با توجه به وضعیت مالکیت حقوقی این اثر، امکان دانلود آن وجود ندارد. اگر شما صاحب حقوق مادی این کتاب هستید، می‌توانید اجازه نشر رایگان نسخه الکترونیکی آن را به ما بدهید یا آن را از طریق کتابناک به فروش برسانید.
برای اطلاعات بیشتر صفحه «شرایط و قوانین فروش» را مطالعه کنید.

تیمور لنگ

تیمور لنگ

نویسنده:
از مقدمه کتاب:
پانصد و پنجاه سال پیش مردی کوشید که خود را فرمانروای جهان بسازد. هر اقدامی که کرد موفق شد، ما او را تیمور لنگ می خوانیم.
در آغاز وی چندان مهم نبود. فقط بر قطعه ای از اراضی و عده ای گله دار آن سرزمین مرد پرور پهلوان خیز یعنی آسیای مرکزی فرمانروایی داشت. تیمور مثل اسکندر مقدونی پسر پادشاه نبود و مانند چنگیز ریاست قبیله را از پدر ارث نمی برد. اسکندر و چنگیز هر دو هنگامی که به جهانگیری برخاستند با خود همراهانی داشتند مردم مقدونیه با اسکندر و مغولها با چنگیز همراه بودند. ولی تیمورلنگ عده ای را دور خود جمع کرد.
تیمور سپاهیان نیمی از جهان آن روز را یکی پس از دیگری شکست داد. او شهرها را در هم کوبید و مطابق میل خود از سر نو آباد ساخت کاروان های بازرگانی دو قاره از وسط راه های او می گذشتند، تیمور ثروت چندین امپراتوری را گرد آورد و به میل خویش مصرف کرد. بر قله ی کوه های بلند در ظرف یک ماه کاخ ها و عشرت گاه ها بنا کرد. شاید بیش از هر بشر دیگری این مرد عجیب در مدت حیات خویش کوشید تا مجموعه و طرحهای غم انگیز را به چنگ خود درآورد و آن را به شکل نیکوتر و دل چسب تر از سر نو قالب بریزد.
او آن روز و امروز به نام تیمور لنگ مشهور بوده و هست. در تواریخ عمومی ما نام وی تیمور لنگ است. گرچه اروپایی های پانصد سال پیش او را تاتاری می خواندند. آنها به طور مبهم تیمور را فرمانروا و جهانگیر بی رحمی می شناختندکه تا پشت دروازه های اروپا رسیده بود و با چادرهای زربافت حرکت می کرد. از کله ی کشته ها منار می ساخت و شبها در موقع حرکت روی تپاه ها آتش افروزی می نمود تا راهنمای سپاهیان وی باشد.
اما آسیا این مرد را بهتر می شناخت خوشبختی ها و بدبختی های وی را یکایک می دانست دشمنان آسیایی وی شهرت داده بودند که او یک گرگ خاکستری رنگ بزرگ زمین خواری می باشد. اما دوستان و پیروانش می گفتند تیمور شیر ژیان و جهانگشای عالی مقام است.
تیمور عضو یک سلسله و خاندانی نبوده، اما خودش سلسلهای تأسیس کرده است، او مثل آتیلا که یکی از وحشیان بود شهر رم را به باد یغما نداد، ولی خودش در صحراهای بی آب و علف شهر رم تازه ای بنا نمود. گرچه برای خود تاج و تختی فراهم آورد اما قسمت عمده ی عمر را پشت زین اسب گذرانید. وقتی که او دست به کار ساختمان شد از نمونه ی معماری گذشتگان تقلید نکرد او طرح تازه ای مطابق نظر خویش ریخت یعنی از مشاهده ی صخره ها و قله ی کوه ها و گنبدهای دمشق ( پیش از آن که آن شهر را آتش بزند) کلیاتی در نظر گرفته و از روی آن نمونه ها بناهایی احداث کرد. همان طرح های عالی تیمور نقشه ای برای معماری روس ها و طراحی جهت ساختمان تاج محل گشت. اتفاقا عمارت تاج محل هم به دست یکی از نوادگان وی برپا شد...

حق تکثیر:
از فوت مترجم بیش از ۳۰ سال می گذرد.

» کتابناکهای مرتبط:
نظریۀ برخورد تمدن ها: هانتینگتون و منتقدانش
یعقوب لیث
بررسی های تاریخی - سال هفتم - شماره 3

نسخه ها
4.6 / 5
با 83 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1


دیدگاه‌ها: 2
۱۳۹۲/۰۶/۲۳


پاسخنگارش دیدگاه
saeedlatifim
Member
نقل قول از shahramm:
سپاسگذارم دوست گرانقدر فقط اصلاح بفرمایید نویسنده کتاب هارولد لمب هستند نه هارولد کلمپ.هارولد کلمپ ماهانتا استاد حق در قید حیات ، رهبر معنوی مکتب اکنکار هستند


شما هم لطفا اصلاح بفرمایید: سپاسگزارم نه سپاسگذارم ...
نقل قول  
shahramm
Member
سپاسگذارم دوست گرانقدر فقط اصلاح بفرمایید نویسنده کتاب هارولد لمب هستند نه هارولد کلمپ.هارولد کلمپ ماهانتا استاد حق در قید حیات ، رهبر معنوی مکتب اکنکار هستند
نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You