با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

یادداشتهای اسدالله علم (جلد 1)

یادداشتهای اسدالله علم (جلد 1)

421 صفحه

وی‍رای‍ش‌ و م‍ق‍دم‍ه‌ از: ع‍ل‍ی‍ن‍ق‍ی‌ ع‍ال‍ی‍خ‍ان‍ی‌

یادداشت‌های علم کتابی است شامل خاطرات ، مشاهدات و یادداشت‌های امیراسدالله علم وزیر دربار محمدرضا پهلوی که دکتر علی نقی عالیخانی آنها را ویرایش کرده است. کتاب « یادداشت‌های علم » اهمیت تاریخی دارد زیرا اسدالله علم از یکسو تنها کسی در درون دربار پهلوی دوم بوده که یادداشت‌های خود را به یادگار نهاده و ثانیا از معدود افرادی است که از تمام زد و بندها ، ارتباطات و تحولات ریز و درشت درون درباردوم اطلاع داشته است . این کتاب در بر گیرنده خاطرات و یادداشتهای امیر اسدالله علم در فاصله زمانی 1347 تا 1354 خورشیدی است .
کتاب یادداشت‌های علم که تا کنون پنج جلد از آن به فارسی منتشر شده در دو جلد نیز به طور خلاصه به انگلیسی منتشر شده است. «یادداشت‌های علم» چاپ‌های متعددی در ایران بوسیله انتشارات ثالث، معین ، مازیار و کتاب سرا داشته است.

یادداشتهای اسدالله علم - جلد 2
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=42472

یادداشتهای اسدالله علم - جلد 3
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=40310

یادداشتهای اسدالله علم - جلد 4
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=40311

یادداشتهای اسدالله علم - جلد 5
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=40312

یادداشتهای اسدالله علم - جلد 6
http://ketabnak.com/book/88352

» کتابناکهای مرتبط:
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 5)
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 4)
یادداشتهای اسدالله علم (جلد 3)

نسخه ها
4.6 / 5
با 73 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 42
۱۳۹۱/۱۰/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
saeedhk
Member
از ترتیب دهندگان این سایت مفید متشکرم
نقل قول  
Ejamalit
Member VIP
مردی فاسد و خائن به همسرش
خدمت به فساد اربابش و خیانت دائم ارباب به همسرش
نقشه فساد برای پسر ارباب و با کمال وقاحت شرح میدهد
در حالیکه خیانت کلینتون در آمریکا جنجال به بپا کرد
نقل قول  
E R S
Publisher
نقل از کتاب:
نقل قول:
جمعه یکم فروردین 1348
امروز مصادف با دوم محرم بود. قبلاً عده‌ای به عرض شاهنشاه رسانده بودند که چون دهه‌ی عاشورا است، خوب است سلام منعقد نشود. به من فرمودند. عرض کردم: "البته چنین اجازه‌ای نخواهید فرمود. مراسم ملّی را که نمی‌توان فدای این حرف‌ها کرد." [...] به خاطرم آمد که شاه عباس کبیر، روز نوزدهم رمضان به کلیسای ارامنه جلفای اصفهان رفت، شراب‌هایی که می‌خواست برای پادشاه اسپانیا بفرستد، شخصاً چشید و طعم کرد، به وزرا و درباریان هم امر داد با آنکه روزه بودند شراب‌ها را طعم کردند و تصدیق کردند که خوب است! بعد آن را برای پادشاه اسپانیا فرستاد. وقتی قدرت باشد، همه این مسائل حل است.
من وقتی نخست‌وزیر بودم، رأی زنها را در انجمن‌های ایالتی‌وولایتی اعلام کردم. چه بلایی سر من آوردند خدا می‌داند تا بالاخره بعد از یک سال با پشتیبانی محکم شاه، اجامر و اوباش را بر سر جای خود نشاندم و آخوندها را گرفتم و تبعید کردم، بعضی از اجامر هم اعدام شدند. این مطلب در ایران برای همیشه حل شد. [...] خدا به شاه عمر بدهد، بعد که نباشد، مردم ایران خواهند فهمید که چه گوهر گرانبهایی داشتند.

چنین رویکردی اون هم در یک جامعه به شدت مذهبی و سنت گرا، نیاز به یک حاکم آهنین داره، که البته ماستی مثل محمدرضا هرگز چنین حاکمی نبود (خود علم این نکته رو به این صورت میگه: وقتی قدرت باشد، همه این مسائل حل است).
علم در این خاطره با همون چابلوسی معمول، پشتیبانی شاه رو دلیل موفقیت خودش میدونه، ولی واقعیت اینه که این علم بود که پشتیبانی اش برای شاه حیاتی بود. شاه بدون علم، یک سال هم نتونست دوام بیاره! اگه علم سال 57 زنده بود و از سلامتی لازم برخوردار بود، به احتمال زیاد تاریخ به شکل دیگه ای رقم میخورد.
خواندن خاطرات اسدالله علم برای هر کسی که میخواد بفهمه چه شد که کار به اینجا رسید ضروریه.

(یه هشدار هم تو پرانتز: بنا بر مشاهداتی که تا این لحظه داشتم، شاهزاده "رضا پهلوی" نیز از نظر میزان "ماست" بودگی! دست کمی نسبت به پدر فقیدش نداره. خوشمان بیاد یا نه، برای پیش بردن امور در کشوری مثل ایران نیاز داریم به آدم هایی که هم روشن فکر باشند و هم فوق العاده سرسخت)
نقل قول  
شنیده ام یادداشتهای علم بسیار جالب و مفید هستند ولی چون قابل دانلود نیستند من نمیتوانم آنرا بخوانم اگر کسی از روش مطالعه این گونه کتابها اطلاعی دارد لطفا مرا هم راهنمایی فرمایند . با تشکر
نقل قول  
wizared
Pro Member

آقای آرنولد لاهیچ همونطور که ناظر ارشد گفتند می تونید با مدیر کل صحبت کنید چون ایشون کاملا تمام پیامهای شما رو خوانده اند و در جریان هستند.
زیر کتاب دیگه این بحث رو ادامه ندین که حذف میشه...
نقل قول  
saraab
Publisher
آقای آرنولد لاهیچ هدف شما کاملا از نوشتن این دروغها مشخصه.

شما 2 روز هست که دارید با انواع پیامهای توهین آمیز پروفایل منو مورد عنایت قرار میدهید و چون جوابی نمیگیرید دست به این رفتارهای غیر اخلاقی زدید

از ساختن پروفایلهای دخترانه و پسرانه خودداری کنید ؛

شما یه روز در نقش روانشناس ؛ یه روز مشاور روابط جنسی ؛ روز دیگه خانم فوق لیسانس وکیل ... و در نهایت دانشجوی تربیت بدنی که مشاور بدن سازی کاربران سایت هست ظاهر میشوید

بیش از یکسال هست که کادر مدیریت از این رفتارهای شما ؛ و دعواهای لفظی شما با ناظر سایت" آقا پیام" که ازتون خواسته بودن دست از این رفتارهاتون بردارید؛ مطلع هستند و دیروز پروفایلهای شما همگی به دست مدیر کل مسدود شده اند ...

فرمودید که ما طاقت شنیدن پیامهای انتقاد آمیز رو نداریم ؛ پیامهای توهین آمیزی که شما در این مدت برای من گذاشتید همه رو مدیر کل خوانده اند و هیچ انتقاد و پیشنهادی در اون ندیدند وگرنه حتما پیگیری میکردند.

برای اطلاع شما عرض بشه که اون 2 پیامی هم که در ابتدا به شما فرستاده شد بعد شناسایی چند پروفایلی بودن شما ؛ به رویت مدیر کل رسیده بود و با هماهنگی ایشون براتون گذاشته شد.

می تونید با مدیر کل در این زمینه صحبت کنید و بخواید که تعدادی از این پروفایلهای زنانه و مردانه شما رو مجددا فعال کنند.

بحث رو اینجا تموم کنید و با مدیر کل می تونید در پروفایلشون صحبت کنید.
نقل قول  
sobhesahari
Member
تا جایی که من میدونم این صفحه دیدگاه برای کتابه نه تبادل نظرات اعضا لطفا نظراتتون رو نسبت به همدیگه جای دیگه ای درج کنین
نقل قول  
sagaro
Publisher
هر کس نمیخواهد باالفرض ساگاروی نوعی در پروفایلش پیام بگذارد یا مزاحم شود وی را از لیست دوستان حذف و امکان نگارش پیام را برای غیر دوستان ببندد . نظارت بر 300000 نفر انصافا کار دشواریست . کسانی هم که تحت عنوان اظهار نظر زیر هر کتابی ردی از توهین و آشوب بجا میگذراند بدانند کنابناک پیوندهای دوستی ای دارد که توانایی مفابله با شیطنت ها را بخوبی دارند. امثال بنده و جناب پرشین اینقدر دوستان با معرفت و فرهیخته داریم که جهت بحث ها را از هزل شخصی به نقد علمی تغییر دهند . بیش از این شاهد ساکت دلشکستگی دوستان خوبی مثل خر تو خر - ملا نصرالدین - آیدین و تانکامانی نخواهیم ماند .
نقل قول  
sagaro
Publisher
با اجازه ی ساراجان ، من کمی حرف دارم . هم به عنوان رفیقی که شاهد کوچ حزن آور فرهیختگان سایت بوده و افتخار دوستی با نویسندگان و شعرایی را داشته که فروتنانه در کتابناک حضور داشته اند هم به عنوان یکی ازقدیمی ها (البته به نسبت دوستان جدید تری که هنوز مثل امثال من از بحث و جدل سرد نشده اند) و هم به عنوان دوست مدیران و ناظران و بسیاری ازاعضای سایت که افتخار حضور داده اند . زمانی که کتابناک بسته شد از نزدیک در جریان امر بودم . ضرورت دارد که چرایی سانسور از پرده برون نیفتد . هر چند درک این موضوع دشوار نیست که سایت مدتهاست اسپانسر هایی دارد که دوشادوش مدیران سایت و جناب حمید مدنی باید پاسخ گوی هر خطایی از جانب جمعیت کثیر اعضای سایت باشند . قضاوت نمیخواهم بکنم ولی چند نکته را توضیح میدهم . ناظرین و مدیران سایت به اندازه کافی مشغله دارند و بنده و جناب پرشین عزیز باید قاتق نان باشیم . خواهشن از حاشیه ها گذر کنیم . بیشتر دوستانی که بنده در زیرکتاب دیوانه ها بهتر عاشق میشوند از ایشان یاد کردم علاوه بر سانسور بیشتربه علت رادیکال شدن بحث ها و توهین های شخصی رفتند . چرا که میثاقی نا نوشته داشتیم برای حفظ وحدت نظر تحت نام مقدس ایران که عده ای متعصب آنرا تاب نیاوردند و از هر دو جانب مذهبی و بی مذهب ، شوونیست و جهان وظن و پان قوم آتش جنگ شغله کشید و دوستی ها و پیوند ها را گسست . بنده در حال حاضر به خانم ها و آقایان سراب و پرشین و سارا و عباسیان و خر تو خر و نیز مدیران ارشد سایت توامان ارادت و علقه دارم . روا نیست که شاهد این جدال لفظی باشم و کاری نکنم . متاسفانه برخی اعضای جدید الظهور در زیر هر کتابی به روشن کردن آتش مشغولند و ماشا الله در همه امور هم علامه و صاحب نظر . توصیه میکنم اعضای حقیقی سایت در هیچ کامنتی بدیشان پاسخ ندهند . پرشین عزیز باید کاملا متوجه عرض بنده شده باشند با توجه به تجربه ی مشترکی که از آن اکانت جعلی و توهین گر زیر بحث انتخابات 88 داریم
نقل قول  
sara-sina
Publisher
دوستان عزیز
بحث در مورد مسائل سایت همینجا تمومه.هر دیدگاه دیگه ای در این مورد حذف خواهد شد.
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You