رسته‌ها
عمل و تئوری بلشویسم (دو زبانه)
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 33 رای
نویسنده:
مترجم:
احمد صبا
امتیاز دهید
5 / 4.6
با 33 رای
(نسخه فارسی - انگلیسی)
کتاب حاضر ثمره سفر راسل به شوروی در سال 1920 است که برای نخستین بار در همان سال منتشر شد. امروزه بدون کمترین تردیدی می‌توان گفت که این کتاب یکی از آموزنده‌ترین آثاری است که در مورد انقلاب اکتبر روسیه و پی‌آمدهای آن نگاشته شده است. اغلب این آثار و به ویژه آنها که به فارسی نگاشته یا برگردانده شده، یا از دیدگاه پیروان متعصب و یکجانبه‌نگر بلشویسم تدوین شده است و یا از موضع خصومت مطلق و به همان اندازه یکجانبه با آن.
... برتراند راسل در عمل و تئوری بلشویسم با اتکا به دانش اجتماعی و دقت فلسفی-منطقی کم نظیر خود، با مشاهده شخصی اوضاع روسیه بعد از انقلاب و ملاقات با اکثر رهبران آن، با گفتگو با مردم عادی شهر و روستا و شرکت در مجامع حزبی و دولتی و سرانجام با کاوش در مبانی ایدئولوژیک و نظری بلشویسم (که بعدها و پس از مرگ لنین و به منظور بهره‌برداری از اتوریته او، مارکسیسم لنینیسم نام گرفت) توانسته است تصویر گویایی از حساس‌ترین دوره انقلاب آن کشور و ماهیت بلشویم عرضه کند.
این نوشته هم به‌عنوان یک سند تاریخی معتبر از اوضاع خاص روسیه در سال‌های اولیه انقلاب دارای اهمیت است، هم جوانبی از یک نظریه عام در باب انقلاب‌ها را در بر دارد و هم مفاهیم و اشاراتی را به‌دست می‌دهد که خواننده به‌واسطه و با تعمیق آن‌ها می‌تواند به تجزیه و تحلیل جامعه و جهان خود نشیند و از طی طریق فاجعه‌بار دنباله‌روی و ساده‌اندیشی برهد.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
213
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
f@rh@d
[email protected]@d
۱۳۹۱/۱۲/۱۷

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی عمل و تئوری بلشویسم (دو زبانه)

تعداد دیدگاه‌ها:
3
خیلی وقت بود دنبال این کتاب راسل میگشتم.مرسی
با درودی بیکران و سپاسی فراوان برای بارگزاری چنین نسک ارزشمندی . امیدوارم برای همگان سودمند باشد:baaa:
یک سند تاریخی معتبر از اوضاع خاص روسیه در سال‌های اولیه انقلاب
عمل و تئوری بلشویسم (دو زبانه)
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک