Hiweb

مجله ایرانشهر (جلد نخست)

مجله ایرانشهر (جلد نخست)

حسین کاظم زاده (۲۰ دی ۱۲۶۲ در تبریز - ۲۷ اسفند ۱۳۴۰ در سوئیس) معروف به ایرانشهر از دانشمندان و نویسندگان نامدار ایرانی است. شهرت وی به «ایرانشهر»، به‌دلیل انتشار مجله‌ای به همین نام بین سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۶ شمسی است. وی برادر دمکرات معروف، دکتر زین‌العابدین است. او مدتی دیپلمات سفارت ایران در لندن بود.

حسین فرزند حاج میرزا کاظم در شهر تبریز چشم به جهان گشود. وی در استانبول انجمنی مخفی به نام «انجمن برادران ایرانی» را برای پیشبرد جنبش مشروطه پایه‌گذاری کرد. ایرانشهر از سال ۱۳۱۵ خورشیدی در روستای دگرسهایم ایالت سنت گالن سوییس به تالیف و نگارش کتاب‌های گوناگون همت گماشت. او به زبان‌های فرانسه و انگلیسی و آلمانی آشنائی داشت و مدتها در دانشگاه کمبریج با سمت معاونت پروفسور ادوارد براون خاورشناس معروف زبان فارسی تدریس می‌کرده‌است.

کاظم‌زاده در برلین با همکاری ابراهیم پورداوود و چند تن دیگر مجلهٔ ایرانشهر را منتشر می‌کرد. شمارهٔ نخست این مجله در ۲۲ ژوئن ۱۹۱۹ در ۱۶ صفحه انتشار یافت.

کاظم‌زاده در اواخر عمر در سوییس به عرفان روی آورد و مکتب عرفان باطنی را بنیان گذارد .
ایرانشهر:


ایرانشهر، مجله‌ای است که حسین کاظم‌زاده (که بعدها شهرت ایران‌شهر گرفت) آن را منتشر می‌ساخت. این مجله بین سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۶ شمسی است در برلین منتشر و در حدود ۴۰ شهر ایران پخش می‌شد.

ایرانشهر از پرنفوذترین مجلات دورهٔ خود بود و کسانی چون محمد قزوینی، اقبال آشتیانی، مشفق کاظمی، صادق رضازاده شفق، رشید یاسمی، ابراهیم پورداوود و دیگران در آن مطلب می‌نوشتند.

مطالب ایرانشهر نسبت به مجله کاوه روان‌تر و عوام‌فهم تر بود. این مجله از جمله مهم‌ترین کانون‌هایی بود که باستان‌گرایی را در سطح وسیع و به طور عامه‌پسند و فراگیر تبلیغ می‌کرد.

از میان ۲۶۳ مقالهٔ منتشر شده در مجله، ۷۳ مورد در بیان اهمیت آموزش عمومی و غیر مذهبی، ۴۵ مقاله در ضرورت بهبود بخشیدن به منزلت زنان، ۳۰ مقاله در توصیف تأیید آمیز ایران پیش از اسلام و ۴۰ مقاله نیز در علوم و فلسفهٔ جدید غربی نوشته شده بود. آبراهامیان معتقد است مضمون همیشگی ایرانشهر، این نظریه بود که عقب‌ماندگی فعلی ایران ناشی از حملهٔ اعراب است و اینکه امپریالیسم عرب توانایی‌های خلاق مردم هوشمند آریایی را راکد گذاشته است.

» کتابناکهای مرتبط:
مجله ایرانشهر (جلد دوم)
مجله ایرانشهر (جلد چهارم)
مجله ایرانشهر (حلد سوم)

نسخه ها
PDF
حجم: 20 مگابایت
تعداد صفحات: 396
4.9 / 5
با 27 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 7
۱۳۹۱/۱۰/۱۹


پاسخنگارش دیدگاه
ایرانشهر مجله‌ای است که حسین کاظم‌زاده بین سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۶ شمسی در برلین منتشر می کرد و در حدود ۴۰ شهر ایران پخش می‌شد.ایرانشهر از پرنفوذترین مجلات دورهٔ خود بود و کسانی چون محمد قزوینی، عباس اقبال آشتیانی، مشفق کاظمی، صادق رضازاده شفق، رشید یاسمی، ابراهیم پورداوود و دیگران در آن مطلب می‌نوشتند.مطالب ایرانشهر نسبت به مجله کاوه روان‌تر و عوام‌فهم تر بود. این مجله از جمله مهم‌ترین کانون‌هایی بود که باستان‌گرایی را در سطح وسیع و به‌طور عامه‌پسند و فراگیر تبلیغ می‌کرد. از میان ۲۶۳ مقالهٔ منتشر شده در مجله، ۷۳ مورد در بیان اهمیت آموزش عمومی و غیر مذهبی، ۴۵ مقاله در ضرورت بهبود بخشیدن به منزلت زنان، ۳۰ مقاله در توصیف تأییدآمیز ایران پیش از اسلام و ۴۰ مقاله نیز در علوم و فلسفهٔ جدید غربی نوشته شده بود. آبراهامیان معتقد است مضمون همیشگی ایرانشهر، این نظریه بود که عقب‌ماندگی فعلی ایران ناشی از حملهٔ اعراب است و اینکه امپریالیسم عرب توانایی‌های خلاق مردم هوشمند آریایی را راکد گذاشته است. نقل از ویکی پدیا.
نقل قول  
fendereskei
Member
لطفاً موبایل ویوی سایت رو هم در دستور کار قرار بدین بسیار آشفته است توی موبایل
نقل قول  
manoili
Member VIP
عالییییی
لطفا مجله آینده رو هم بزارین و همین طور کاوه
نقل قول  
Cyrus 2014
Member
با درود.

بسیار عالی بود. یکی از بهترین کتاب های این سایت. اثر جاودان زنده یاد ایرانشهر.

من به عنوان یک تبریزی به میهن پرستی ایشان افتخار می کنم.

یادش گرامی باد.
نقل قول  
kourosh714
Member
گردانندان عزیز کتابناک،درودهای گرم مرا پذیرا باشید.از جمله کارهای سخت در خور ستایش شما،آپلود مجله ها و نشریه ها ی نایاب و یا کمیاب سالیان دور است که درین روزگار عسرت کتاب و کتابخوانی کاری ست بسیار مغتنم.اما متاًسفانه گاه چنان که باید اجرای کار به درستی إنجام نمی شود،نمونه را جلد اول و دوم همین مجله ی بسیار ارجمند ایرانشهر است که ترتیب صفحه ها وارونه ست به طوری که کتاب را باید از آخر به اول خواند!از این رو ضمن تذکار این مطلب دیگر بارمراتب سپاس و قدرشناسی خود را تقدیم تان می کنم.
نقل قول  
davod7070
Member
سلام
اگر امکان دارد مجلات همشهری داستان و معماری و سایر را برای خوانندگان قرار دهید
یاعلی
نقل قول  
esmaelhazrati
Member
باتشکر فراوان ازاین بزرگواری
آیاامکان دارد مجله خواندنی هاراهم ارائه دهید . که درآنصورت مزید امتنان خواهدبود.
سپاس بی قیاس
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You