Hiweb

نصیحة الملوک یا اندرز به پادشاهان

نصیحة الملوک یا اندرز به پادشاهان

از روزگاران دور همیشه درباره عملکردهای دولتمردان نیک به ویژه از مسلمانان و خلفای واقعی مسلمین اخبار وحکایاتی خوانده وشنیده ام و مثالهایی از آن مردان خدا(ج) بیاد دارم، ولی در زمان ما اکثراً حکام کشورهای اسلامی عیاش، تن پرور و بی خبر از دستورات ارجمند دین وهدایات پیامبر بزرگوار اسلام اند، از همه بد تر بسیاری از آنها با زور، تزویر و تکیه بر ادارات استخباراتی خود را بر اریکه های قدرت نگاه داشته اند با اینکه در صدی کمی از ملتهای مسلمان نیزآنهارا نمیخواهند و از وجودشان رنج میبرند.
کتاب امام ابی الحسن الماوردی(رح) متوفی سال 450هق 1058 م ـ اندرز به پادشاهان ـ یکی از تصانیف ارزشمند درین رابطه است.
اهمیت این کتاب ازین ناحیه پدیدار میگردد که مؤلف آن برترین قاضی زمان خود؛ از جمله دانشمندان، محققین، دولتمردان ، سیاست مداران وسفیران بوده است. ازین رو پند او صادقانه و اندرز او بلیغ است، واین عصارهء تجربهء شخصی ایشان در مدت زمان دراز وسویهء بلند علمی ایشان است. او چندین سال در بصره و بغداد به تدریس علم پرداخته و در شهر های مختلف منصب قضا را عهده دار بوده است. در بغداد در جایی بنام (درب زعفرانی) زندگی مینموده و در عصر القائم بامرالله خلیفه عباسی بحیث قاضی القضات مقرر گردیده است و تا در گذشتش به این لقب یاد میشد. وی نزد خلفای عباسی از مقام ویژه یی برخودار بود و در میان خلفا و دیگر پادشاهان وامراء وساطت مینمود و همه به فیصله ها و وساطت ایشان راضی بودند، ایشان عالم پرهیزگار ، محدث ثقه؛ امام در فقه، اصول دین، و تفسیر بودند. به زبان عربی تسلط کامل داشت و در زمان خود زعامت مذهب شافعی را عهده دار بود بنابراین فرد آشنایی به امور سیاست و قضاوت بود.
این کتاب دستورالعمل و تعلیم سیاست درست برای یک رهبر سالم در حاکمیت وسیاست است و میتواند رهنمود های کامل را برای سردمدار ورعیت مطابق هرعصر وزمان ارائه بدارد.
این کتاب توسط محمد حاسم الحدیثی مشاور قانونی وزارت داخلهء عراق طور دقیق تحقیق شده است، و همه آیات ، احادیث، روایات، اسامی اشخاص و... را با دقت استخراج نموده وهرکلمه را به بحث گذاشته است و در پاورقی کتاب درج است.

» کتابناکهای مرتبط:
نظریۀ برخورد تمدن ها: هانتینگتون و منتقدانش
تیمور لنگ
امید ها و نا امیدی ها

نسخه ها
ZIP
حجم: 305 کیلوبایت
دریافت ها:
تعداد صفحات: ?
4.9 / 5
با 21 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۱/۰۹/۲۵


پاسخنگارش دیدگاه
absaboor
Member
بسیار عالی و خواندنی.. خداوند رحمت کند... شیخ سعدی رح و دگر رهروان تصوف را
نقل قول  
tosanm
Member
از این که آثار فرهنگی ایران زمین را در اختیار ما می گذارید صمیمانه تشکر می نمایم
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You