Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

متن هایی برای هیچ

نویسنده:
«ای کاش می شد باز شوند، این کلمه های کوچک، باز شوند و مرا ببلعند.» (متن هایی برای هیچ، صفحه 52)

کتاب «متن هایی برای هیچ» حول محور مفاهیمی سیر می کند که از مولفه های سبک بکتی محسوب می شود؛ بیان پارادوکس ها و دیالکتیک هایی چون هستی و امکان نیستی، بود و نبود، وجود و امکان، نومن و فنومن و... که در نهایت در حالتی مارپیچ وار و دایره ای به سوی هیچ انگاری ختم می شود.سوال اساسی بکت در باب زندگی و معناباختگی مفهوم آن است، آیا لزومی دارد که جمله کلیشه ای و تکراری نویسنده آوانگارد یا ابزورد را درباره او به کار ببرم؟بکت به کمک نمادگرایی فرانسوی و دوری جستن از موقعیت های کلاسیک انگلیسی به بیان مفاهیم اساسی زندگی و تبیین وجود و امکان عدم ارتباط می پردازد. به جرات می توان گفت بکت از آن دست نویسندگان انگلیسی زبانی است که تطبیق میان نمادگرایی فرانسوی و مفهوم پوچی را به بهترین شکل ممکن انجام داده است.... و اما «موقعیت پایانی»؛ بکت همواره علاقه دارد که شخصیت هایش را در موقعیت پایانی قرار دهد تا از این رهگذر پایان همه چیز که به هیچ بودن ختم می شود را راحت تر بازگو کند. «هراس» در موقعیت پایانی چیزی است که همواره در نوشته های بکت به چشم می خورد. هراسی که از ابتدای زندگی بشر با او همراه بوده است.بکت در جایی گفته بود؛ «بهترین نمایشنامه، نمایشنامه ای است که فقط برای نوشتن، نوشته شده باشد.» متن هایی برای هیچ اگرچه نمایشنامه نیست اما با خواندن آن می توان به چنین برداشتی رسید. نگارش، متن، ساختار که تنها و بدون کمک حرکت های ناتورالیستی تئاتر به همان مفهومی اشاره می کند که بکت سعی در القای آن دارد. در واقع بکت در این مرحله چند قدمی جلوتر از استادش «جویس» دیده می شود؛ ساختار برای آفریدن یک مفهوم؛ مفهوم هیچ انگاری.
حق تکثیر:ت‍ه‍ران‌ : ن‍ش‍ر ن‍ی‌ ‏‫، ۱۳۸۵

» کتابناکهای مرتبط:
بازیگران
در انتظار گودو
Waiting For Godot

نسخه ها
4.6 / 5
با 55 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۲/۰۲/۱۱


پاسخنگارش دیدگاه
عــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــالی بود...! !!!

من که عاشق متن های بکت ام.. مخصوصا نمایشنامه هاش!!!
نقل قول  
simin
Publisher
بالا نور است، عنصرها، یک جور نور، کافی برای دیدن ،زندگان راه خود را می یابند. بدون خون دل، از هم حذر می کنند. با هم یکی می شوند ، از

موانع حذر می کنند ، بدون خون دل با چشمان شان می گردند ، مردد ، بی تردید ، میان عنصرها ، زندگان . مگر که تغییر کرده باشد .

مگر که پایان یافته باشد
نقل قول  
دست کم این کتابهایی که چاپ میشه و قیمتش هم زیاد نیست رو بخرید حداقل.. 3600 که دیگه گرون نیست که؟؟
650 نفر دانلودش کردن معلومه که تیراژ ناشر بدبخت میرسه به 1000 نسخه دیگه.. چنین جماعتی هستیم ما.
نقل قول  
هاسمیک
Member
ممنون پیامبر!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You