با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

آتما سگ من

نویسنده:
از کتاب "چراغ آخر"
صادق چوبک زاده (تیر ۱۲۹۵ بوشهر تیر ۱۳۷۷برکلی) نویسنده ایرانی بود.
وی به همراه صادق هدایت از پیشگامان داستان نویسی مدرن ایران است. از آثار مشهور وی می‌توان از مجموعه داستان «انتری که لوطی اش مرده بود» و رمانهای «سنگ صبور» و «تنگسیر» نام برد.
اکثر داستان‌های چوبک حکایت تیره روزی مردمی است که اسیر خرافه و نادانی و پایبند به مذهب خویش هستند. چوبک با توجه به خشونت رفتاری ای که در طبقات فرودست دیده می‌شد سراغ شخصیت‌ها و ماجراهایی رفت که هرکدام بخشی از این رفتار را بازتاب می‌دادند و به شدت ره به تاریکی می‌بردند. او یک رئالیست تمام عیار بود که با منعکس کردن چرک‌ها و زخم‌های طبقه رها شده فرودست نه در جستجوی درمان آنها بود و نه تلاش داشت پیشوای فکری نسلی شود که تاب این همه زشتی را نداشت. به همین دلیل چهره کریه و ناخوشایندی که از انسان بی چیز، گرسنه و فاقد رویا ارائه می‌دهد، نه تنها مبنای آرمان گرایانه ندارد بلکه نوعی رابطه دیالکتیکی است بین جنبه‌های مختلف خشونت. او در اکثر داستانهای کوتاهش و رمان سنگ صبور رکود و جمود زیستی ای را به تصویر کشید که اجازه خلق باورهای بزرگ و فکرهای مترقی را نمی‌دهد. از این منظر طبقه فرودست هرچند به عنوان مظلوم اما به شکل گناهکار ترسیم می‌شود که هرچه بیشتر در گل و لای فرو می‌رود.

«آتما سگ من» داستان مردی تنهاست که زن و فرزند خودرا به بهانه واهی از خانه بیرون می کند تا خودش بتواند راحت زندگی کند. این مرد به علت غرور از دنیا دل برده و در باغی درندشت زندگی می‌کند. تفریحش موزیک و عرق خوری است و در همسایگی او مردی آلمانی زندگی می‌کند که دارای سگی است که تصادفا این سگ به خانه او را پیدا می‌کند؛ و سگ ناخواسته برای همیشه ماندگار می‌شود و چون این مرد نمی تواند با سگ هم کنار بیاید برای کشتن سگ نیز دست به کار می‌شود....
او زن و فرزند خود را بیرون می کند و بعدا نمی‌خواهد با هیچ جانواری انس و الفت داشته باشد و درآخر با هیچ جنبده ای نمی‌خواهد ارتباطی برقرار کند. انسانی تنها و تهی از احساس همزیستی با جهان. انسانی تهی از روح. آیا او جز سایه انسان چیز دیگری می‌باشد؟ او از خود تهی گردیده و جز سایه اش چیزی دیگری از او باقی نیست. او وجود خود را انکار می کند؛ درصورتی که مرکزیت(خود) از وجودش خارج شده و دیگر جز سایه اش چیزی باقی نیست...

توضیحات : http://azimi.persianblog.ir/post/19

حق تکثیر:
تهران; جامه‌دران , ۱۳۸۴

» کتابناکهای مرتبط:
مهپاره

نسخه ها
4.2 / 5
با 23 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 5
۱۳۹۲/۰۲/۰۸


پاسخنگارش دیدگاه
marx peyman
Member
وقتی کتابهای چوبک رو میخونی , چهره ای از زندگی که همیشه ازش در حال فرار هستی مقابلت ظاهر میشه , در حالی که هر روز و هر لحظه با این واقعیت برخورد میکنی , تو کوچه , محل کار , اطراف خونه و حتی درون خودت , این کتابها پاک کننده ی ذهن ها از مخدر فراموشی هستند . درد رو یادت میارن و نمیذارن فراموش کنی که در چه دنیایی داری زندگی میکنی ...
نقل قول  
exorcism
Member
من فقط به این دلیل کتابای صادق چوبک رو میخونم که دوست صمیمی صادق هدایت بوده!
فقط همین
نقل قول  
zahed49
Member
اثری بسیار ارجمند است.آنانکه می خواهند لحظاتی از عمرشان را در دنیایی دیگر غوطه ور بشوندو متفاوت بیاندیشند،از خواندن این کتاب دریغ نکنند!یک تراژدی اگر نباشد،چیزی کمتر از یه تراژدی نیست!
باید خواند...نه یک بار...بلکه چندین بار....
نقل قول  
28201
Member
به نظر من چوبک داستان نویسی مدرن ایران را به میزان قابل ملاحظه ای ارتقا بخشید و از نظر معنا, آن را از یک چیز تزئینی و بی مصرف , مانند آنچه در برخی از آثار جمالزاده می بینیم, بصورت ابزاری مفید و قابل الهام و استناد در زندگی روزمره در آورد.این داستان نیز که در مجموعه "چراغ آخر" به چاپ رسیده است , ازنظر تکنیکی بسیار قوی است و تنه به تنه ی داستان های جنایی "ادگار آلن پو" می زند.این کتاب هم مثل اکثر کتاب های چوبک بجز "تنگسیر" و "انتری که ..." متاسّفانه مجوّز چاپ ندارد. انگار دوران محنت و رنج چوبک بعد از مرگش هم ادامه دارد. بقول فرّخی یزدی "ماهرانه در جنگ است ناخدای استبداد با خدای آزادی"
نقل قول  
ade
Member
واقعن کارِ خیلی خوبیه، درود به روح بزرگوارِ استاد چوبک...
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You