Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

ما چگونه ما شدیم؟

ما چگونه ما شدیم؟

.
ما چگونه ما شدیم (ریشه‌یابی علل عقب‌ماندگی در ایران) کتابی‌ست از صادق زیباکلام که در آن مسئله عقب‌ماندگی ایران به طور خاص و عقب‌ماندگی شرق در برابر غرب (اروپا) به طور عام مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دلایل عقب‌ماندگی ایران و شرق
مؤلف ابتدا بر اساس سیر تاریخی، به سؤالات و پاسخ‌هایی می‌پردازد که در ذهن ایرانیان هنگام مواجهه با غرب ایجاد شده‌است. ایرانیان در پاسخ به این سؤال که «چرا از اروپا عقب مانده‌ایم» پاسخ‌های متفاوتی داده‌اند: «حمله اعراب»، «استعمار و سرمایه‌داری»، «نظریه توطئه» و ... . زیباکلام این پاسخ‌ها را سهل‌انگارانه و معلول‌نگری به جای علت‌جویی و ریشه‌یابی می‌داند.

در فصل اول، نویسنده استدلال می‌کند که مدل مارکسیسم در تبیین و تحلیل سیر کلی تحولات اجتماعی و عقب‌ماندگی ایران با مشکلاتی روبروست: ۱. مارکس نظریه ماتریالیزم تاریخی خود را اساساً با نگرش و الهام گرفتن از اروپا خلق کرد. ۲. اسباب و عوامل تکوین جوامع اروپایی و ساختارهای آن با ساختار یک جامعه شرقی مثل ایران، کاملاً متفاوت است. ۳. برخی از مسائل مثل چگونگی قدرت یافتنِ مطلقِ حکومت، عدم شکل‌گیری نهادهای مستقل از حکومت، عدم استقلال زمین‌داران بزرگ (فئودال‌ها)، عدمِ به رسمیت شناختن مالکیت، عدم استقلال قانون و نهادهای قانونی و ... بی‌پاسخ می‌مانند.

مؤلف در فصل‌های بعد، دلایل مختلفی برای عقب‌ماندگی ایران و شرق بیان می‌کند:
کم‌آبی که بنیادی‌ترین ویژگی شرایط محیطی ایران است
پراکندگی اجتماعات که نخستین پیامد بلندمدت شرایط جغرافیایی ایران است
گسترش زندگی عشایری و صحراگردی
منشأ قبیلگی حکومت‌های ایران
صحرانشینی و بی‌ثباتی اجتماعی که پس از هجوم قبایل و صحرانشینان آسیای میانه (ترک‌ها، ترکمن‌ها، ازبک‌ها، تاتارها، تاجیک‌ها و مغول‌ها)، ابعاد گسترده‌تری یافت
تمرکز قدرت در دست حکومت
خاموش شدن چراغ علم

دلایل پیشرفت اروپا:
برخورداری از آب و هوای معتدل و باران کافی
کشاورزی و اسکان دائم
نزدیکی اجتماعات و گسترش تجارت
اعتقاد به گسترش آئین مسیحیت و رفتن به سرزمین‌های ناشناخته
گسترش دریانوردی و نیروی دریایی

» کتابناکهای مرتبط:
Persia
10 سال سینمای آزاد ایران
عروس ایران

نسخه ها

نسخه صوتی کتاب از نوار
4.5 / 5
با 93 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 16
۱۳۹۱/۱۲/۱۴


پاسخنگارش دیدگاه
sheykhamir
Member
زیباکلام تحلیل گر و محقق خوبیه،مسائل را ریشه ای و به دور از غرض ورزی بیش از حد دنبال میکنه پیشنهاد میکنم حتما بخونید
نقل قول  
HeadBook
Publisher
نقل قول از مسعود کازرونی:
ایران با همین آب و هوا هزاران ستاره ی درخشان بیرون داده و داره میده!

بله، واقعا کهکشانی شده برا خودش!
نظر ایشون در مورد موقعیت جغرافیایی خیلی درسته، حالا آمریکا نه اما کشورهای اروپایی کلا تو یه منطقه بدون گسل و خوش آب و هوا و آروم واقع شدن و تراکم نژادهای مختلف هم در یک جا بالعکس ایرانی ها (یه سر به خوابگاه های دانشجویی بزنید!) باعث پیشرفت و به شکل دیگه ی باعث آسودگی خاطرشون شده (به هم اطمینان خاصی دارن)
نقل قول  
ایران با همین آب و هوا هزاران ستاره ی درخشان بیرون داده و داره میده!
نقل قول  
mazizatan
Member
مهرپویا من کاملا با شما موافقم دقیقا نظر من هم سو با شماستوممنون از توضیح کامل شما.
نقل قول  
عیب ایشان به نظر من این است که در برخی مسائل دچار سطحی نگری هستند.در برخی موارد هم با مسائل برخورد جناحی می کنند.دفاع تمام قد ایشان از شخصیت هایی بدسابقه ای مثل آقای هاشمی رفسنجانی و رضاشاه مبین همین نکته است.
در یکی از مقالات کتاب عکس های یادگاری با جامعه ی مدنی از وزیری در دولت اصلاحات که با کمال پررویی و بی شرمی از استادان دانشگاه می خواهد که بعدالظهر به دفتر کار او بروند برای تدریس !! دفاع می کنند و می گویند اگر این وزیر در مدت تحصیل خود حداقل 40 یا 50 کتاب بخوانند کلی به معلوماتشان اضافه می شود!
در کتاب مقدمه ای بر انقلاب اسلامی نقش مبارزات گروه هایی مثل مجاهدین و فداییان در انقلاب را کم رنگ جلوه می دهد با این عنوان که تعداد کشته های نبردهای چریکی از کشته های نبردهای خیابانی سال های 56 و 57 کم تر بوده است.ایشان توضیح نمی دهند که روی چه حسابی کشته های تظاهرات 56 و 57 را یک سره به حساب روحانیان و هواداران آقا خمینی می ریزند؟آیا از افکار تک تک شرکت کنندگان در تظاهرات انقلاب 57 اطلاع داشتند؟
در مناظره با آقای نبویان(نقد لیبرالیسم)از بحث فلسفی طفره می روند با این عنوان که «این ها بازی با کلمات است و معنایی ندارد»...در مناظره با آقای خسروپناه از افکار غزالی اطلاع نادرستی عرضه می کنند که این مساله می تواند در کتاب ما چگونه ما شدیم مهم باشد.در همین کتاب در فصل مربوط به افول علم در ایران می نویسند که بخش مهمی از علم در ایران و کشورهای اسلامی در دوران شکوه صرفا ترجمه ای از آثار یونانی بود و ابتکار کمی در آن وجود داشت(این مطلبی است که من در چند جای دیگر مثل تاریخ تمدن ویل دورانت و تاریخ فلسفه ی غرب راسل هم خواندم و دلیل آن عدم اطلاع کافی محققان مغرب زمین از تمدن ایران و اسلام در قرون وسطی است).
نقل قول  
من تقریبا تمام نوشته های دکتر زیباکلام را خواندم و معترفم که بخش مهمی از شالوده ی افکارم را در مسائل سیاسی و تاریخی نوشته های ایشان شکل دادند.مقاله هایشان را هم در تارنمایش همیشه تعقیب می کنم و بسیاری از مناظره هایشان را شنیده ام.
اما به نظر من ایشان یک سری حسن هایی دارند و یک سری عیب هایی.
حسن نوشته ها و افکار زیباکلام این است سعی می کند در پژوهش های خود تعصبات دینی و ملی و... را کنار بگذارد.مثلا با وجود آن که فرد بسیار مذهبی و معتقدی هست اما بارها نوشته و گفته که دین نیامده است که برای ما اقتصاد و جامعه شناسی و... بسازد.در کتاب "جامعه شناسی به زبان ساده" صراحتا می گوید مقوله ای به نام «جامعه شناسی اسلامی» «روان شناسی اسلامی» و مقولاتی از این دست اساسا نمی تواند وجود داشته باشد و کسانی که چنین مسائلی را مطرح می کنند درک درستی از این گونه مفاهیم ندارند.در مناظره ای هم که در برنامه ی زاویه در شبکه ی چهار با حجت الاسلام خسروپناه استاد فلسفه ی موسسه ی حکمت و فلسفه ی ایران داشتند صراحتا همین را گفتند.البته این صحبت دکتر سروش و مهندس بازرگان هم بود.لینک فایل صوتی این مناظره:
http://www.zibakalam.com/news/1126
یا در مورد لیبرالیسم در حالی که جامعه ی ما به دلیل نفوذ افکار چپ به شدت ضد لیبرالی شده بود صراحتا می گوید که یک لیبرال است و در مناظره ای هم در یکی از کرسی های به اصطلاح آزاد اندیشی با حجت الاسلام نبویان از لیبرالیسم دفاع تمام عیار کرد و در همان مناظره گفت «یک آدم لیبرال به یک گاوپرست احترام می گذارد به یک بهایی احترام می گذارد»
لینک دانلود مناظره ی زیباکلام نبویان(نقد لیبرالیسم):
http://www.zohur12.ir/%D9%85%D9%86%D8%A7...8C%D8%A7%D9%86/
در کتاب «سنت و مدرنیته:ریشه یابی علل ناکامی اصلاحات سیاسی در عصر قاجار»(ممکن است عنوان فرعی کتاب را کمی جا به جا گفته باشم) با احتیاط اما با صراحت به نقد شیخ فضل الله نوری می پردازد.در همین کتاب می گوید آغامحمدخان قاجار برای روحانیت احترام بسیار زیادی قائل بود.همچنین به اقدامات فتحعلی شاه برای توسعه ی حرم های شیعیان در عراق اشاره می کند.
کتاب سنت و مدرنیته ابتدا با این پرسش آغاز می شود که به چه دلیل کشورهایی مانند هند ترکیه ژاپن و کشورهایی مانند این ها که بسیار دیرتر از ایران شروع به اصلاحات سیاسی کردند توانستند در مدار توسعه قرار بگیرند و برای نمونه نتیجه ی اصلاحات "میجی" امپراتور ژاپن منجر به ژاپن کنونی و توسعه یافته و صنعتی شد اما نتیجه ی اصلاحات امیرکبیر شد کفپوش خونین حمام فین کاشان؟
یکی دیگر از مطالبی که این کتاب توجه من را به آن جلب کرد صفحات زیادی است که به قرارداد رویتر اختصاص داده شده است.وی در این کتاب از سپهسالار صدراعظم دفاع می کند و به قرارداد رویتر بر خلاف باور عمومی با دیده ی تقریبا مثبت نگاه می کند.وی می گوید یکی از دلایل لغو قرارداد رویتر عدم همکاری دولت انگلیس با این قرارداد بود.در همین صفحات نقل قولی از سفیر وقت انگلیس می آورد که نظر نامساعد او را در مورد این قرارداد نشان می دهد.وی معتقد است استقلال به معنی این نیست که در دور کشور سیم خارداری بکشیم.در زیرنویس همین کتاب صنعت خودروسازی ایران را با کره ی جنوبی قیاس می کند و معتقد است دلیل عدم پیشرفت صنعت خودروسازی در ایران با وجود آن که ایران ده سال زودتر از کره این صنعت را شروع کرد وابستگی صنعت خودروسازی ایران به دولت است.در این باره می توانید به مناظره ی زیباکلام و آل اسحاق در رادیو با عنوان «دیپلماسی اقتصادی» توجه کنید:
http://vista.ir/news/6874681
نقل قول  
نقل قول از amir niyakoo:
من دنبالِ این کتاب بودم٬ اما چندجا گفتن که دیگه تجدیدِ چاپ نمی‌شه و کم‌یابه.
آیا دوستان از این مسئله اطلاعی دارن؟
بهرحال٬ علی الحساب کتاب رو دانلود کردم که اگه نتونستم بخرمشْ لااقل متنش رو داشته باشم.


من چاپ سال 1390 رو دارم.فکر می کنم چاپ نوزدهم یا بیستم اگر اشتباه نکنم بود.حالا سال 91 باز چاپ شد یا نه من اطلاعی ندارم.
نقل قول  
amir1730
Member
(( اين ديدگاه به دليل نگارش فينگليش حذف گرديد ))

این دیدگاه در تاریخ 1391/12/16 توسط aqanader ویرایش شده است

نقل قول  
HeadBook
Publisher
به دوستان پیشنهاد میکنم فایل مناظره مربوط به 7 اسفند ایشون رو تو شبکه جام جم یا ببینن یا نسخه صوتیش رو از لینک پایین دانلود کنند.

لینک دانلود فایل صوتی ...ه جام جم
نقل قول  
این کتاب معروف ترین کتاب زیباکلام هست اما به نظر من کتاب "سنت و مدنیته" خیلی بهتر و مفیدتر هست.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You