رسته‌ها
با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد دوم)

خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد دوم)
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 26 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 26 رای
خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد اول)
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=42389


حزب توده در آغاز به عنوان یک حزب ملّی و میهنی عمل می‌کرد و به همین جهت بسیاری از هنرمندان، استادان، نویسندگان و روشنفکران میهن‌پرست ایران را به خود جلب کرده بود. نوآوری در هنر و ادبیـّات و شعار مبارزه برای حفظ استقلال و تمامیـّت ارضی کشور، برقراری آزادی و دموکراسی، تأمین حقوق فردی و آزادی‌های اجتماعی، مبارزه با فقر و فساد و پیکار با امپریالیسم انگلیس و..." حزب توده را به پایگاهی برای نیروهای میهن‌پرست و ترقیخواه تبدیل کرده بود .
امـّا با سیطره ی جناح هوادار شوروی، این حزب بتدریج به ابزاری در خدمت منافع دولت شوروی بدل شد که طی آن، منافع ناسیونالیستی ایران قربانی مصالح انترناسیونالیستی اردوگاه شوروی گردید.


سازمان افسران حزب توده:
حملهء ارتش‌های متّفقین به ایران و تارومار شدن ارتش نوپای کشور در سـّوم شهریور ۱۳۲۰، روحیهء شکست و شرمساری را در میان ارتشیان ایران پدید آورد و باعث خشم و نارضائی افسران جوان نسبت به اوضاع نابسامان سیاسی ـ اجتماعی موجودگردید. این افسران با ایجاد محفل‌هائی، به کانون افسران ناسیونالیست ایران تبدیل گردیدند. امـّا پیروزی ارتش سرخ بر فاشیسم هیتلری و «حماسهء استالینگراد»، برای بسیاری از افسران جوان ایرانی، شکوهمند و الهام‌بخش بود و لذا با توجـّه به حضور «ارتش سرخ» در ایران و نفوذ روزافزون حزب توده و شعارهای میهن‌پرستانهء این حزب در اوایل سال‌های ۱۳۲۰، بخشی از افسران آرمانخواه و عدالتجوی ایران بتدریج به حزب توده پیوستند و «سازمان افسران حزب تودهء ایران» را پدید آوردند . این افسران نقطه آغاز تحولات اساسی در ارتش بودند.

روح الله عباسی:
روح الله عباسی، در سال ۱۳۰۲ در آباده متولد شد . پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در سال ۱۳۲۲ تحصیلات متوسطه را در دبیرستان نظام آغاز کرده و همزمان با آن در مکتب شیخ علی اکبر ندافیان مشهور به شریف الواعظین، در آباده به یادگیری علوم اسلامی پرداخت . در ادامه تحصیل در دانشکده فنی بعنوان دانشجوی ارتش با کسب رتبه اول در امتحانات، برای تحصیل در رشته مهندسی رادار به فرانسه اعزام و پس از بازگشت، در نیروی دریائی جنوب با سمت فرمانده واحد رادار (ناو پلنگ) مشغول خدمت شد .
اندکی بعد به سبب انتقاد و درگیری با فرماندهان به نیروی زمینی منتقل و به کرمان تبعید گردید . ولی همین تبعید زمینه‌ای برای تفحص و تأمل بیشتر در مسائل اجتماعی کشور شد و در ادامه به شبکه نظامی حزب توده ایران پیوست . با لو رفتن سازمان مدتی را در زندان به سر برد .
پس از آزادی از زندان با توفیق در امتحانات، مجدداً وارد دانشگاه تهران شد . و موفق به کسب رتبه اول دانشکده ادبیات گردید ولی به دلیل سابقه اش ساواک مانع از ادامه تحصیل و گذراندن دورهٔ دکتریش در اروپا شد، اما با شایستگی که از خود نشان داده بود و دستور شاه موفق شد برای ادامه تحصیل راهی اروپا شود . او، شاگرد هانری لوفور فیلسوف مارکسیست فرانسوی بوده و پس از اتمام تحصیلات در رشته‌های دکترا در ادبیات فرانسه، دکترا در جامعه‌شناسی، دکترای سیکل سوم در اقتصاد و دکترای دولتی در علوم انسانی، سالها در دانشگاه‌های فرانسه بعنوان استاد مشغول به تدریس بوده است.
دکتر عباسی، به خوبی با شعر و موسیقی سنتی ایران آشنائی دارد و علاوه بر فارسی بر سه زبان زنده دنیا یعنی، انگلیسی، فرانسوی و عربی تسلط دارد .

در ضمن ایشان دستی هم در ترجمه داشته اند و کتابهای «چرا مسیحی نیستم» و «جهانی که من میشناسم» مهمترین ترجمه های ایشان است.

خاطرات یک افسر توده ای:
این کتاب شرح حال یکی از افسران حزب توده(دکتر روح الله عباسی) است در فاصله سالهای 1330 تا 1335.
وی در سال 1322 برای تحصیل در مدرسه نظام از زادگاهش آباده به تهران می آید.پس از چند سال خدمت و تحصیل به حزب توده میپیوندد و پس از لو رفتن سازمان از ارتش اخراج میشود.
این خاطرات صرفا سالهای سخت پس از دستگیری وی را در بر میگیرد .

در جلد دوم این کتاب میخوانید:
حرکت از سیرجان
تنزل درجه
نقل و انتقال داخل زندان و گسترش شناسایی ها
سلول چهارده نفری
بازپرسی و دادگاه
فعالیت افسران در زندان
اعدام گروه شش نفری
سیاست انتشار اخبار دروغ
سازمان افسری و حزب توده
دو مسذله خلیل ملکی و رضا شاه
ندامت در زندان
آزادی من
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
آپلود شده توسط:
mohammad abedi
mohammad abedi
۱۳۹۱/۱۰/۱۰

کتاب‌های مرتبط

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد دوم)

تعداد دیدگاه‌ها:
1
کاش حجم کتاب کم بود۱۴ مگ و صدو خورده ای صفحه!!!
comment_comments_for_the_file
عضو نیستید؟ ثبت نام در کتابناک