Hiweb-->

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما نسبت به این اثر محق هستید می‌توانید اجازه نشر الکترونیکی تمام یا بخشی از آن را به ما بدهید و یا آنرا از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «قوانین» و «فروش کتاب الکترونیکی» را مطالعه کنید.

ماتیکان گجستک ابالیش

ماتیکان گجستک ابالیش


ماتیکان گجستک ابالیش (Matikan-i gujastak abalish) یا کتاب عبدالله ملعون یکی از کتابهای پهلوی است که در زمان تازش تازیان به ایران نگاشته شده است. نویسنده این کتاب آذرفَرَنبَغِ فرخ زادان است. این کتاب نخستین بار از سوی بارتولومه، خاورشناس فرانسوی، در سال ۱۸۸۷ میلادی به چاپ رسید. ماتیکان در زبان پارسی میانه به معنی کتاب است. گجستک به معنی «گجسته» و نفرین شده و ابالیش گونهٔ پهلوی نام عبدلله است. بر این پایه نام این نسک به پارسی نو می شود نسک عبدالله گجسته یا (کتاب عبدالله ملعون).
درونمایه این کتاب اینگونه است که یکی از «زرتشتیان» شهر استخر در پارس به نام «دین هرمزد» پس از تازش عرب ها مسلمان می شود و نام خود را عبدالله یا شاید عبدالیث می گذارد. سپس دین هرمزد به دربار مأمون، خلیفهٔ عرب در بغداد می رود و یکی از موبدان زرتشتی به نام آذرفرنبغ پسر فرخ زاد نیز به بغداد رفته و در دربار مأمون با عبدالله (دین هرمزد) به مباحثه و مناظره می پردازد، و در پایان آذرفرنبغ سرفراز و پیروز از این هم سخنی و گفتمان بیرون می آید.
حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: ه‍ی‍رم‍ن‍د، ۱۳۷۶

» کتابناکهای مرتبط:
متن های پهلوی
گزارش گمان شکن
نامۀ پهلوانی : خودآموز خط و زبان پهلوی اشکانی، ساسانی

نسخه ها
4.5 / 5
با 26 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 3
۱۳۹۲/۰۵/۱۱


پاسخنگارش دیدگاه
اگه کسی کتاب گجسته ابالیش ترجمه صادق هدایت رو داره لطفن برای دانلود بذاره
نقل قول  
farhizesh
Member
از آپلود کننده بسیار سپاسگزارم. من دربدر دنبال این کتاب میگشتم.
این کتاب از دیده ی زبانشناسی ارجمند است.
نقل قول  
Btaraf
Pro Member
این متن اولین بار توسط صادق هدایت در سال ۱۳۱۹ از زبان پهلوی به پارسی برگردانده شده‌است که در مجموعه نوشته‌های پراکنده، انتشارات امیر کبیر در ۱۳۴۲ به کوشش حسن قائمیان به چاپ رسیده‌است
آیا چیزی هست که صادق هدایت در آن دستی نداشته باشد؟
چه دوره ای رو از دست دادیم!!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You