Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد اول)

خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد اول)

خاطرات یک افسر توده ای(1330-1335) - (جلد دوم)
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=42392


حزب توده در آغاز به عنوان یک حزب ملّی و میهنی عمل می‌کرد و به همین جهت بسیاری از هنرمندان، استادان، نویسندگان و روشنفکران میهن‌پرست ایران را به خود جلب کرده بود. نوآوری در هنر و ادبیـّات و شعار مبارزه برای حفظ استقلال و تمامیـّت ارضی کشور، برقراری آزادی و دموکراسی، تأمین حقوق فردی و آزادی‌های اجتماعی، مبارزه با فقر و فساد و پیکار با امپریالیسم انگلیس و..." حزب توده را به پایگاهی برای نیروهای میهن‌پرست و ترقیخواه تبدیل کرده بود .
امـّا با سیطره ی جناح هوادار شوروی، این حزب بتدریج به ابزاری در خدمت منافع دولت شوروی بدل شد که طی آن، منافع ناسیونالیستی ایران قربانی مصالح انترناسیونالیستی اردوگاه شوروی گردید.


سازمان افسران حزب توده:
حملهء ارتش‌های متّفقین به ایران و تارومار شدن ارتش نوپای کشور در سـّوم شهریور ۱۳۲۰، روحیهء شکست و شرمساری را در میان ارتشیان ایران پدید آورد و باعث خشم و نارضائی افسران جوان نسبت به اوضاع نابسامان سیاسی ـ اجتماعی موجودگردید. این افسران با ایجاد محفل‌هائی، به کانون افسران ناسیونالیست ایران تبدیل گردیدند. امـّا پیروزی ارتش سرخ بر فاشیسم هیتلری و «حماسهء استالینگراد»، برای بسیاری از افسران جوان ایرانی، شکوهمند و الهام‌بخش بود و لذا با توجـّه به حضور «ارتش سرخ» در ایران و نفوذ روزافزون حزب توده و شعارهای میهن‌پرستانهء این حزب در اوایل سال‌های ۱۳۲۰، بخشی از افسران آرمانخواه و عدالتجوی ایران بتدریج به حزب توده پیوستند و «سازمان افسران حزب تودهء ایران» را پدید آوردند .

روح الله عباسی:
روح الله عباسی، در سال ۱۳۰۲ در آباده متولد شد . پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، در سال ۱۳۲۲ تحصیلات متوسطه را در دبیرستان نظام آغاز کرده و همزمان با آن در مکتب شیخ علی اکبر ندافیان مشهور به شریف الواعظین، در آباده به یادگیری علوم اسلامی پرداخت . در ادامه تحصیل در دانشکده فنی بعنوان دانشجوی ارتش با کسب رتبه اول در امتحانات، برای تحصیل در رشته مهندسی رادار به فرانسه اعزام و پس از بازگشت، در نیروی دریائی جنوب با سمت فرمانده واحد رادار (ناو پلنگ) مشغول خدمت شد .
اندکی بعد به سبب انتقاد و درگیری با فرماندهان به نیروی زمینی منتقل و به کرمان تبعید گردید . ولی همین تبعید زمینه‌ای برای تفحص و تأمل بیشتر در مسائل اجتماعی کشور شد و در ادامه به شبکه نظامی حزب توده ایران پیوست . با لو رفتن سازمان مدتی را در زندان به سر برد .
پس از آزادی از زندان با توفیق در امتحانات، مجدداً وارد دانشگاه تهران شد . و موفق به کسب رتبه اول دانشکده ادبیات گردید ولی به دلیل سابقه اش ساواک مانع از ادامه تحصیل و گذراندن دورهٔ دکتریش در اروپا شد، اما با شایستگی که از خود نشان داده بود و دستور شاه موفق شد برای ادامه تحصیل راهی اروپا شود . او، شاگرد هانری لوفور فیلسوف مارکسیست فرانسوی بوده و پس از اتمام تحصیلات در رشته‌های دکترا در ادبیات فرانسه، دکترا در جامعه‌شناسی، دکترای سیکل سوم در اقتصاد و دکترای دولتی در علوم انسانی، سالها در دانشگاه‌های فرانسه بعنوان استاد مشغول به تدریس بوده است.
دکتر عباسی، به خوبی با شعر و موسیقی سنتی ایران آشنائی دارد و علاوه بر فارسی بر سه زبان زنده دنیا یعنی، انگلیسی، فرانسوی و عربی تسلط دارد .

در ضمن ایشان دستی هم در ترجمه داشته اند و کتابهای «چرا مسیحی نیستم» و «جهانی که من میشناسم» مهمترین ترجمه های ایشان است.

خاطرات یک افسر توده ای:
این کتاب شرح حال یکی از افسران حزب توده(دکتر روح الله عباسی) است در فاصله سالهای 1330 تا 1335.
وی در سال 1322 برای تحصیل در مدرسه نظام از زادگاهش آباده به تهران می آید.پس از چند سال خدمت و تحصیل به حزب توده میپیوندد و پس از لو رفتن سازمان از ارتش اخراج میشود.
این خاطرات صرفا سالهای سخت پس از دستگیری وی را در بر میگیرد .

در جلد نخست این کتاب میخوانید:
از آبادان تا زندان
دانشکده توده شناسی
آشنایی با مارکس
آشنایی با سازمان و مسائل حزبی
بنیان حزب توده
مباحث حوزه ای
طرح مساله فاشیسم
سازمان نظامی حزب توده
غفلت در سازمان نظامی
درباره خسرو روزبه

حق تکثیر :
ت‍ه‍ران‌: نشر س‍رآم‍د ک‍اوش‌، ۱۳۸۲

» کتابناکهای مرتبط:
خاطرات یک افسر توده ای (1330-1335) - (جلد دوم)
بیراهه : پاسخی به «کژ راهه»ی احسان طبری
تزهای بلوم

نسخه ها
4.5 / 5
با 30 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 4
۱۳۹۱/۱۰/۱۰


پاسخنگارش دیدگاه
Keyvanir
Member VIP
تورو خدا یکی لینک و بزاره اینجا
نقل قول  
irlanguage
Member
ای بابا. چه گیری دوستان به حجم کتاب میدن؟!!!!
خوبه کیفیت و dpi رو بیارند پایین چشم درد بگیریم؟
البته شکر خدا لینکش رو هم برداشتند و راحت! صلبات!!!
نقل قول  
yokimura
Member
16 مگا بایت ارزشش رو داشت من مدتی بود در به در دنبال این کتاب بودم.
نقل قول  
محمد764
Member
باتشکرازآپلودکننده محترم 16مگ برای 150صفحه یه کمی زیادنیست؟
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You