رسته‌ها
توفان در ۵۷ - جلد ۱
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 68 رای
نویسنده:
امتیاز دهید
5 / 4.4
با 68 رای
توفان در 57 - جلد 2:
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=41771

توفان در ۵۷ چنان عظیم و کم نظیر بود که شاید سالهای سال بتوان در چگونگی جریان آن تحقیق کرد. خیزابهای ویرانگر آن را با کمک به اسناد و خاطره ها از نو نوشت. رابطه ها علل و بافت آن را به مطالعه های عمیق سپرد و شابد هم در پایان همان توهمی که پس از پایان جنگ جهانی دوم بر بسیاری از علل، ادامه و پایان جنگ سایه افکند، بر گستره این طوفان نیز سنگینی کند و راز آنرا بر اسرار بسیاری دیگر از معماهای تاریخ حیات بشر اضافه کند.
بیشتر
اطلاعات نسخه الکترونیکی
تعداد صفحات:
522
فرمت:
PDF
آپلود شده توسط:
khar tu khar
khar tu khar
1392/06/09
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌های کتاب الکترونیکی توفان در ۵۷ - جلد ۱

تعداد دیدگاه‌ها:
6
ایشان کتابی دارد به نام قصه ساواک... اگر کسی دارد به بالترین قیمت خریدارم... پیام بدهید
در تحلیل هر موضوعی باید نگاه جامع و بسیط داشت اینکه علت انقلاب را تنها به دلیل دستور شاه در دو برابر کردن بودجه سال ۵۳ دانست غلط است و لیکن آن نیز می‌توانست زمینه ساز باشد اما تنها عامل نیست ضمن اینکه ترسو قلمداد کردن عوامل آن حکومت آنقدر که نتوانند گزارش تورم گرانی را به شاه دهند نیز مضحک و ساده سازی مساله تا حد ابتذال است .مجموعه ای از عوامل زمینه ساز انقلاب بوده است که در جای خود بررسی می‌شود. حال اگر این انقلاب اتفاق نمی افتاد لابد اندیشه ها و مدیریت داهیانه شاهنشاه نجات دهنده اوضاع بود !!!!به نظرم این کتاب ارزش خواندن ندارد
سال ۵۲ با پنج برابر شدن ناگهانی قیمت نفت، شاه دستور داد بودجه سال ۵۳ دو برابر شود. کارشناسان دلسوز و باسواد سازمان برنامه و بودجه استدلال علمی آوردند که اینکار نهایتاً به فاجعه ختم خواهد شد. بسیار آسان است یک شبه بودجه را دو برابر کرد ولی نمیتوان نیروی انسانی متخصص و ماهر، جاده، بندر، تولید برق، سیمان و غیره را یک شبه دو برابر کرد، تزریق پول شرط لازم برای توسعه اقتصادی هست ولی قطعاً کافی نیست. بدون بالا بردن تدریجی قدرت هاضمه اقتصاد ملی افزایش نقدینگی منجر به تورم، رکود، گسترش فساد، بیکاری، حاشیه نشینی و اتلاف منابع خواهد شد. آقای مژلومیان معاون وقت برنامه ریزی سازمان برنامه و بودجه تا آنجا پیش رفت که گفت ” این پولها پا درآورده به خیابان می آیند و انقلاب خواهد شد “.
شاه که خود را عقل کل عالم میدانست با تمسخر و تحقیر کارشناسان و متهم کردن آنها به کمونیست بودن، گفت ” سیاستمدار نباید به حرف اقتصاددان‌ها گوش کند “، افزایش بودجه حتی فراتر از دو برابر انجام شد. آنچه کارشناسان پیش بینی کردند بعد از مدت کوتاهی تام و تمام اتفاق افتاد. تورم افسار پاره کرد، بیکاری اوج گرفت، رکود حاکم شد، حاشیه نشینی چهره کریه خود را نمایاند، فساد رکورد شکست و طرحهای بلند پروازانه نیمه تمام رها شدند.
با اوج گیری مشکلات، در سال ۵۶ سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد به این نتیجه رسیدند که گزارشی کامل از وضعیت موجود تهیه و به شاه ارائه دهند تا او را نسبت به وخامت اوضاع آگاه کنند. هر قسمت از دستگاههای مربوطه گزارش حوزه کاری خود را به سازمان برنامه ارائه می‌کنند، دست بر قضا جمع بندی گزارش به عهده آقای مژلومیان که قبلاً هشدار وقوع انقلاب را داده بودند گذاشته می‌شود.
مجیدی رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه بعد از خواندن گزارش نهایی چنان محتوای آن را تیره و تار می بیند که تا مرز سکته قلبی پیش می‌رود، به آموزگار نخست وزیر می‌گوید حالا چه کسی جرئت می‌کند گزارش را به استحضار اعلیحضرت برساند ؟ آموزگار جواب می‌دهد هیچکس. هیچ از جان گذشته ای داوطلب رساندن گزارش به شاه نمی‌شود !! نهایتاً گزارش در قفسه های سازمان برنامه جا خوش می‌کند و هیچگاه به دست شاه که تصمیم گیر اول و آخر کشور بود نرسید.
اگر در میان خیل مسئولان بله قربان گوی اطراف شاه یک انسان شجاع پیدا می‌شد که گزارش را به دست شاه بدهد و اگر شاه شهامت خواندن آن گزارش را به خود میداد و اگر میتوانست ظرفیت پذیرش تردید در درستی تصمیمات قبلی خود را پیدا کند، شاید چرخ روزگار سرنوشت او را طور دیگری رقم میزد.
تقدیم به دوستانی که انقلاب را نتیجه اقدامات جیمی کارتر و ملی گراها و روشنفکران میدانند.
با تشکر از آپلود کننده گرامی. اگر براتون مقدوره، دیگر آثار روانشاد سیاووش بشیری، مورخ نامی را که براستی کمیاب هستند نیز بگذارید.ممنونتون میشم
هر دو جلد توفان در 57 خوب بود... واز کاربر گرامی khar tu khar نیز بابت اپلود این کتاب کمال سپاسگذاری را داریم ... فقط یک نکته اینکه شما اگر جلد های بعدی توفان در 57 را دارید هم اپلود نمایید... زیرا نویسنده در اخر همین جلد از جلد های 3و4 نام می برد که در ایند ه نوشته خواهد شد ایا جلد های 3و4 در کار هست یا خیر؟... اگر بقیه کتابهای مرحوم سیاووش بشیری را هم دارید اپلود کنید ...تا بقیه هم استفاده کنن :D بنظرم یک کتاب داره بنام شاهنشاه اونم اگر دارید لطفا اپلود نمایید... :-(
توفان در ۵۷ - جلد ۱
عضو نیستید؟
ثبت نام در کتابناک