Hiweb

عشق و سلطنت کوروش کبیر(قسمت دوم)

عشق و سلطنت کوروش کبیر(قسمت دوم)

.
عشق و سلطنت کوروش کبیر(قسمت اول):
http://ketabnak.com/comment.php?dlid=35531

توضیحات درباره کتاب:
عشق و سلطنت در مورد زندگی شگفت انگیز کوروش کبیر است که به صورت زیبایی ان بزرگمرد را معرفی کرده، قسمتی از ان هم در مورد یگانه عشق کوروش کبیر اسنپوی می باشد.البته این کتاب منحصراً متعلق به کوروش کبیر نیست، بلکه به رابطه ی عشق و سلطنت در آن دوران میپردازد و در این کتاب عاشق و معشوق و ازدواج زیاد پیدا میشود.
رمان «عشق و سلطنت یا فتوحات کوروش کبیر» نوشته ی «موسی دستجردی» معروف به «موسی نثری همدانی» [متوفی به 1332 ش] میباشد. موسی دستجردی، روزنامه نگار و رماننویس شبه مدرنیست و از اهالی بخش کبودر آهنگ همدان بود. او به سال 1278 ش به جمع منورالفکرانهای موسوم به «انجمن آزادی خواهان همدان» پیوست.
موسی نثری به حزب سوسیال ـ دموکرات پیوست و سالها مدیریت «مدرسه ی نصرت» وابسته به این حزب را بر عهده داشت.
کوروش از جمله نام هایی است که ایرانیان صدها سال با آن زندگی کرده و چه بسیار پدران و مادرانی که نادانسته این نام را بر فرزند ذکورشان گذاشته و هیچ آشنایی با ریشه و تبار نام کوروش نداشته اند. کوروش نه فقط بر ایرانیان که بر گردن جهانیان حق بزرگی دارد و همواره از او تحت عنوان حامی عدالت و آزادی و حقوق بشر یاد می شود. منشوری که منسوب به اوست و لوح حقوق بشر نام دارد و دستورات و آموزه های انسانی او را به یادگار گذاشته است، هم اینک در موزه بریتانیا قرار دارد و نماد احترام به مذاهب، حقوق انسانی و عدالت گستری به حساب می آید.
کوروش کبیر از نوادگان هخامنش و بنیانگذار سلسله شاهنشاهی هخامنشیان بود. او حدود 60 سال پیش از میلاد مسیح پس از آنکه با لشکر اندکش در مقابل سپاه عظیم استیاک (آژی دهاک) قد علم کرد و با یاری اورمزد بر او پیروز شد، به قصد ایجاد عدالت و برابری و برانداختن بساط ظلم و ستم، اداره ایران را برعهده گرفت و امپراتوری خود را بنا کرد.
شناخت کوروش علاوه بر اینکه ما را در هزاره سوم با این شخصیت مهم تاریخی آشنا می کند، تصویری از روزگار ایران در عهد باستان، نگرش های مردم، نحوه ملک داری، جنگ ها و بسیاری جزئیات دیگر پیش رویمان می گذارد.
موسی نثری همدانی این کتاب را در سه بخش به رشته تحریر درآورد. سلطنت کوروش، ستاره لیدی و شاهزاده بابل بخش های کلی کتاب هستند که داستان زندگی، حکمرانی و سرگذشت کوروش کبیر را به زبانی نزدیک به روایت داستانی بازگو می کند. نویسنده با احاطه کاملی که به تاریخ و منابع معتبر تاریخی دارد، خواننده را در فضایی زنده و واقعی غوطه ور می کند و او را به اعصار گذشته ایران می برد. در این روایت تاریخی، وضعیت جامعه ایران، اساطیر و ادیان ایرانیان، اوضاع ممالک مجاور، دلبستگی ها و عاشقانه ها، رنج ها و مصائب فردی کوروش، دیدگاه های کوروش درباره حکومت داری و شرایط زیستی و جغرافیایی ایرانیان توصیف شده است

حق تکثیر: آزاد

» کتابناکهای مرتبط:
عشق و سلطنت کوروش کبیر(قسمت اول)
رنج های بشری و درآمدی بر مناسبات مدنی جوامع باستان و غلبه سلطه‌گری
زندگی و جهانداری کوروش کبیر

نسخه ها
ZIP
حجم: 14 مگابایت
تعداد صفحات: ?
4.3 / 5
با 88 رای
امتیاز دهید
5 4 3 2 1

دانلود
دیدگاه‌ها: 11
۱۳۹۱/۰۹/۰۶


پاسخنگارش دیدگاه
نیلارز
Member
این کتاب چرا اینجوریه، اصلا قابل خوندن نیست ، برش دارید از سایت
نقل قول  
mazen
Member
پیام سیستم لینک ناقص است.
نقل قول  
yooshij
Member
متاسفانه اصلا قابل استفاده نیست . در واقع باید گفت شاهکار است .........!!!!!!!!
نقل قول  
ABBASFATHI53
Member
ببخشید دوستان. مشکل امتیاز دهی من به این کتاب هنوز حل نشده.
نقل قول  
ABBASFATHI53
Member
کامنت قبلی من ویرایش شده و ناظر محترم، دقیقاً جمله ای را حذف کرده اند که نتیجه گیری آن روده درازی من بود. دستشان درد نکند. ولی کاش مدیریت سایت فکری هم به حال مشکل من کنند. از دیروز من بیش از ده بار خواسته ام امتیاز خود را به این کتاب بدهم ولی نمی دانم چرا ثبت نمی شود. امید وارم ربطی به این نداشته باشد که من امتیاز 1 می دهم تا به فهرست کتابهای مورد تنفرم اضافه شود.
***
نقل قول  
ABBASFATHI53
Member
در مورد کوروش و هخامنشیان به طور کلی، و به طور کلی تر تاریخِ! ایران باستان،عده ای از این طرف بام به زمین می افتند و عده ای هم بالطبع از آن طرف بام به زمین افتاده اند. و کمتر کسی هست که به واقعیتِ این موضوع اندیشیده باشد. دسته ی اول در دام باستان پرستی گیر کرده اند و دسته ی دوم همانگونه که جناب avr2010 اشاره فرمودند با مطالبی مضحک سعی در مقابله با باستان پرستی دسته ی اول کرده اند که البته به بیراهه رفته اند و بیشتر باعث بر حق جلوه کردن دسته ی اول شده اند.
به نظر من، زندگی کوروش، آنگونه که به دست ما رسیده است، سرشار از افسانه پردازی های چند نفر است که در اعماق تاریخ گم اند و امروزه از روی ناچاری بر آنان نام مورخ گذاشته اند و همچنین مطالبی که در مورد او در این قرون اخیر نگاشته شده آمیخته با جعلیات یهود ساخته ای است که هدف آن هم مشخصاً پاک کردن رد پای یهود از تمدن سوزی در شرق میانه است. ولی این اعتقاد هرگز مجوز آن نیست که کسی چشمش را ببندد و دهانش را باز کند و از آن نوع ادعاهای بی پایه و اساسی - که مرحوم سعیدی سیرجانی با نگاهی آمیخته به طنز از آن انتقاد کرده اند - داشته باشد. درحالی که چنین مطالب مزخرفی، نه تنها به زدودن غبار تحریف از تاریخ باستان کمکی نمی کند، بلکه برعکس گزکی به دست کوروش پرستان می دهد که از این مطالب بی پایه با دیدی تمسخر آمیز در جهت خود استفاده کنند ***
وای برمن...

این دیدگاه در تاریخ 1391/09/15 توسط sara-sina ویرایش شده است

نقل قول  
zhale olo
Member
سلام وای این کتاب واقعا عالیه به تمام دوستان پیشنهاد میشه خوانده بشه البته اون طور که خر تو خر گفت نیست که نشه خوند به نظر من کتاب ها مانند این کتاب به صورت عکس باشن بهترن
نقل قول  
hanieh
مدير ارشد

نقل قول از armaneiran:
با درود:
هنوز کامل دان نشده تا بتونم ببینم عکس از آب در میاد یا متن.
اما در شگفتم که اگه هنوز قسمت اولش آپ نشده چرا قسمت دومش رو گذاشتن و آیا بعدا تکمیل میشه؟
امیدوارم تکمیل شه.

دوست عزیز قسمت اولش قبلا گذاشته شده: http://ketabnak.com/comment.php?dlid=35531
نقل قول  
armaneiran
Member
با درود:
هنوز کامل دان نشده تا بتونم ببینم عکس از آب در میاد یا متن.
اما در شگفتم که اگه هنوز قسمت اولش آپ نشده چرا قسمت دومش رو گذاشتن و آیا بعدا تکمیل میشه؟
امیدوارم تکمیل شه.
نقل قول  
avr2010
Member
با سلام
مطلب زیر را پیش از این هم گذاشته بودم ولی می ارزه تا این متن استاد علی اکبر سعیدی سیرجانی باز خوانی بشه . به امید اینکه حرمت بزرگان ایرانی همواره نگه داشته بشه و نام بزرگان وسیله تمسخر گروهی نشه
**** بر گرفته از کتاب در آستین مرقع زنده یاد علی اکبر سعیدی سیر جانی – مقاله (از همینجا بخوانید) ص 13 و 14 – چاپ هفتم 1389 ******
این مقاله، گرچه چند ماهی بعد از انقلاب نوشته شده است، اما افکارش محصول دوران جاهلیت است؛ دوران سیاهی که به تلقین اجانب و استعمارگران به چیز‌های موهومی از قبیل ایران و تاریخ ایران و حَب وطن و علایق ملی دلبسته بودیم و به‌ نام‌های ننگینی چون کورش و داریوش افتخار می‌کردیم و از سوءاستفاده‌ی دلقکان جشن‌های کذایی خون‌دل می‌خوردیم که چرا نام کورش را دستاویز حرکات جلف خویشتن کرده‌اند؛ و گناهی هم نداشتیم. آخر اثر تحقیقی و روشنگر حضرت آیة‌الله خلخالی به عنوان «کوروش دروغین و جنایتکار» منتشر نشده بود تا بدانیم مؤسس امپراطوری ایران چه تحفه‌ای بوده‌ است و چه عیب بزرگی داشته است. این عبارت را در «تاریخ ایران باستان» پیرنیا خوانده بودیم که «مورخ مذکور [یعنی کتزیاس] گوید: کوروش پسر چوپانی بود از ایل مُرد‌ها که از شدت احتیاج مجبور گردید راهزنی پیش گیرد»؛ و به علت درک مغرضانه و ذهن منحرف خویش گمان کرده بودیم که کوروش هم مثل بسیاری از سران قبایل و بزن‌بهادر‌های روزگار در آغاز کارش بر کاروان‌ها هجوم می‌برده و راهزنی می‌کرده‌ است، و این را عیب چندانی برای سرداران و جهان‌گشایان آن روزگار نمی‌شمردیم، غافل از این که «راهزنی پیش گرفتن» معنی دیگری دارد که حضرت آیةالله آن را با فکر موشکاف خویش استنباط فرموده‌اند و داخل پرانتزی گذاشته و در صفحه‌ی 27 تألیف منیف خویش آورده‌اند، و اینک عین عبارت حضرتشان:
«مورخ مذکور بنا به نوشته‌ی ایران باستان به قلم آقای مشیرالدوله پیرنیا ص240 می‌گوید که کتزیاس می‌گوید کوروش پسر جوانی بود از اهل «مر» که از شدت احتیاج مجبور گردید راه‌ زنی در پیش گیرد (لواط بدهد)» *
ای خاک بر سر من و امثال من بدبخت‌هایی که ...
دوستانی که با سلیقه‌ی مشکل‌پسند من در امور چاپی آشنایند، با عنایت به اوضاع زمانه عذرم را خواهدن پذیرفت که امکانات محدود است و ضوابط مفقود. در رسم‌الخط مقالات تفاوت‌هایی است که از منابع مختلف نقل شده است و مجال بازخوانی و اصلاح نبوده. چاپ و حروفچینی کتاب هم در دو سه جا صورت گرفته است و کارش از یکدستی و ظرافت گذشته. چه باید کرد؟ چاپخانه‌های قابل استفاده اندک است و سفارش‌ها بسیار و مجال انتخاب هیچ.
اگر معتقدید که مستمع صاحب‌سخن را بر سرِ کار آورد، حتماً از انتقاد و راهنمایی دریغ نفرمایید. نامه‌هایی که به وساطت ناشر فرستاده شود به دست من می‌رسد و اگر بازی زمانه مجالی ندهد تا من از نظرات نکته‌سنجانه‌ی شما بهره‌ای گیرم، چه غم که دیگران در شکم مادر و پشت پدرانند.
*اگر عبارتی که حضرت آقای خلخالی از کتاب «ایران باستان» نقل فرموده‌اند با اصلش مختصر تفاوتی دارد و فی‌المثل ایل‌ مُرد‌ها شده است اهل مُر، و پسر چوپان جایش را به پسر جوان داده است، مبادا –زبانم لال- حمل بر بی‌دقتی و اشتباه ایشان گردد. حتماً منظور «کتزیاس» همان «پسر جوان» بوده است که با پیشینه‌ی سوء «راه زنی در پیش گرفتن» کوروش –به معنی مورد استنباط حضرتشان- مناسبت تام و تمامی دارد. اگر غلط کاری و تخلیطی صورت گرفته باشد، گناهش بر گردن مشیرالدوله است و ناسخان و کاتبانِ ولنگارِ تاریخ کتزیاس؛ محال است روحانی بزرگواری که نظر صائب و حکم قاطعش بر جان و مال و ناموس مسلمانان رواست در نقل یک جمله –خدای ناخواسته مرتکب دو اشتباه شود.


نقل قول  

درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.


Powered by You