زد؟ در مورد عربستان اینو باید بگم که پادشاه عربستان در چند سال پیش گفت که دو کشور لایق زیستن نیستند: ایران و اسرائیل!!! کدام مقام و مسئول ایرانی از ابتدای پهلوی اول تا الان در مورد ملل عرب این اراجیف را بکار برد؟ یا صدام حسین ملعون و حزب بعثش معتقد بودند که خداوند نباید سه چیز را می آفرید: ایرانی، یهودی و مگس! کدام ایرانی مسئول چنین حرفی در مورد عرب زد! نفرت نژادی در میان ترکان و اعراب به اندازه ای زیاد است که سیاست مداران آنها را نیز در گیر کرده است!
نقل قول  
amir niyakoo
Member
ستاد مبارزه با چرندیات یکی از بهترین گروه‌ها در فضای مجازی‌ست.
سایت و مجله‌اش را از دست ندهید!
نقل قول  
یکی از معضلات بزرگی که دامن بشریت را گرفته، قبول کردن حرف های بی پایه و اساس بدون لحظه ای تفکر است. بد نیست یک جایی مثل «ستاد مبارزه با چرندیات» به نحو جدی درباره این قبیل حرف های مفت اطلاع رسانی صحیح کند تا آرام آرام همه یاد بگیرند خودشان پیش از پذیرفتن حرف های گنده و مفت، یک کم درباره اش فکر کنند.

ای کاش واقعا این مقاله این کار را بکند تا بار دیگر همگی به کلام بلند پایه ی «یک ساعت تفکر به از هفتاد سال عبادت است» و از این دست گفته ها درباره ی اندیشیدن چنگ بزنیم و با نا اندیشی از راه راست منحرف نشویم. و از راه راست منحرف نکنیم.
نقل قول  
mpedram68
Member
مزخرف و بدرد نخور
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You