Hiweb

با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

میم عزیز

میم عزیز

.
رمان «میم عزیز» آخرین کار محمدحسن شهسواری نویسنده رمان «شب ممکن» است که با وجود داشتن مجوز ارشاد در فضای مجازی منتشر شده است. البته نسخه منتشر شده به نظر کامل و بدون تغییر یا سانسور است. «میم عزیز» نمونه‌ی یک رمان پست‌مدرن به حساب می‌آید که آثار زیادی در این سبک توسط نویسندگان غربی بین سال‌های 1960 تا 1990 به نگارش در آمده‌اند. در این نوشته به بیان المان‌های اصلی رمان پست‌مدرن همراه با شواهد آن‌ها در «میم عزیز» پرداخته خواهد شد.
راوی «میم عزیز» نویسنده میان‌سالی‌ است که در حال نوشتن رمان و هم‌زمان با آن فیلمنامه‌ای‌ست که در هر دو از شخصیت‌های افراد پیرامون خود الهام می‌گیرد. راوی، شناسنامه شخصیت‌های رمان، صحنه‌های آن و صحنه‌های فیلم‌نامه را به صورت قطعه قطعه در اختیار خواننده قرار می‌دهد و در خلال آنها زندگی خود را نیز مرور می‌نماید. Fragmentation یا تکه‌تکه بودن داستان از مشخصه‌های بارز رمان پست‌مدرن است که بر اساس نظریات لیوتار، دراصل خرده روایت‌های پراکنده بدون مبدا، مقصد و مرکز در مقابل «اَبَر روایت‌ها» یا Grand Narratives موجود در ادبیات مدرن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در «میم عزیز» خواننده از میان مارپیچی از این خرده روایت‌ها، صحنه‌ها و شناسنامه‌ها تا انتهای کتاب پیش می‌رود و همان‌جا که کتاب تمام می‌شود، تنها به پایانی غیر قطعی از داستان می‌رسد.

قسمتی از متن کتاب:
وقتی ساده دلانه و بی خبر گمان میکنی زندگی تا ابد بر همان مدار سابق می چرخد،یک تند باد،یک زلزله یا سونامی می آید و ...چه قدر ما انسان ها معصوم ایم و چه قدر بد بخت و مستحق ترحم.گمان کنم وقتی خدا ما را تماشا می کند که چطور ساده دلانه به ابدیت ،به ابدی بودن بعضی چیزها معتقدیم ،گریه اش می گیرد.حتا دلش نمی آید گوش مان را بگیرد و بگوید الاغ ،یواش تر!
نمی بینی ؟نمی بینی به آنی همه چیز به هم می یزد؟ خود ما هم وقتی نوزادی را می بینیم که بی خبر از هولناکی جهان در خواب لبخند می زند،همین حس را نداریم؟شک ندارم بالاخره یک روز ما ، آدم بزرگ ها،وقتی ان قدر عاقل شدیم که همه ی این چیزها را فهمیدیم ،خود کشیِ دسته جمعی می کنیم.کاش آن روز زودتر بیاید.کاش زودتر برسد آن روز تا دست برداریم از جنایت تولید کسانی مثل خودمان.از آن بدتر ،بلاهایی است که بر سر خودمان می اوریم.حالا تو بگو به دنیا آمدن بچه ها حاصل لحظاتِ اندک ِ خوشی است،این بدبختیِ همیشگی ِ زندگی که هموارش کرده ایم بر تن و ذهن مان ،نتیجه ی چیست؟چرا هیچ چیز ما را نجات نمی دهد.خدایا!چرا نجات ما را هیچ چیز نمی دهد.

حق تکثیر: تهران: نشر چشمه‏‫، ۱۳۹۰.‭‬

» کتابناکهای مرتبط:
ربه کا
الهه شرقی
بهارک

نسخه ها
4.5 / 5
با 14 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 1
۱۳۹۲/۰۸/۰۲


پاسخنگارش دیدگاه
sldvhlds
Member
این کتاب رو چندی پیش یکی از دوستان درسایت آپ کرده بود با توضیحات مبسوط ولی قبل از انتشار عمومی حذف شد زمان انتخابات بود و به ناچار دوستان مسئول باید نیم نگاهی هم به آینده می داشتند و به علت لغزنده بودن مسیر اندکی با احتیاط بیشتر می راندندو خدای ناکرده کاری نمیکردند که به تریج قبای هشت تن بر بخورد چرا که هرکدام به قولی ریس جمهور بالقوه بودندو لابد کتابی که ارشاد به آن مجوز نداده بود یکی از همین مصادیق برخوردن به تریج قبا محسوب میشد به هر حال آن توضیحات به اصطلاح مبسوط رابااجازه از آپلود کننده محترم درقسمت بهبود توضیحات وارد کردم هر چند به بقای این یکی هم امیدی نیست
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You