رسته‌ها
شهر فرنگ از همه رنگ
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 57 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 57 رای
مجموعه چند قطعه طنز سیاسی و اجتماعی

ایرج پزشکزاد:
پزشک زاد در سال ۱۳۰۶ خورشیدی با اصلیت بهبهانی در تهران زاده شد.وی پس از تحصیل در ایران و فرانسه در رشتهٔ حقوق دانش‌آموخته شد و به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول بود. پس از آن به خدمت در وزارت خارجه ادامه داد و آخرین سمتش مدیرکل روابط فرهنگی بود.
وی کار نویسندگی را در اوایل دههٔ ۳۰ با نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجلات و ترجمهٔ آثار ولتر، مولیر و چند رمان تاریخی آغاز کرد.
پزشک زاد در باره بیوگرافی خودش به طور خلاصه می‌گوید:
از پدری پزشک و مادری معلم به دنیا اومدم. تحصیلات ابتدایی و متوسطه در تهران و تحصیلات عالیه رو در فرانسه در رشته حقوق گذراندم. بعد از فارغ التحصیلی به استخدام وزارت امور خارجه در آمدم و به عنوان دیپلمات تا انقلاب در اونجا کار کردم. بعد از انقلاب از کار اخراج شدم به طوری که حتی حقوق بازنشستگیم شامل حالم نشد. بعد از اون به فرانسه برگشتم و به کار روزنامه نگاری و قلم زنی و نوشتن اراجیف! مشغول شدم.
برخی سریال قهوه تلخ را کپی ناشیانه‌ای از کتاب ماشاءالله خان در دربار هارون‌الرشید نوشته ایرج پزشک زاد می‌دانند .
در فرانسه, عضو شورای نهضت مقاومت ملی شد که با رهبری شاپور بختیار تشکیل شده بود. وی برای نهضت چند کتاب نوشته‌است از جمله 'مروری بر واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
121
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
mohammad abedi
mohammad abedi
۱۳۹۱/۱۱/۲۵

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی شهر فرنگ از همه رنگ

تعداد دیدگاه‌ها:
4
کارهای پزشک زاده در اوج زیبایی وطنازی وقایع روز زمان را بخوبی باز میکند
عالی بود
خدا نویسندگانی توانمند چون ایشون رو برای ما پارسی زبانان نگاه داره و بر عددشون بیافزاید
ایرج پزشکزاد به حق بزرگترین طنز نویس نسل گذشته ایران و الگوی بسیاری از نسل فعلی. دایی جان ناپلیون وی تصویری واقعی از فرهنگ و اندیشه ایرانی است که تمامی ناملایمت و مشکلها را به دیگران نسبت می دهند. حال انگلسها باشند يا همه. دن کیشوت و دایی جان ناثلیون هردو یک مفهوم را میرسانند و آن توهم است چه در عرصه زندگی. چه در عرصه سیاست و چه در عرصه کار و غیره. و افسوس که در این میان شازده اسدالله میرزاها کم شده و آرام آرام جای خود را به دایی جان ها میدهند.
[edit=sara-sina]1391/11/25[/edit]
شهر فرنگ از همه رنگ
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک