Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

مرگ و آیین های مربوط به آن در ایران باستان

نویسنده: نادیا معقولی , محمود طاووسی

گورها و گورستان ها، بیش از آنکه جایگاه به خاک سپردن مردگان باشند، ذهن و زندگی زندگان را به خود مشغول می سازند. آثار به جامانده از کهن ترین گورها نشان می دهند که مراسم و آیین های مربوط به مردگان از گذشته های دور تا امروز در زندگی انسان حایز اهمیت خاص و پدیدآورنده باورهای اساطیری بوده است. در ایران نیز، یافته های باستان شناسی و کتب و روایات نمودار تنوع فراوان عقاید در باب مرگ همچنین آیین های سوگواری و شیوه های تدفین اند.
نوزایی در ایران باستان در ایران باستان، همچون بین النهرین، مردمان روزهایی را در بزرگداشت پیشوایان و یادآوری تولد و مرگ آنان به پرسه یا سوگواری می پرداختند. در این دوران، به بازگشت مردگان و رستاخیز آنان نیز توجه و، به مناسبت آن، مراسمی برگزار می شده است. از آن جمله است جشن رپیثوین، نوروز، و انقلاب صیفی منسوب به سیاووش (سووشون).
رپیثوین سرور گرمای نیمروز و ماه های تابستان است. او همه ساله، آن گاه که دیو زمستان به جهان هجوم می آورد، فعال می گردد و در زیرزمین پناه می گیرد و آب های زیرزمین را گرم نگه می دارد تا گیاهان و درختان نمیرند. بازگشت سالانه او در بهار بازتابی از پیروزی نهایی نیکی است. درختان، همانند برخاستن مردگان، شکوفه می دهند و جوانه ها و برگ های تازه از شاخه ها بر می دمد.

حق تکثیر: آزاد
مقاله - از فصلنامه نامه فرهنگستان ،ش ۳۹ ، پاییز ۱۳۸۷ : ص ۱۵۰ - ۱۶۸

» کتابناکهای مرتبط:
مجموعه تاریخ تحلیلی - انتقادی ایران (دفتر نخست) - شاهنشاهی جهانی ایران
اوستا - جلد اول
آشنایی با آیین زردشت

آگهی
نسخه ها
PDF
حجم: 251 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 19
4.6 / 5
با 49 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۲/۰۲/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
reza4229
Member
باتشکر از مسئولین محترم سایت که برای ترویج مطالعه چنین کتابهای باارزشی رو برای دانلود میذارن جای تقدیر داره انشاالله موفق ومویدباشید
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You