رسته‌ها
گیله مرد
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 882 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.5
با 882 رای
برای بهتر شناختن «گیله مرد» می توان آن را با داش آکل هدایت و تنگسیر چوبک مقایسه کرد. در این دو داستان موضوع حول قهرمانی قهرمان دور می زند. داش آکل قهرمانی است که قربانی می شود اما به هر حال مساله فردی است و در تنگسیر زائرمحمد کم و بیش حال و هوایی ماجراجویانه دارد. در هر دو این فرد است که موقعیتی محوری دارد و… داستان حول و حوش خلق وخوی درونی و در واقع تجربه درونی آنان _داش آکل و زائر محمد_ دور می زند در حالیکه در «گیله مرد» موضوع چندان ارتباطی به خلق وخوی گیله مرد ندارد. حتی «طوفان جنگل و هوای بارانی و نمناک و نامناسب جانشین کیفیت روانی گیله مرد شده است.» زیرا داستان اساسا رئالیستی است و نقطه عزیمت واقعیت بیرونی است، گیله مرد بالاجبار و در موقعیتی ناخواسته درگیر ماجرا شده درحالیکه دوست دارد در همان جنگل و خانه روستایی اش زندگی کند اما اتفاقاتی در روستاها مثل بهره مالکانه گرفتن از روستا و حاکم شدن مالک او را به ناگزیر در موقعیت حساس قرار می دهد که او را وادار به داخل شدن در ماجرا می کند که نهایتا منجر به کشته شدنش می شود. به همین دلیل درباره علوی گفته می شود که او قهرمانان و نه قهرمان در قهرمان مساله همواره فردی است مثل داش آکل و تنگسیر داستان هایش را همواره در متن وقایع اجتماعی و سیاسی جامعه توصیف می کند و این یعنی آنکه اتفاقات قبلا افتاده و آنگاه سوژه ها وارد داستان می شوند. زنی در جنگل شیون می کند این مساله لحظه ای گیله مرد را به حال خود رها نمی کند. «شیون کردن زنی در جنگل» دیگر نمادی می شود که تنها همان به دنیای واقعی او معنا می دهد و او را به پیش می راند. موسیقی ای می شود که بر اثر تکرار و تداعی تصاویر به قدرت و قوت القای معنا می افزاید و در نهایت به گیله مرد انگیزه می دهد تا تمام نیروی خود را جمع کند و بر اتفاقات بیرون از خود تاثیر گذارد.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Reza
آپلود شده توسط: Reza
۱۳۸۶/۰۵/۰۲
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
14
فرمت:
PDF

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی گیله مرد

تعداد دیدگاه‌ها:
28
گیله مرد یکی از آثار شاخص و برجسته ادبیات معاصر ایرانه. حتما بخونیدش.:x
داستان گیله مرد توی کتاب ادبیات فارسی سال دوم دبیرستان هست البته بسیار خلاصه داستان کاملش خیلی جذاب تر هست.
باد دست بردار نبود ،، مشت مشت باران را توی گوش و چشم ماموران و زندانی می زد . می خواست پتو را از گردن گیله مرد باز کند و بارانی های ماموران را به یغما ببرد. غرش آب های غلیظ جیغ مرغابی های وحشی را خفه می کرد. در جنگل گویی زنی درد می کشید و شیون می زد . گاهی در هم شکستن ریشه یک درخت کهن زمین را به لرزه در می آورد. یک موج باد از دور با خشاخش شروع و به زوزه وحشیانه ای ختم می شد . توصیف هایش واقعا زیباســت ! :x
نامه ها داستان اول این کتاب حال و هوای عجیبی به آدم میده. از اول داستان که شخصیت اصلی داستان رو تو ذهنت مجسم می کنی دیگه دوست داری 65 صفحه رو یکجا بخونی. داستان یه ره نچکا هم با اینکه کم بود اما خیلی جالب منظور نویسنده رو رسونده.
این کتاب منو یاد کتابخونی تو دوران تحصیل انداخت! هنوز فضای داستان توی ذهنم هست ، همچنین حس و حال و فضای زندگی خودم:-) یادش بخیر... اون زمان آب بی فلسفه میخوردیم ، توت بی دانش می چیدیم و تا اناری ترکی بر می داشت دست فواره خواهش میشد!!!
سلام كتاب متاسفانه كامل نيست . گيله مرد از جمله كتاب هاي نايابي است كه من در اوج خوش شانسي آن را پيدا كردم . اگر فرصت كنم ، حتما اسكن كرده و براي دانلود قرار خواهم داد .
کتابیست عالی و پر محتوا و لازم برای خصوصا ما ادبیاتی ها.با تشکر
این کتاب کامل نیست . کتاب گیله مرد مجموعه ای از داستان های بزرگ علوی هستش که خود داستان گیله مرد رو هم شامل میشه .اگه میشه کاملشو بزارید .(!)
بسیار خوب بود و تکمله ای بر درس دبیرستان
PDF
119 کیلوبایت
افزودن نسخه جدید
انتخاب فایل
comment_comments_for_the_file
کاربر گرامی!
امکان خرید اشتراک از خارج کشور ایران، با استفاده از حساب پی‌پال فراهم شده است.