Hiweb بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی

در پیرامون اسلام

در پیرامون اسلام

نویسنده:
خواهش از خوانندگان از گفتن بی نیاز است که این کتاب در زمینه یک جُستار بسیار بزرگ و ارجداری است. اسلام چنانکه در آغازش بسیار بزرگ و هَناینده بود و شرق را به تکان آورده، امروز در پایانش نیز بسیار گران و هُناینده است و در
سرآمد توده های شرقی یکی از کارگرترین گرفتاریها میباشد.
در این زمینه میبایست کتاب در چهارصد یا پانصد سات بچاپ رسد و من از کمی فرصت به این دفتر کوچک بس کرده ام.
لیکن با این کمی فرصت گفتنیها را گفته و سخنانی را که تاکنون در این باره بزبان نیامده بود آورده ام.
اینست از خوانندگان دو چیز را خواستارم :
1) این کتابچه را با اندیشه خوانده و سخنانی را که با دانسته های خود ناسازگار
می یابند، زود نرنجند و رو نگردانند. خرد و فهم را بکار انداخته، دلیل ها را بدیده گیرند 4. با این حال اگر ایرادی به اندیشه شان میرسد یا پرسشی میدارند بنویسند و بما بفرستند. ما دوست میداریم در این زمینه ها سخنها گفته شود و آمیغها هرچه بیشتر روشن گردد.
چاپ نخست کتابچه را که بیرون دادیم، کسانی بسخنانی ملایانه پرداختند و برخی هیاهوی برانگیختند.
پیداست که از آنها هوده ای نتوانستی بود.
2) این کتاب در خور آنست که به زبانهای مسلمانان از عربی و ترکی و پشتو و
زبانهای هندوستان ترجمه شود. اینست هرکس که تواند این را به یکی از آن زبانها گرداند، به یک کار نیکی برخاسته است.
چاپ نخست را که بیرون داده بودیم بزبان عربی ترجمه یافته. ولی چون در این چاپ چیزهایی افزوده شده،پس از افزودن اینها به ترجمه نیز آن را به چاپ خواهیم رسانید.

دفتر پرچم
حق تکثیر: نشر این کتاب آزاد است.
www.kasravi.info

» کتابناکهای مرتبط:
نوشته های کسروی در زمینۀ زبان فارسی
عزاداریهای نامشروع
خدا با ماست

نسخه ها
PDF
حجم: 94 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: 54
3.9 / 5
با 63 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۱/۱۰/۱۴


پاسخنگارش دیدگاه
Gipsarkan
Member
از شبهاتی که در این کتاب مطرح گردیده قضیه ذالقرنین و رفتن خورشید به چشمه لجن است که آقا گمان کرده این اشتباه علمیست در حالی که منظور قرآن این بوده که ذوالقرنین گمان کرده نه این که حرف خد هم همین بوده!!
کلمه وجدها در آن آیه نشانگر همین امر است که خورشید در نظر ذولقرنین به لجن فرو میرود و هر کسی به ساحل برود و هنگام غروب به افق نگاه کند همچین موضوعی را می بیند نه این که خورشید واقعا میره تو دریا یا لجن!!!
با اینحال خوبه کسروی کمی انصاف به خرج داد و از پیامبر اسلام با عنوان پاکمرد عرب یاد کرد نه مثل منتقدان فیسبوکی پیامبر را به باد فحش بگیرند!!!
نقل قول  
وی در جرگه زبان شناسان و ادیبان جای می گیرد. تسلط او به زبانهای پهلوی ، عربی ، اسپرانتو ، انگلیسی و ترکی استانبولی بر همگان مسلم است و در ادبیات فارسی نیز، صاحب سبک بود . -
نقل قول  
saeed00131
Member
فکر میکنم اگر این آقا کشته نمیشود الان یک نفر هم نمیشناختش!!!کتاب بسیار ضعیف هستش نویسنده در سطح بسیار پایینی از نظر دانش قرار داره.جواب این آقا رو فکر کنم یه بچه دوم سوم ابتدای هم میتونه بده تعجب اینجاست که چرا ادم ضعیفی مثل آقای کسروی باید کشته بشه که اینقد اعتبار پیدا کنه؟؟
نقل قول  
fatemeh_31358
Member
مردم ذاتاً موجودات تنبل و حقیقت‌گریزی هستند و هر جا ذره ای مخالفت به ظاهر علمی با دین که آنها را به کار و فعالیت مشروع به دور از مال‌اندوزی و لذتجویی و کم‌فروشی فرامی‌خواند و امر به عدالت و نوعدوستی می کند، سریعا از آن طرفداری می کنند و روشنفکری می نامندش.
نقل قول  
allameramin
Member
با سلام خیلی کوتاه عرض کنم بنده کتاب های کسروی را مطالعه کردم و دیدم که ایشان خیلی بی سواد هستن اصلا انگار بهره ای از علم و دانش نبرده اند در اینجا نمی خواهم به حرفهای عوام فریبانه و مغالطات ایشان اشاره کنم فقط همین قدر میگویم که ایشان نه از دین چیزی میدانند و نه از فلسفه دین و نه از مفهوم آزادی و نه اصلا از عالم و شئونات عالم ماده چیزی میدانند که دائم خلط بین احکام شرعی با خرافه هایی که در مردم عامه پیدا می کند و خلط بین فلسفه دین (به حمل اولی) و خود دین (به حمل شایع) و همچنین خلط بین اصول دین و فروع می کنند . ایشان منطقی و برهانی هم صحبت نمی کنند فقط حرفهای عامیانه و کوچه خیابانی میزنند تا عوام را فریب دهند.
ایشان می روند و در میان مردم چند خرافه پیدا می کنند و از آنها اشکال میکند و آنها را به اسم دین مینویسند و مردم عوام که تخصصی ندارند فکر می کنند ایشان روشن فکر است زیرا برخی عوام تا میبینند که یک نفر به مقداری از گزاره های دینی اشکال می کند و حرف از روشن فکری میزند فکر میکنند با سواد است. فتأمل
نقل قول  
farhizesh
Member
راستی کتاب بسیار خوبی است.
سخنانی گفته که جز با گلوله و کارد پاسخی نشنید.
نقل قول  
البته مرحوم کسروی خودشان هم از تعصبات دینی مبرا نبودند.اگر به کتاب ورجاوند بنیاد ایشان مراجعه کنید مطالب خطرناکی را می خوانید.تعلیمات ایشان به شدت جزمی یکسویه و حق به جانب بود و به نظر من در نهایت امر دقیقا همان نتیجه ای را در برداشت که ایشان به مبارزه با ان برخواسته بودند و به شهادت رسیدند.
در کل روشن فکران ایرانی در گذشته از پختگی و سطح مطالعات و وسعت دید کمتری نسبت به امروز برخوردار بودند(این محدود به ایران نمی شود) که این شامل همه ی آن ها از میرزاآقاخان کرمانی گرفته تا علی شریعتی از تقی ارانی گرفته تا جلال آل احمد از روشن فکران مارکسیست گرفته تا روشن فکران دینی و... می شود.
نقل قول  
ایشون خودشون تحصیل کرده نجف بودند و جد اندر جد اخوند و روحانی اما یه نفر بالاخره از این نسل خودشو نجات داد و فهمید و مثل بقیه راه ساده رو در پیش نگرفت. یادش گرامی
نقل قول  
گلی به جمال سلمان رشدی!!
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You