Hiweb

در شناخت نیچه

این کتاب سعی دارد نیچه را بهتر بشناساند. لیکن از میان مقالات، تنها مقاله ی دکتر ناصرالدین صاحب الزمانی- این دانشمند مستقل و دردآشنای فرهنگ ایران زمین- بدور از هیاهوهای مسلط و بی اعتنا به تابوهای جعلی برساخته ی آنانی که برای جوانان ما آشهای پرروغن آماده تجویز می کنند؛ از نیچه، بسان هر الگوی تقلید پذیر دیگر، تقدس‌زدایی کرده و نشان می دهد که چگونه نیچه نیز، مانند مارکس و فروید، پس از آنکه برای توجیه و تبیین واقعیت خوداندیشیده، به مجاز و استعاره و نیز تمثیل، متوسل شده، راه بازگشت را گم کرده و دنیای مجازی ذهنی خود را، تنها دنیای واقعی پنداشته ، بدلیل گمشدگی در وادیهای مجازی، هیچگاه نتوانسته اند به خود و پیروانشان بگویند که در سراب مجاز، ره گم کرده اند. مجاز مارکس، باعث هفتاد و چهار سال ( 1991- 1917 ) جنایات رژیمهای مستبد مطلقه ی کمونیستی گردیده و تنها پس از کشتار دهها میلیون انسان، این سراب مجازی فروریخت و چهره ی واقعی خود را به فریب خوردگان خویش نشان داد. لیکن چه حیف و چه دریغ از این همه خون به ناحق ریخته و از این همه توان پرپرشده!

دکتر صاحب‌الزمانی، که خود در غرب ، نخست در آلمان، تحصیل کرده و زبان آلمانی کم و بیش بمثابه زبان دومش بشمار می رود، با درک عمیقی که از آلام جامعه‌ی ما دارد به آثار نیچه و دیگر نامبردگان در این نوشته مراجعه نموده و به فراستی که مختص تجارب و ذهن وقاد و نقاد اوست، دریافت که چگونه یک پیشوند زبان آلمانی (ـ ueber= ـ Abar = ابر فارسی، مثل ابرمرد، ابرقدرت...) با این هر سه متفکر بزرگ قرون اخیر بازی کرده و آنان را در چنبره ی یک مجاز اسیر نگه داشته است.

این مقاله، به تمام اطراف فرضیه های این سه اندیشمند نمی پردازد. دکتر صاحب الزمانی، خود، همیشه از تک سبب بینی پرهیز داده است و از آسانسازی و تقلیل دریافتهای دیگران – آنطور که مطابق فهم عامه گردد- بازداشته است. وی در این مقاله، فقط به یک اشتباه ، یک غفلت، یک بی توجهی، که این سه غول اندیشه قرون اخیر مشترکا در آن فرودرغلتیده‌اند، اشاره کرده و نشان داده است که اشتباهات غولها چطور می تواند تاثیرات بدخیم غول‌آسا داشته باشد.

تفکر اساطیری ما و هر قومی که سرنوشت و سرگذشت شبیه ما را داشته، هنوز در جوانان ما شوق یافتن رهبر و پیشوا را برافروخته داشته است. این اشتیاق به نیچه، مارکس...یا هر کس دیگر، که حتی از برشمردن یک اشتباه آنان برمی آشوبد، مجال تفکر مستقل و یافتن راه چاره را از جوانان ما گرفته و آنان را همچنان، با گریز از قبول مسئولیت، منتظر و چشم انتظار منجی نگه داشته است ، که همه ی کارها را، یک اشاره، و یا یک سخن او، انجام دهد. در صورتیکه
" لیس للانسان الا ما سعی"!

حق تکثیر : اهدایی مولف http://mhsz.blogfa.com/post-4.aspx

» کتابناکهای مرتبط:
اقتصاد بیمار کتاب

نسخه ها
PDF
حجم: 2 مگابایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 34
4.6 / 5
با 54 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 21
۱۳۹۱/۱۰/۲۷


پاسخنگارش دیدگاه
- نیچه به فراوانی سخن و اندیشه برای دهش دارد و هر کس به فراخور حال و نیاز ، برداشتی و سنجشی از گستره فهم و اندیشه وی دارد.
اما مهمترین و اساسی ترین رویکرد در نظام اندیشگی نیچه ، بازخوانی و به چالش کشیدن ارزشهای صلب و حاکم و البته ارزش ارزشها که همان مصیحیت بود.
وناگفته پیداست که رویکرد نیچه در نقد میتواند به سان یک روش عقلایی و ضروری در به نقد کشیدن و به چالش طلبیدن ارزشهای موجود در هر دوره تاریخی و
بخصوص در دنیای مدرن کنونی مفید به فایده باشد و...

- نویسنده به زبان استعاره نیچه و فروید و مارکس اشاره کرده است(که البته در مورد فروید و مارکس این سخن مهمل است) ، در اینکه ساختار نوشتار نیچه
ادیبانه و شاعرانه است ، مجادله ای نیست ولی مگر ایرادی به این کار است؟ چگونه است که ما در زبان سرتاسر شعر ، شمس و مولانا و حافظ و دیگران این
همه فلسفه و اندیشه و استدلال بیرون میکشیم (جالب اینکه خود آقای صاحب زمانی کتاب "خط سوم" را نگاشته اند)ولی در خصوص نیچه همین عمل را همچون
روشی و منطقی در رد و ابطال اندیشه وی ! و...

-به قول ارتور سی دانتوی فیلسوف ، " زمانی که شما صدایی به گوشخراشی نیچه داشته باشید ، بار مسولیت زیادی به دوش می کشید" ... و او همانطور که عنوان
یکی از کتابهایش نشان می دهد"انسانی ، بسا بسیار انسانی " بود.(اراده قدرت - مجید شریف)
نقل قول  
yashi_uh
Member
هایدگر معروفه به فیلسوف سخت فهم.واقعا افکارش خیلی عجیبه.و بزرگترین فیلسوف قرن بیستم.میگه من اثار نیچه رو خوندم.من نمیتونم حتی بهش نزدیک بشم چه برسه بخوام بفهممش.
نیچه ابر مرد خودشه
نقل قول  
stopsari
Member
حیوانات با چنگ و دندان بقا پیدا میکنند اما بشر که ضعیف است با اختراع چیزی به نام عقل،،،
نقل قول  
princi pino
Pro Member
اَز آدمها بُت نسازید.
این خیانت است،
هم به خودتان،هم به خودشان!
خدایی می شوند که،
خدایی کردن نمی دانند...!
و شما،
در آخر می شوید سر تا پا،
کافرِ خــــــدایِ خود ساخته...!

نیچه
غروب بُتان
نقل قول  
star dark
Member
کامیون حمل زباله
روزی من سوار یک تاکسی شدیم، و به فرودگاه رفتیم. ما داشتیم در خط عبوری صحیح رانندگی می کردیم که ناگهان یک ماشین درست در جلوی ما از جای پارک بیرون پرید. راننده تاکسی ام محکم ترمز گرفت. ماشین سر خورد، و دقیقاً به فاصله چند سانتیمتر از ماشین دیگر متوقف شد! راننده ماشین دیگر سرش را ناگهان برگرداند و شروع کرد به ما فریاد زدن. راننده تاکسی ام فقط لبخند زد و برای آن شخص دست تکان داد. منظورم این است که او واقعاً دوستانه برخورد کرد.
تعجب کردم و پرسیدم: ((چرا شما تنها آن رفتار را کردید؟ آن شخص نزدیک بود ماشین تان را از بین ببرد و ما را به بیمارستان بفرستد!)).....
در آن هنگام بود که راننده تاکسی ام درسی را به من داد که اینک به آن می گویم:
((قانون کامیون حمل زباله)) او توضیح داد که بسیاری از افراد مانند کامیون های حمل زباله هستند. آنها سرشار از ناکامی، خشم، و ناامیدی ( زباله) در اطراف می گردند. وقتی زباله در اعماق وجودشان تلنبار می شود، آنها به جایی احتیاج دارند تا آن را تخلیه کنند و گاهی اوقات روی شما خالی میکنند.
به خودتان نگیرید. فقط لبخند بزنید، دست تکان بدهید، برایشان آرزوی خیر بکنید، و بروید.
زباله های آنها را نگیرید و پخش کنید به افراد دیگر ی در سرکار، در منزل، یا توی خیابان ها. حرف آخر این است که افراد موفق اجازه نمی دهند که کامیون های زباله روزشان را بگیرند و خراب کنند.
زندگی خیلی کوتاه است که صبح با تأسف ها از خواب برخیزید، از این رو..... ((افرادی را که با شما خوب رفتار می کنند دوست داشته باشید. برای آنهایی که رفتار مناسبی ندارند دعا کنید))
زندگی ده درصد چیزی است که شما می سازید و نود درصد نحوه برداشت شماست.
نقل قول  
شیدای صحرا
Pro Member
برای اینکه بت پرست نباشی،کافی نیست که بت ها را شکسته باشی،باید خوی بت پرستی را ترک گفته باشی.
. . . "نیچه"
نقل قول  
شیدای صحرا
Pro Member
نیچه میگوید:تفنگهای پر برای شلیک به مغزهای پر ساخته شده اند و مغزهای خالی برای پر کردن این تفنگها!
از کسی که کتابخانه دارد و کتابهای بسیار میخواند نباید هراسید از کسی باید ترسید که تنها یک کتاب دارد و آن را مقدس میپندارد ولی هرگز نخوانده است!
نقل قول  
STALIN1
Member
بزرگترین تفسیرهای اشتباه از همین به اصطلاح مفسرهای ابله میشود. این ابلهان بهتر است که کتابهای کودکان را بخوانند و نه فلسفه . و آنها را همانطور که خود می پسندند. برای خود بازگو کنند . زیرا این دکترها و پروفسورها و کله کدوها حقایق را به سود خود و به میل خود وارونه می کردند و میکنند و دیگر هیچ.
نقل قول  
arura14
Member
یحتمل (!!!) مارکس و فروید ذوق اش را نداشته اند که از ادبیات به آن صورت استفاده نکردند
گناهی بر نیچه نیست

+ البته من هنوز این کتاب را نخوانده ام
نقل قول  
tankamanee
Member
نقل قول از tankamanee:
نقل قول از poorfar:
ارادت من از شما محمد جان و مسعود عزیز به مارکس بیشتر چون خیلی از نظرات مارکس در زمان صحبت کردنم به کار می برم و خیلی هم نظراتم به مارکس نزدیکه والهام گرفته از ایشون هستش در بعضی حوزها.. فقط ماتریالیست تاریخش یه ذره دوست ندارم ..
اینجا قرار نیست در مورد مارکس صحبت بشه .. اجازه بدید در کتابهای مارکس بحث شود...

جمله تصحیح شدش... باید مینوشتم از شما ،نه نسبت به شما ... ماکه هیچ موقع ارداتمون به مسعود ومحمد کم نمیشه تازه ارادتمون از هزارتا مارکس هم بیشتر....
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You